لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۶ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۳۹

پشتین: "م. م" و سازمان‌های حقوق بشر در مورد کشتار پشتون‌ها صدا بلند کنند


منظور احمد پشتین رهبر جنبش تحفظ پشتون در پاکستان

رهبر جنبش تحفظ پشتون در پاکستان از ملل‌متحد و سازمان‌های حقوق بشر خواستار شد که از قتل و کشتار پشتون‌ها در این کشور جلوگیری کنند.

رهبر جنبش تحفظ پشتون می‌گوید، اردوی پاکستان به سوی مردم عام در منطقه دته‌خیل وزیرستان شمالی تیراندازی نموده چندین نفر را کشته و زخمی ساخته‌است.

منظور احمد پشتین، در پیام فیس‌بوک شام دیروز خود اردوی پاکستان را به حمله بر تظاهرات مسالمت‌آمیز متهم ساخت.

آقای پشتین افزود:

"علی وزیر، عضو پارلمان پاکستان و داکتر گل عالم رئیس لویه جرگه قوم وزیر به سوی ما می‌آمدند. در آخرین نقطۀ تلاشی درست بازرسی هم شدند. هنگامیکه آن‌ها به نشست اعتراضی نزدیک می‌شدند از عقب به سوی آن‌ها فیر کردند که در نتیجه چند نفر شهید و ده‌ها تن دیگر زخمی شد. محسن داور (عضو پارلمان پاکستان) گل‌ها بر گردن داشت. اگر آن‌ها این‌جا برای حمله می‌آمدند با خود گل می‌آوردند؟ مرمی و تفنگ نزد تو بود."

شاهدان عینی و مردم منطقه به بخش مشال رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفتند که سربازان امنیتی کاروان بزرگان و اعضای لویه جرگه وزیرستان، اعضای پارلمان، علی وزیر و محسن داور و دیگر فعالان و رهبران جنبش تحفظ پشتون را در نقطه خر کمر متوقف ساخته مانع رفتن آن‌ها به گردهمایی اعتراضی شدند.

اما دفتر مطبوعاتی اردوی پاکستان بدون جزئیات بیشتر گفت، علی وزیر و محسن داور می‌خواستند که برای رهایی یک همکار دهشت‌افگنان مشکوک بر حکومت فشار وارد کنند.

اردوی پاکستان می‌گوید که سربازان در برابر اعمال تحریک‌آمیز این گروه مردم بسیار حوصله کرد، ولی هنگامیکه آن‌ها پنج سرباز را زخمی ساختند درگیری آغاز شد که درنتیجه ۳ نفر کشته و ۱۰ تن دیگر زخمی شدند.

اردوی پاکستان می‌گوید که علی وزیر و هشت تن دیگر بازداشت شده‌اند.

منظور پشتین رهبر جنبش تحفظ پشتون شب گذشته از ملل‌متحد و گروه‌های مدافع حقوق بشر انتقاد کرده گفت که آن‌ها باید در برابر کشتار مردم عام در پاکستان واکنش نشان دهند.

آقای پشتین می‌گوید:

"از ملل‌متحد می‌پرسیم که شما برای چه هستین؟ این‌جا پشتون‌ها، بلوچان، سیندی‌ها، کشمیری‌ها و در پنجاب هم مردم کشته می‌شوند و شما سکوت اختیار کرده‌اید؟ ما از شما می‌خواهیم که نقش خود را ایفأ کنید، در برابر قتل بشر، در برابر دهشت‌افگنی در برابر دهشت‌افگنی دولتی نقش خود را ادأ کنند."

سازمان ملل‌متحد هنوز در برابر این سخنان آقای پشتین کدام واکنش نشان نداده‌است.

اما رویدادهای روز یکشنبه واکنش تند فعالان در شبکه‌های اجتماعی را به‌دنبال داشت.

دو حزب سیاسی پیشتاز پاکستان، مسلم لیگ ن و حزب مردم گفتند که در برابر تظاهر کننده‌گان نباید از خشونت کار گرفته شود.

مریم نواز یکی از رهبران مسلم لیگ و دختر صدراعظم سابق نوشت که از ریختن خون پاکستانی‌ها باید جلوگیری شود.

  • بلاول بوتو زرداری رهبر پیپلز پارتی یا حزب مردم پاکستان گفت که به سوی تظاهر کننده‌گان نباید تیراندازی شود و ادعای اردوی پاکستان را مورد سؤال قرار داده گفت که چگونه امکان دارد که یک عضو منتخب پارلمان به سوی سربازان تیراندازی کند؟

قبل از این اردوی پاکستان به رهبران جنبش تحفظ پشتون هشدار داده بود که از اظهارات تند و تیز در مورد اردو و ادارات دولتی خودداری کنند.

جنبش تحفظ پشتون می‌گوید که اردو و استخبارات پاکستان در اذیت و آزار، اختطاف و قتل پشتون‌ها دست دارند.

ولی اردو این اتهام را رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG