لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۳۴

محسن داور یکی از رهبران جنبش تحفظ پشتون در پاکستان دستگیر شد


علی وزیر (چپ) همراه با محسن داور در حال قدم زدن در وزیرستان شمالی. May 13 2018

رهبر دوم جنبش تحفظ پشتون نیز در پاکستان دستگیر شد.

محسن داور عضو پارلمان پاکستان هم است.

سخنگوی حکومت ایالت خیبرپشتونخواه گفت که آقای داور به ارتباط ادعای حمله بر یک پوسته اردو در وزیرستان شمالی بازداشت شده است.

شوکت یوسفزی افزود که محسن داور در عملیات دیروز پنجشنبه اردوی پاکستان در وزیرستان شمالی بازداشت شده است.

ولی آقای داور به رادیو آزادی گفت که او خودش به پولیس تسلیم شده است: "من دستگیر نشده ام . من خودم خود را تسلیم کردم. تقاضای قانونی بود، و عرض شده بود. اگر امروز نه فردا احضار می‌شدم. پس من برای شان گفتم که از پیگیری محاسبه نمی‌ترسم . اما آن‌ها می‌ترسند. تحقیقات صورت خواهد گرفت و روشن خواهد شد که چه کسی چه کرده است."

محسن داور به ارتباط واقعۀ جنحال برانگیز پوسته امنیتی خرکمر در وزیرستان شمالی به محکمه ضد تروریزم در شهر بنو سپرده شده است.

جنبش تحفظ پشتون می‌گوید که سربازان اردو روز یکشنبه گذشته در این منطقه وزیرستان شمالی به سوی تظاهرات مسالمت آمیز تیراندازی کردند که در نتیجه سیزده نفر کشته شدند.

ولی اردوی پاکستان می‌گوید که سه نفر از تظاهر کنندگان کشته شده‌اند.

اردوی پاکستان اتهام وارد می‌کند که تظاهر کنندگان به رهبری محسن داور و علی وزیر یک رهبر دیگر جنبش تحفظ پشتون روز یکشنبه گذشته به پوسته امنیتی در خرکمر حمله کردند.

علی وزیر که او هم عضو پارلمان می‌باشد در همان روز بازداشت شده‌است.

منظور پشتین رهبر جنبش تحفظ پشتون در ملاقات دیروز با شماری از اعضای مجلس سنا خواستار تحقیقات پیرامون واقعه خرکمر شد.

او گفت که قیود گشت و گزار در وزیرستان باید پایان داده شود و حکومت مرکزی باید تسلط اردو بر مناطق قبایل را خاتمه بخشیده به ادارات ملکی بسپارد.

سناتور ستاره ایاز از حزب عوامی ملی در بارۀ این ملاقات با منظور پشتین به رادیو آزادی گفت که آنها خواسته های وی را با حکومت در میان گذاشته اند: "ما اکنون با حکومت گفتگو می‌کنیم. مصروف گفتگو هستیم. تلاش ما این است که فضای بی اعتمادی خاتمه داده شود و این موضوع با تلاش سیاسی به گونه مسالمت حل شود."

هیومن رایتس واچ، یا سازمان نظارت حقوق بشر روز پنج‌شنبه از حکومت پاکستان خواست که پیرامون کشتار روز یکشنبه تظاهر کنندگان مسالمت آمیز تحقیقات بی طرفانه و مستقلانه انجام دهد.

براد آدمز رئیس بخش آسیا در این سازمان که مقر آن در نیویارک است در اعلامیه خود گفت که حمایت حاکمیت از قانون برای حفظ امنیت و حفاظت حقوق بشر در وزیرستان شمالی ضروری است.

XS
SM
MD
LG