لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۰ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۱۷

خشونت علیه زنان در ولایت فاریاب افزایش یافته است


موقعیت ولایت فاریاب در نقشه عمومی افغانستان

مسئولین در ریاست امور زنان فاریاب می‌گویند عنعنات ناپسند بیشتر خشونت‌های خانوادگی را به بار آورده و در اکثریت موارد از زنان قربانی می‌گیرد.

ماریا نوری رئیس امور زنان ولایت فاریاب می‌گوید دیروز یک دختر محصل به علت خشونت خانوادگی خود را حلق آویز کرده قربانی اختلافات خانوادگی شد.

او می‌گوید، این دختر با پدر و مادر اصلی خود زندگی نمی‌کرد. به باور خانم نوری عنعنات ناپسند و فقر باعث افزایش اختلافات در خانواده‌ها شده و خشونت‌ در مقابل زنان را به بار می‌آورد.

رئیس امور زنان فاریاب گفت در سال جاری ۱۰۲ قضیه خشونت علیه زنان در فاریاب ثبت شده و اکثریت آن‌ها قضایای ناشی از خشونت‌های خانوادگی و عنعنات ناپسند می‌باشند.

خانم نوری گفت: "نباید خانواده‌ها اولاد خود را بشکل فرزندی بدهند از یک طرف از خانوادۀ خودش عقده مند می‌شوند و می‌گویند چرا خانواده‌ام مرا به دیگران داده‌است. فقر و عنعنات ناپسند باعث افزایش خشونت‌های خانوادگی می‌شود."

بلند بودن طویانه، بردن عیدی با مصارف گزاف، مداخله در قسمت تعیین شریک زندگی برای دختران و فرهنگ زن ستیزی در برخی مردان از جمله عنعنات نا پسند خوانده می‌شوند.

به گفته رئیس امور زنان فاریاب موجودیت این عنعنات سبب افزایش خشونت‌ علیه زنان شده‌است.

در همین حال ذبیح الله جواد رئیس دفتر ساحوی حقوق بشر فاریاب می‌گوید، گراف خشونت‌ علیه زنان در فاریاب رو به افزایش است. طبق گفته وی اربابان منطقه برداشت هایی‌که از فعالین حقوق زن و حقوق بشر دارند در اکثریت موارد مانع ثبت و پی‌گیری قضایای خشونت علیه زن در فاریاب می‌گردند.

آقای جواد افزود برخی نهاد‎‌های دولتی نیز نمی‌‎خواهند تا قضایای خشونت علیه زنان ثبت و تعقیب شوند: "خشونت‌های خانوادگی رو به افزایش است چون متنفذین بطور غیر مسئولانه در همچو قضایا مداخله می‌کنند و کوشش می‌کنند که عاملین قضایا را به پنچه قانون نسپارند و کوشش می‌کنند که آن‌ها را بی‌گناه جلوه بدهند و عاملین قضایا را معرفی نمی‌کنند و حتی ما شاهد مواردی هستیم به عوض این‌که از قربانی حمایت صورت بگیرد آن‌ها را سرکوب می‌کنند و این یکی از خشونت‌های نگران کننده‌است."

با این همه شماری فعالین حقوق زن و نهادهای مدنی در فاریاب می‌گویند اگر عنعنات نا پسند از بین برده نشود زنان بیشتر قربانی آن خواهند شد.

آنان از دولت می‌خواهند تا در این مورد تلاش لازم را به خرچ دهد.

XS
SM
MD
LG