لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۵۷

حقوق دانان: در زمینه بررسی اتهامات وارده برحکومت نباید برخورد دوگانه صورت گیرد


آرشیف/ ارگ ریاست جمهوری افغ انساتن

برخی از آگاهان حقوقی می‌گویند که ادعای‌های که به سطح بلند علیه ارگ صورت می‌گیرد باید به گونه جدی بررسی شود.

شماری از حقوق دانان افغان می‌گویند در زمینه بررسی اتهامات وارده برحکومت نباید برخورد دوگانه صورت گیرد.

کبیر رنجبر یکی از آنان روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت که ادعای‌های صورت گرفته در بخش‌های مختلف توسط برخی سیاسیون برضد حکومت باید به شکل جدی مورد پی‌گرد قرار گیرد: "این بر حکومت و مردم ظلم است کسانی که به این سطح بزرگ ادعا می‌کنند و اتهام می‌بندند و حتی یک وکیل پارلمان بر رئیس جمهور اتهام خیانت می‌بندد این همه باید صددرصد بررسی شوند و اگر افترا ثابت شود به آن‌ها جزا داده شود."

در عین حال ودیر صافی یکی از آگاهان دیگر حقوقی می‌گوید نه تنها ادعای حبیب الله احمدزی بلکه ادعاهای تمامی سیاسیون که علیه حکومت در بخش‌های مختلف صورت گرفته‌است به خاطری باید جدی گرفته شود چون به گفته وی روی جامعه تاثیر می‌گذارد: "این همه تمام جامعه جریحه‌دار می‌سازد عکس العمل شدیدی را در جامعه ایجاد می‌کند."

ودیر صافی یکی از آگاهان حقوقی
ودیر صافی یکی از آگاهان حقوقی

این در حالیست که حبیب الله احمدزی مشاور پیشین رئیس جمهور در گفتگو با تلویزیون خصوصی خورشید گفته‌است که در ارگ برخی افراد برای ترویج فحشا به گونه سیستماتیک کار می‌کنند.

ریاست جمهوری این ادعا را تکذیب کرد و پس از آن هیئت تحقیق لوی سارنوالی افغانستان از آقای احمدزی در مورد ادعایش، خواهان وضاحت شد.

دو سال قبل ظاهر قدیر عضو پیشین ولسی جرگه نیز حکومت را به حمایت از داعش متهم کرده گفته بود که برخی حلقات در داخل حکومت از گروه داعش حمایت می‌کنند.

همچنان حکیم تورسن یکی از نامزدان ریاست جمهوری در ماه جوزا سال جاری رولا غنی بانوی اول را به تبلیغ مسحیت در ارگ متهم ساخت.

و به همین شکل در گذشته نیز چندین بار ادعاهای گوناگونی توسط برخی از سیاسیون علیه ارگ و برخی مقامات حکومتی وارد شده‌است.

اما آگاهان حقوقی می‌گویند که جز ادعای آقای احمدزی هیچ یک از این ادعاهای دیگر مورد پی‌گرد قرار نگرفته‌اند.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور می‌گوید ادعای صورت گرفته در گذشته بنابر بعد رقابت‌های سیاسی آن جدی گرفته نشده‌است اما به گفته وی حبیب احمدزی به شکل مستقیم اتهام وارد کرده که باید ثابت بسازد: "ادعاهای که گویا دولت ضعیف و ناتوان است این همه ادعاهای سیاسی است و یا مردم و رسانه انتقاد می‌کند از این همه که نمی‌شود شکایت کرد اما احمدزی مشخصاً اتهام وارد کرده و باید جواب بدهد."

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور
شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور

لوی سارنوالی افغانستان می‌گوید باوجود که دو بار جلب برای حبیب الله احمدزی جهت ارائه اسناد در مورد ادعای وارده وی فرستاده‌است اما هنوز هم احمدزی نتوانسته در زمینه اسنادی پیش کند.

هرچند حبیب الله احمدزی در مورد چیزی نگفت اما افراد نزدیک به وی گفتند که آقای احمدزی فردا در زمینه موقف‌اش را مشخص خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG