لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳۱ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۵۴

رئیس اجرائیه: لجاجت طالبان سبب ادامه جنگ در افغانستان شده‌است


عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی می‌گوید که طالبان عزم و اراده برای تامین صلح در افغانستان را ندارند.

عبدالله عبدالله روز چهارشنبه در نشست به مناسبت روز مادر در کابل گفت با ادامه جنگ در کشور رنج و مشکلات مادران نیز ادامه دارد.

رئیس اجرائیه تاکید کرد که طالبان اراده برای تامین صلح در کشور ندارند: "وضعیت نشان می‌دهد که آن‌ها عزم اراده برای تامین صلح در کشور ما ندارند و فکر می‌کنند که با ختم همکاری و ختم ادامه حضور نیروهای خارجی شاید دوباره مسلط شوند من هیچ دلیلی دیگر را نمی‌بینم به وضعیت که آن‌ها از خود نشان دادند به‌خصوص در جریان فرصت‌های که پیدا شده‌است."

آقای عبدالله از طالبان خواست که بیایند تا برای زنده‌گی کردن در صلح و برای برآورده ساختن نظریات خود مان گفتگو سیاسی کنیم.

وی گفت که صلح اولویت مردم افغانستان است و در عین حال از مردم نیز خواست که با یک صدای واحد برای تامین صلح در کشور متحد شوند.

از سوی دیگر زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان تا حال شش دور مذاکرات‌اش را با طالبان برای آماده ساختن آن گروه به گفتگوهای بین الافغانی به پایان رسانده و حالا دور هفتم سفرهایش را به شمول افغانستان به برخی از کشور دیگر آغاز کرده‌است.

طالبان مسلح همواره دیدار با نماینده‌های حکومت افغانستان را رد کرده و می‌گویند، تا هنگامی‌که نیروهای بین‌المللی در افغانستان حضور دارند، به جنگ ادامه می‌دهند.

تلاش کردیم نظر طالبان را در مورد اظهارات رئیس اجرائیه حکومت افغانستان داشته باشیم اما موفق نشدیم.

در این حال سید اکبر آغا عضو پیشین رهبری طالبان و رئیس شورای راه نجات افغانستان می‌گوید هر زمانی‌که یک میکانیزم واحد اسلامی میان دو طرف به‌میان آمده و خارجی‌ها از کشور بیرون شوند صلح در کشور تامین می‌گردد.

وی گفت که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان طالبان خواهان یک نظام طالبانی در این کشور نیستند: "طالبان یک نظام طالبانی در این‌جا نمی‌خواهد بلکه یک نظام افغانی می‌خواهد که این تقاضای ملت افغانستان هم است."

سید اکبر آغا عضو پیشین رهبری طالبان و رئیس شورای راه نجات افغانستان
سید اکبر آغا عضو پیشین رهبری طالبان و رئیس شورای راه نجات افغانستان

در این حال ناصر شفیق کارشناس مسایل سیاسی افغان می‌گوید که طالبان و حکومت افغانستان هیچ کدام نخواهند توانست به خواست خود نظام را ایجاد کنند تا زمانی‌که مردمی نباشد.

وی به این باور است که همسایه‌های افغانستان از هر فرصت استفاده کرده و تلاش خواهند کرد تا جنگ را در افغانستان گرم نگهداشته و نگذارند که صلح در این کشور تامین گردد.

XS
SM
MD
LG