لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۴۵

ناتو از طالبان خواهان احترام گذاشتن به خواست افغان‌ها شد


ساختمان ناتو در بروکسل

نیکولاس کی نماینده ارشد ملکی ناتو برای افغانستان از طالبان خواسته است تا هرچه زودتر با حکومت افغانستان داخل گفتگوی بین الافغانی شوند و برای خاتمه جنگ در این کشور مذاکره کنند.

آقای کی در هفته جاری از مقر ناتو در بلجیم دیدار کرد.

او در یک پیام تصویری در تویترش گفت، طالبان باید به خواست مردم افغانستان احترام بگذارند: "مردم افغانستان خواهان صلح اند، مردم افغانستان خواهان کاهش خشونت اند و طالبان باید به خواست مردم احترام بگذارند."

او گفت که متحدان و شریکان ناتو با حکومت و مردم افغانستان همکاری نزدیک دارند تا زمینه برای صلح پایدار در این کشور فراهم شود.

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه ایالات متحده برای صلح افغانستان نیز در پنجم ماه جون در بروکسل بود که با ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو صحبت کرد.

ستولتنبرگ در پنجم جون در تویترش نوشت که خلیل‌زاد از حمایت قوی چهل و یک شریک و متحد ناتو برخوردار است.

تا کنون شش دور گفتگو ها میان هیئت امریکایی و طالبان انجام شده که جای حکومت افغانستان خالی بوده است.

همچنان در نشست بین الافغانی که دو بار تا کنون در مسکو برگزار شده است، طالبان با برخی از سیاسیون افغانستان ملاقات کردند اما در این نشست ها نیز حکومت افغانستان حضور نداشت.

گروه طالبان تا کنون هر نوع گفتگوی مستقیم با حکومت افغانستان را رد کرده است.

نیکولاس کی در ادامه صحبت هایش گفته است که پس از چهل سال جنگ در افغانستان اکنون فرصت برای رسیدن به صلح واقعی فرا رسیده است.

نماینده ارشد ملکی ناتو برای افغانستان در جریان ماه رمضان در سفرش به شهر مزار شریف گفته بود که مذاکرات میان حکومت و گروه طالبان تا ختم ماه رمضان و یا هم اندکی پس از آن آغاز خواهد شد.

اما هبت الله اخندزاده رهبر گروه طالبان در پیام عیدی اش تلویحاً آتش‌بس را رد کرد و گفت که تا برآورده شدن تقاضای شان جنگ ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG