لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
دوشنبه ۲۲ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۱۲:۱۴

نمایندۀ خاص ایالات متحده برای ایران به منطقۀ خلیج فارس سفر می‌کند


برایان هوک نمایندۀ خاص ایالات متحده برای ایران

نمایندۀ خاص ایالات متحده برای ایران به منطقۀ خلیج فارس سفر می‌کند.

وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید، برایان هوک امروز پنحشنبه ۲۰م ماه جون امریکا را به قصد شرق میانه ترک خواهد کرد.

او در این سفر با مقام‌های عربستان سعودی، امارات متحدۀ عربی، کویت و بحرین ملاقات می‌کند.

وزارت امور خارجۀ امریکا در اعلامیۀ گفته که نمایندۀ خاص ایالات متحده روی رفتار خشونت‌آمیز ایران در منطقه، به‌شمول حملات اخیر بر دو نفتکش در خلیج عمان، بحث خواهد کرد.

در اعلامیه آمده است: "او معلومات استخباراتی در بارۀ تهدیدهای فعال ایران در برابر کشورهای خلیج را، با آن‌ها شریک خواهد ساخت."

روابط میان واشنگتن و تهران، پس از خروج ایالات متحده در ماه می سال ۲۰۱۸ از موافقتنامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی و تجدید تحریم‌ها بر ایران، به تیره‌گی گراییده‌است.

بر اساس توافق‌نامه هسته‌ای همه جانبه میان ایران و کشورها مقتدر جهان، تهران در بدل رفع تحریم‌ها موافقه کرده بود که برنامه هسته‌ای اش را کاهش می‌دهد.

به دنبال آن، با حملات اخیر بر نفتکش‌ها در خلیج فارس و نزدیک به تنگی هُرمز و انداختن بار مسئولیت آن بر ایران از سوی واشنگتن، وضعیت از این بیشتر، متشنج شد.

اما ایران هر گونه دخالت در این حملات را رد می‌کند.

با وجود آن که واشنگتن و تهران هر دو می‌گویند که به آغاز جنگ تمایل ندارند، اما افزایش تنش‌‌ها بیم بروز درگیری مسلحانه را بیشتر ساخته‌است.

پیش از این برایان هوک نمایندۀ ویژه ایالات متحده برای ایران روز سه شنبه به کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا گفت که هدف پالیسی‌های ایالات متحده کشانیدن تهران به میز مذاکره است، نه آغاز یک جنگ جدید در شرق میانه.

او گفت: "هیچ‌کسی در مورد خواست ما برای صلح و یا آماده‌گی‌های ما برای عادی‌سازی روابط به هدف دسترسی به یک موافقتنامه همه جانبه با ایران، نباید مشکوک باشد."

برایان هوک افزود، آن‌ها امکانات یک آینده روشن‌تر را در میز مذاکره برای مردم ایران پیشکش می‌کنند.

او گفت: "کمپاین ما برای فشار بر ایران کارا واقع شده‌است."

در حالی‌که، نیروهای نظامی ایالات متحده در منطقۀ خلیج فارس تقویت یافته و تحریم‌های جدید بر ایران وضع گردید، دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا امکانات گفتگوی تازه با ایران را برای حل مسایل مورد اختلاف، نیز پیشنهاد کرده‌است.

برایان هوک در این نشست کمیتۀ خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا به پاسخ سؤال گفت، سیاست امریکا هستۀ اقتصادی و دیپلوماتیک دارد.

اما به‌گفتۀ وی ایران در این اواخر به این سیاست با خشونت پاسخ داده‌است.

آقای هوک گفت ایران باید دیپلوماسی را با دیپلوماسی پاسخ دهد، نه با وحشت، خونریزی و زورگویی.

وزارت خارجه امریکا در اعلامیۀ خود گفته که برایان هوک پس از سفر به شرق میانه برای مشوره با بریتانیا، فرانسه و جرمنی به اروپا سفر خواهد کرد.

این سه کشور امضأ کننده موافقتنامه هسته‌ای ایران با کشورهای مقتدر جهان است.

XS
SM
MD
LG