لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۲ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۲۲

تنش‌ها در ولسی جرگه؛ برخی نماینده‌گان خواهان توظیف قطعه خاص امنیتی شدند


میز و چوکی ریاست ولسی جرگه شکستانده شد
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

میز و چوکی ریاست ولسی جرگه شکستانده شد

شماری از اعضای ولسی جرگه می‌خواهند، تا زمان پایان کشمکش‌های ولسی جرگه باید یک قطعه خاص امنیتی برای کنترول اوضاع داخل تالار این جرگه موظف شوند.

به دنبال خشونت‌های فزیکی روز چهار شنبه نماینده‌گان مردم در ولسی جرگه برخی اعضای مجلس ادعا می‌کنند که در آن روز تعدادی از افراد ورزشکار و مسلح داخل تالار شده و برخی اعضای این جرگه را لت‌و‌کوب کرده‌اند.

عبدالقادر قلات‌وال عضو هیئت موقت اداری ولسی جرگه به رادیو آزادی می‌گوید، بررسی‌ها در باره شناسایی این افراد جریان دارد و قرار است تصاویری که از این جریان توسط کمره‌های امنیتی داخل تالار ثبت شده‌اند به نهادهای امنیتی فرستاده شوند.

قرار است تصاویری که از این جریان توسط کمره‌های امنیتی داخل تالار ثبت شده‌اند به نهادهای امنیتی فرستاده شوند.

آقای قلات وال می‌گوید، پس از این حادثه کم از کم صد نماینده مجلس پیشنهاد کرده‌اند که باید تا زمان پایان تنش‌ها میان اعضای ولسی جرگه، یک قطعه‌ای خاص نیروهای امنیتی برای تامین امنیت تالار این جرگه موظف شوند.

او گفت: "فعلاً حالت عادی نیست، خدا ناخواسته فردا یک حادثه‌ی دیگری رخ ندهد، بهتر این است و این پیشنهاد یک حدود صد وکیل داده که یک قطعه خاص بیاید و با نیروهای امنیتی پارلمان همکاری کنند."

در این باره تلاش کردیم نظر رئیس دارالانشای ولسی جرگه و همچنان سخنگوی وزارت داخله را داشته باشیم اما موفق نشدیم.

این در حالی است که روز چهارشنبه تعدادی از اعضای ولسی جرگه با هم برخورد فزیکی کردند که به گفته آقای قلات وال در آن شماری از اعضای جرگه مورد لت‌و‌کوب قرار گرفتند.

این درگیری فزیکی زمانی صورت گرفت که طرفداران میر رحمان رحمانی می‌خواستند او را به کرسی ریاست ولسی جرگه بنشانند.

اختلاف بر سر تعیین رئیس ولسی جرگه از حدود چهل روز به این‌سو میان طرفداران میر رحمان رحمانی و کمال ناصر اصوی ادامه دارد.

روز گذشته یک مقام بلند پایه دولت افغانستان که نخواست نامش ذکر شود به رادیو آزادی گفت، اگر در روزهای نزدیک تنش‌های ولسی جرگه به پایان نرسند، رئیس جمهور این قضیه را به ستره محکمه محول خواهد کرد.

اما هارون چخانسوری سخنگوی رئیس جمهور اظهارات این منبع دولتی را رد کرد.

در همین حال برخی دیگر از اعضای ولسی جرگه می‌گویند، اعضای جرگه باید خود شان از رفتن به خشونت خودداری کنند تا برای توظیف قطعه خاص امنیتی ضرورت نشود.

عرفان الله عرفان یکی از این اعضا: "از دید من این زیاد مناسب نخواهد بود که قطعه خاص توظیف شود، ما وکلا خود ما مسئولیت داریم که تنش‌ها را کاهش دهیم تا به یک نتیجه خوب برسیم، امیدوار هستم که همه افراد حساسیت‌ها و نگرانی مردم را درک کنند و زیادتر از رفتن به سوی نفاق جلوگیری کنیم."

عرفان الله عرفان عضو ولسی جرگه افغانستان
عرفان الله عرفان عضو ولسی جرگه افغانستان

تنش‌ها در ولسی جرگه در حالی دوام کرده که در حال حاضر بیش از صد سند تقنینی انتظار تصویب این جرگه را می‌کشد.

عرفان الله عرفان می‌گوید، انتظار می‌رود تا در روزهای نزدیک نماینده‌گان به یک نتیجه مطلوب برسند تا تنش‌ها به پایان برسند.

XS
SM
MD
LG