لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۱ اسد ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۲۰

رئیس مجلس نماینده‌گان امریکا: وضعیت را "خطرناک" توصیف کرده و خواهان کاهش تنش شد


نانسی پلوسی رئیس مجلس نماینده‌گان ایالات متحده

در پی بیشتر شدن تنش میان واشنگتن و تهران، یک رهبر کانگرس ایالات متحده وضعیت را "خطرناک" توصیف کرده و خواهان کاهش تنش شده‌است.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نماینده‌گان ایالات متحده از حزب دموکرات به دنبال بحث‌ها در قصر سفید در بارۀ سرنگونی یک طیارۀ بی‌سرنشین امریکایی توسط ایران با خبرنگاران در واشنگتن دی سی، پایتخت ایالات متحده به روز پنجشنبه، بیستم ماه جون، سخن گفت.

او افزود: "می‌دانید که، حملۀ از سوی ایران بر یک دارایی ایالات متحده صورت گرفته‌است. در این مورد پرسش‌های وجود دارند که، چه کسی سبب این حمله شده‌است. آیا این حمله به دستور رسمی انجام شده یا این‌که، یک حملۀ سرکش بوده‌است. هر چه که بوده، حمله از سوی ایران شده‌است. حرکت ما از این نقطه به جلو باید استراتژیک و هوشمندانه باشد و در هماهنگی نزدیک با متحدان ما در آنجا صورت گیرد. ما منافع مشترک در منطقه داریم."

خانم پلوسی افزوده‌است که، باید از تشدید اوضاع جلوگیری شود.

سازمان ملل متحد هم در این مورد ابراز نگرانی کرده‌است.

رحیل لیبلانک سخنگوی سازمان ملل متحد در ژنو امروز جمعه، بیست و یکم جون، گفت، رئیس این سازمان خواهان کاهش تنش شده است.

او گفت: "فکر می‌کنم منشی عمومی سازمان ملل متحد انتونیو گوترش بسیار نگران وضعیت در منطقه است. او از همه طرف‌ها خواست تا آرامش شان را حفظ کنند و البته او گفت که، بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد، افزایش تنش در وضعیت در آن منطقه است."

پیش از این، نیویارک تایمز گزارش داده‌است که، پس از بحث‌های جدی در قصر سفید شماری از مقام‌های نظامی و سیاسی منتظر بودند که، حمله به برخی از مواضع ایران ساعت هفت عصر به وقت واشنگتن انجام شود.

اما در گزارش آمده‌است که، دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده "به طور ناگهانی" از تصمیم خود مبنی بر انجام حمله‌های نظامی بر چند نقطه در ایران به شمول مراکز رادار در این کشور، بازگشته‌است.

به گزارش نیویارک تایمز، مقام‌های ارشد امنیت ملی و رهبران کانگرس ایالات متحده در این بحث‌ها روز پنجشنبه، بیستم ماه جون، اشتراک داشتند.

روزنامه این را به نقل از چند مقام ارشد ادارۀ ایالات متحده گزارش داده‌است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس نیز همین گزارش را به نقل از منابع خود تأیید کرده‌است.

اما، هیچ کدام از این رسانه‌ها به نام منبع خود در حکومت ایالات متحده اشاره نکرده‌اند.

هنوز قصر سفید یا وزارت دفاع امریکا در مورد این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده‌اند.

صبح روز پنج‌شنبه، بیستم ماه جون، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اعلام کرد که یک طیارۀ بی‌سرنشین امریکایی را بر فراز قلمرو ایران سرنگون کرده‌است.

چند ساعت پس از انتشار این خبر، دونالد ترامپ در توییتر خود گفت که، "ایران اشتباه بسیار بزرگی کرد."

اما بعداً ترمپ در یک پیام تویتری دیگر لحن و لفظش را تغییر داد و افزود که، شاید این حمله در نتیجۀ یک اشتباه ایران رخ داده باشد.

او افزود که، ممکن استیک جنرال یا کسی دیگر اشتباه کرده باشد.

چند ساعت پس از انتشار گزارش‌های رسانه‌های امریکایی در مورد انصراف ترمپ از حمله‌های نظامی بر خاک ایران، وزارت امور خارجۀ ایران امروز واکنش نشان داد.

در اعلامیۀ روز جمعه بیست و یکم ماه جون وزارت خارجۀ ایران آمده‌است که، این کشور شواهد "انکار ناکردنی" در اختیار دارد که، طیارۀ بی‌سرنشین امریکایی حریم هوایی ایران را نقض کرده بود.

اما، اردوی ایالات متحده گفته است که، طیاره بی‌سرنشین ۱۶۰ میلیون دالری این کشور بر فراز تنگۀ هرمز در حریم هوایی بین المللی در پرواز بود که، توسط یک راکت زمین به هوا از سوی ایران سرنگون شد.

در بیانیۀ بیست و یکم ماه جون وزارت امور خارجۀ ایران آمده است که، "حتی برخی از قطعات ویران شدۀ طیاره بی‌سرنشین در آب‌های منطقه‌ای ایران پیدا شده‌است."

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در بیست‌و‌یکم ماه جون در گفتگو با تلویزیون دولتی ایریب گفت، امیدوارند که، به گفتۀ او دشمنان‌شان این اشتباهات را دوباره مرتکب نشوند.

این در حالی است که تنش میان تهران و واشنگتن بیش از پیش بالا گرفته‌است.

ایالات متحده ایران را به‌خاطر حمله به نفکش‌ها در خلیج عمان متهم می‌کند.

این حمله در سیزدهم ماه جون بر دو نفتکش جاپانی و نارویژی صورت گرفت.

اما، ایران هر گونه دخالت در این حمله‌ها را رد کرده‌است.

XS
SM
MD
LG