لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۳۲

انتقاد چندین عضو ارشد حزب دموکرات امریکا از دیدار دونالد ترمپ با کیم جونگ اون


کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی حین مصافحه با دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا. June 30, 2019

چند عضو ارشد حزب دموکرات امریکا رئیس جمهور دونالد ترمپ را به سبب آنچه آن‌ها نزدیکی ترمپ با رهبران مستبد مانند کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی می‌خوانند، مورد انتقاد قرار داده‌اند.

آن‌ها نگران اند که نشست دیروز یکشنبه ۳۰ جون دونالد ترمپ با کیم جونگ اون در یک منطقه غیر نظامی کوریای شمالی بتواند چیزی بیشتر از گرفتن عکس‌های یادگاری باشد.

سناتور برنی سندرس که وی هم از نامزدان انتخابات سال ۲۰۲۰ ریاست جمهوری امریکاست دیروز گفت: "مخالف نشست با مخالفین امریکا نیست" ولی به گفته وی "امریکا به دیپلوماسی واقعی نیاز دارد و او چنین چیز را در اداره ترمپ ندیده است."

وی گفت: "نگرانی از بی‌‎ثباتی زیاد او است. من مخالف نشست با کیم جونگ اون در کوریای شمالی یا جای دیگر نیستم. من نمی‌خواهم آن‌ها تنها عکس بگیرند. رسانه‌های جهان منتظر اند که فردا و پس فردا چه می‌شود. اگر واقعاً خواهان آوردن صلح به جهان باشیم باید خیلی دیپلوماتیک به پیش برویم نه اینکه تنها عکس بگیریم.

سناتور دموکرات چک شومر دیروز گفت، به نظر می‌رسد دیکتاتوران بلند می‌روند و کسانی‌که به دموکراسی معتقدند نه.

این اظهارات بعد از دیدار دیروز ترمپ و کیم که ترمپ آنرا خیلی مثبت خواند ابراز شد.

ترمپ و کیم دیروز در منطقه علامت گذاری شده سرحدی میان دو کوریا با هم دیدار کردند. دو رهبر نخست دست هم‌دیگر را فشردند، بعد رئیس جمهور دونالد ترمپ چندین گام به قلمرو کوریای شمالی داخل شد.

ترمپ نخستین رئیس جمهور امریکاست که این کار را کرده‌است.

او بعد از این دیدار به خبرنگاران گفت: "ما در خط سرحدی ملاقات کردیم و در دیدار در این مرز گفتم، می‌خواهید وارد شوم؟ او گفت، افتخار خواهم کرد، بفرمایید! برای من افتخار بود که این کار را کردم، ملاقات خیلی خوب داشتیم."

داخل شدن دونالد ترمپ به قلمرو کوریای شمالی یک حرکت خیلی شجاعانه خوانده شده‌ ولی انتقاداتی را نیز به همراه داشته است.

ژولیان کاسترو وزیر اسبق مسکن سازی اداره رئیس جمهور اوباما که از کاندیدان دموکرات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است نیز نحوه برخورد غیر جدی ترمپ با کیم را مورد انتقاد قرار داده است.

نخستین دیدار دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا و کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی در ماه جون سال گذشته در سنگاپور صورت گرفت و دیدار دوم در اواخر ماه فبروری سال‌جاری در ویتنام صورت گرفت.

در این دیدارها به هیچ توافقی میان دو جانب دست یافته نشد.

XS
SM
MD
LG