لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۳ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۴۳

دونالد ترمپ: ایران، با این تهدید‌ها باید محتاط باشد


دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا می‌گوید، تهدید‌ها ایران به خود این کشور، صدمه می‌رساند.

رئیس جمهور امریکا دیروز چهارشنبه در عکس العمل به تهدید‌های ایران در تویت خود نوشت: "ایران، با این تهدید‌ها باید محتاط باشد."

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا افزود که این تهدید‌ها چنان صدمۀ به ایران می‌رساند، که قبلاً کسی به این کشور، نرسانده باشد.

دونالد ترمپ، چند ساعت پس از آن تیوت کرد که حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفت، کشورش بعد از هفتم ماه جولای یورانیم غنی شده خود را فراتر از غلظت ۳ اعشاریه ۶۷ در صد، بلند خواهد بُرد.

ایران، مطابق موافقتنامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با کشور‌های مقتدر جهان، اجازه دارد تا به همین فیصدی ۳۰۰ کیلوگرام یورانیم خود را غنی سازد.

آقای روحانی در ماه می برای باقی کشور‌های که موافقتنامه سال ۲۰۱۵ را امضأ کرده بودند، ۶۰ روز ضرب الاجل تعیین کرده بود تا از اقتصاد ایران در برابر تحریم‌های امریکا، محافظت کنند.

این ضرب الاجل روز یکشنبه هفتم ماه جولای، تکمیل می‌شود.

یک سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران امروز گفت، تهران مصمم است که تعهدات خود در توافق اتمی را بیشتر کاهش دهد.

تلویزون دولتی ایران به نقل از کیهان خسروی می‌گوید، ترمپ با خروج از موافقتنامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ لطمه به راه‌های دیپلوماسی زده‌است.

به گفتۀ او، راه بُرد مقاومت فعال درمان همۀ تهدید‌ها است.

در ضمن، ایرنا خبرگزاری دولتی ایران از محمود علوی وزیر استخبارات این کشور نقل می‌کند که می‌گوید، تهران و واشنگتن تنها در صورتیکه ایالات متحده به تعزیرات خود بر تهران پایان دهد و آیت الله علی خامنی رهبر مذهبی ایران این گفتگو‌ها را تصویب کند، می توانند، مذاکره کنند.

خامنه‌ای هرگونه گفتگو با ایالات متحده را رد کرده‌است.

در این حال، کشور اروپایی امضا کنندۀ موافقتنامه، جرمنی، بریتانیا و فرانسه از تهران خواستند تا از اقداماتیکه موافقتنامه هسته‌ای را صدمه می‌رساند، خودداری کند.

چین و روسیه دیگر امضأ کننده‌گان موافقتنامۀ سال ۲۰۱۵ میلادی هسته‌ای با ایران اند.

اما این کشور‌ها تاهنوز چیزی نگفته اند.

XS
SM
MD
LG