لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۲۶

اندرابی: طالبان باید تضمین کنند که از کاروبار مواد مخدر دست بردار می‌شوند


مسعود اندرابی سرپرست وزارت امور داخله افغانستان

دولت افغانستان از طالبان می‌خواهد تا تضمین کنند که پس از این در کاروبار مواد مخدر دخیل نخواهند شد.

بررسی‌های مشترک دولت افغانستان و اداره مبارزه علیه مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که در چند سال پیهم کشت کوکنار بیشتر در مناطق خارج از کنترول دولت افغانستان و در جاهای صورت می‌گیرد که مخالفین مسلح در آن نفوذ دارند.

مسعود اندرابی سرپرست وزارت امور داخله کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر را به طالبان پیوند می‌دهد و می‌گوید، طالبان با کنترول کارخانه‌های تولید مواد مخدر در فراه، روزانه از آن یک میلیون دالر عاید داشتند، از همین رو وی خواهان آن است تا در گفتگوهای جاری صلح این تضمین از طالبان گرفته شود که دست از کاروبار مواد مخدر بر می‌دارند.

او گفت: "طالبان نه تنها این که تعهداتی در عرصه این که روابط معلوم الحال شان را با تروریزم قطع می‌کنند، نیاز است تا تعهداتی را در رابطه به قطع روابط شان با کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر را هم بدهند. بدون شک طالبان فضای مصئون و چتری را آماده ساختند که در آن قاچاقبران مواد مخدر که خود شان نیز طالب استند، از آن برای قاچاق استفاده می‌کنند."

پیش از این طالبان با نشر اعلامیه دست داشتن شان را در کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر رد کرده‌اند.

به اساس گزارش مشترک دولت افغانستان و اداره مبارزه علیه مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد، در مقایسه به چند سال گذشته، تنها در سال ۲۰۱۸ میلادی سطح تولید تریاک در افغانستان کاهش یافته بود و دلیل آن نیز خُشک سالی عنوان شد.

کارشناسان با انتقاد از ضعف حکومت افغانستان در جلوگیری از کشت کوکنار در بیشتر از ده ولایت کشور می‌گویند، این ضعف باعث شده که همزمان با گسترش نا امنی ساحه کشت کوکنار نیز گسترش یابد.

رنا ترین عضو پیشین کمیسیون مبارزه علیه مواد مخدر مشرانو جرگه به این باور است که مواد مخدر یک مشکل جهانی است و خارجی‌ها باید در مذاکرات جاری شان با طالبان در قطر این مشکل را مطرح و یک راه حل به آن جستجو کنند.

او گفت: "این خیلی قبل از وقت خواهد بود، چون موضوعاتی را که خود حکومت توان کنترول آن را ندارد، در مذاکرات صلح مطرح کنند، زیرا مواد مخدر یک مشکل جهانی است و جامعه جهانی باید قبلاً بالای این موضوع فکر کند و خود شان این شرایط را بالای طالبان وضع نمایند که به مشکل مواد مخدر در افغانستان نقطه پایان بگذارند. اگر جامعه جهانی در مذاکرات شان با طالبان به آن توجه نکنند، کاری از دست حکومت افغانستان ساخته نیست."

به تازه یوری فیدیدوف رئیس اداره مبارزه علیه مواد مخدر و جرایم سازمان ملل نیز در مراسم تجلیل از روز جهانی مبارزه علیه مواد مخدر گفت، که مواد مخدر مشکل جهانی است و دولت ها به تنهایی نمیتوانند با آن مبارزه کنند.

لینک مستقیم

XS
SM
MD
LG