لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۱ حمل ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۰۹

افغانستان

دور هفتم گفتگوهای امریکا و طالبان در قطر از سر گرفته می‌شود

یکی از نشست‌های قبلی نمایندگان امریکا و طالبان در قطر

انتظار می‌رود دور هفتم گفتگوهای ایالات متحده و طالبان در مورد صلح افغانستان امروز سه شنبه ۱۷ ماه سرطان در قطر از سر گرفته شود.

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان دیشب در صحبت با رادیو آزادی گفت، امیدوار است امروز روی مسایل مهم به پیشرفت بیشتر دست یابند.

آقای خلیل‌زاد می‌افزاید: "مسایلی که ما رویش بحث می‌کنیم، مبارزه با تروریزم، آیندۀ حضور نیروهای امریکایی در افغانستان، مذاکرات میان افغان‌ها و آتش‌بس است. ما روی تمامی این موارد پیشرفت کرده‌ایم، اما بعضی نکات باقی است و ما امیدوار هستیم."

آقای خلیل‌زاد روی نیاز برای فیصلۀ نهایی در بارۀ تمامی چهار موضوع مورد بحث تأکید کرد.

او دور هفتم گفتگوهای صلح را تا کنون مؤثرترین خوانده است.

آقای خلیل‌زاد شام شنبه در حساب تویتر خود نیز نوشته بود که روی خروج نیروها از افغانستان، تضمین‌های مبارزه با تروریزم، آتش‌بس فراگیر و همیشه‌گی و گفتگوها میان افغان‌ها به پیشرفت بنیادی دست یافته اند.

دور هفتم گفتگوها میان امریکا و طالبان که در ۲۹ ماه جون آغاز شد، دو روز به تعویق افتاد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

شماری از ورزشکاران معروف افغانستان به متضررین کرونا کمک می‌کنند

ارشیف، شماری از افراد بی‌بضاعت در افغانستان

شماری از ورزشکاران معروف افغانستان برای کمک به متضررین ویروس کرونا در این کشور ابراز آمادگی کرده‌اند.

راشد خان، آفتاب علم و نجیب‌الله زدران، بازیکنان تیم کرکت در صفحه‌های فیسبوک‌شان نوشته اند که تا حد توان به افغان‌های نیازمند کمک می‌کنند.

راشد خان در یک پیام جداگانه در صفحه تویترش نوشته‌است که با نهاد خیریه‌ی "شاهد افریدی" هم کمک می‌کند و از مردم می‌خواهد که در خانه‌های‌شان بمانند.

وی گفت: "چنانچه می‌دانیم کرونا در حال گسترش است. یگانه راه محفوظ ماندن از شر کرونا این است که از حضور در محلات عام خودداری کنیم، همین یگانه راه آن است که ازین ویروس خود را محفوط بداریم."

از سوی دیگر قهرمانان ورزش‌های رزمی افغانستان عبدالسمیع فیضی، احمد ولی هوتک و باز محمد مبارز هم اعلان کرده‌اند که با خانواده‌های نیازمند کمک‌های غذایی می‌کنند و این پروسه ادامه خواهد یافت.

گروه تماس صلح حکومت افغانستان بار دیگر با نمایندگان طالبان گفت‌وگو کرد

گروه تماس ابتدایی صلح حکومت افغانستان

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که گروه تماس ابتدایی صلح که از سوی حکومت افغانستان تعیین شده‌است، یک بار دیگر با نمایندگان طالبان گفت‌وگو کرده‌است.

این شورا در صفحه تویتر خود نوشته که این گفت‌وگوها در یک کنفرانس ویدیویی صورت گرفت که در آن از سوی طالبان، اعضای کمیسیون سیاسی و هم اعضای کمیسیون مربوط به زندانیان شرکت داشتند.

در اعلامیه‌ی شورای امنیت آمده‌است که طالبان به کمک صلیب سرخ بین‌المللی یک گروه تخنیکی‌اش را به کابل می‌فرستد و حکومت افغانستان در بگرام از آن‌ها میزبانی خواهد کرد تا روی آزادی زندانیان صحبت‌های شود.

قبل ازین به تاریخ ۲۲ و ۲۵ مارچ گروه تماس ابتدایی صلح از جانب حکومت افغانستان از طریق ویدیو کنفرانس با نمایندگان طالبان صحبت کرده بود.

در تویت‌های شورای امنیت ملی آمده است که دو جانب توافق کردند، با رسیدن تیم تخنیکی طالبان به کابل گفت‌وگوهای بیشتر را از نزدیک انجام دهند.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر ناوقت دیشب (۱۰ حمل) در یک پیام فرستاده شده به رادیو آزادی گفت، شاید شمار اعضای هیئت آن‌ها که به کابل می‌روند کم باشد و در دو روز آینده با طیاره‌ی صلیب سرخ به کابل بروند.

طالبان می‌گویند که حکومت افغانستان پیش از آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، حدود ۵ هزار زندانی این گروه را آزاد کند و تیم تخنیکی‌اش را به کابل می‌فرستد تا این زندانیان را از نزدیک ببیند.

والی کابل: وسایط باربری حق ورود و خروج به پایتخت را ندارند

محمد یعقوب حیدری والی کابل

والی کابل گفت هیچ وسایط نقلیه به استثنای وسایط ترانزیتی و اموال تجارتی، حق ورود و خروج به پایتخت را ندارند.

اعلامیه امروز یکشنبه (۱۰ حمل) ارگان‌های محلی گفت محمد یعقوب حیدری والی کابل جلسه را با اشتراک تیم امنیتی و معین مالی و اداری شاروالی کابل دایر کرد.

والی کابل بر توقف گشت‌وگذار وسایط نقلیه در شهر نیز تأکید نموده هدایت سپرد تا از گشت‌وگذار سایر وسایط ترانسپورتی بدون عذر موجه در داخل شهر باید جلوگیری شود.

ّپیش از این وزارت داخله افغانستان گفته بود قیود بر گشت‌وگذار در کابل سر از امروز یکشنبه شدیدتر می‌شود.

طارق آرین سخنگوی این وزارت در تویت شب گذشته خود گفت که پولیس برای مراقبت این قیودات گماشته شده است.

افغانستان ضمن اقدامات مبارزه در برابر ویروس کرونا کابل را به صورت مکمل قرنطینه کرده است.

ایران هم سرحدات خود به روی ورود افغان‌ها را مسدود ساخت.

ایران مرزهایش را به روی افغان‌ها بست

سرحد اسلام قلعه

ایران مرزهای خود را به دلیل شیوع ویروس کرونا به روی افغان‌ها مسدود کرد.

جاوید نادم رئیس مهاجرین و عودت کنندگان هرات به رادیو آزادی گفت این اقدام امروز یک در مرز اسلام قلعه ولایت هرات اجرایی شده است.

آقای نادم گفت افغان‌های مهاجر می‌تواند از ایران وارد افغانستان شوند اما مقامات ایرانی ورود افغان‌ها از افغانستان به ایران را ممنوع کرده اند.

از سویی هم یک مقام مسئول در کمیساری اسلام قلعه که خواست نام آن فاش نشود به رادیو آزادی گفت مقام‌های ایرانی از ساعت ده بجه قبل از ظهر روز شنبه مرز اسلام قلعه در ولایت هرات و مرز ابونصر در ولایت فراه را به روی افغان‌ها به ایران مسدود کرده اند. او همچنان گفت که مرز ابرایشم در ولایت نیمروز و نیز از ۲۰ روز به این سو به روی افغان‌ها مسدود است.

از یک ماه گذشته تاکنون هزاران تن از افغان‌ها به دلیل شیوع کرونا از ایران به افغانستان آمده اند. مقامات افغان این روند را نگران کننده خواندند و تاکید داشته اند که این افراد حامل انتقال ویروس کرونا به افغانستان خواهند بود.

۱۱۳ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان ثبت شده‌است

آرشیف، یک رضا کار در حال توزیع ماسک و دستکش برای یک راننده در شهر کابل.

وزارت صحت عامه می‌گوید که آمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان به ۱۱۳ مورد رسیده‌است.

وحیدالله مایار سخنگوی این وزارت گفته است که در ۲۴ ساعت گذشته ۷ واقعه مثبت ابتلا به ویروس کرونا در هرات و سرپل شناسایی شده‌است

آقای مایار گفت: "۱۱۲ مورد مشکوک در لابراتوارهای هرات و کابل در ۲۴ ساعت گذشته مورد بررسی قرار گرفت که از این جمله شش واقعه مثبت در هرات و یک واقعه در سرپل مثبت شناسایی شد."

وزارت صحت عامه افغانستان گفته که تا حالا سه تن به علت بیماری کووید- ۱۹در ولایت‌های بلخ و هرات جان باخته‌اند.

مکان‌های عمومی در فاریاب امروز ضد عفونی می‌شوند

آمادگی‌ها برای ضد عفونی کردن شهر در فاریاب

امروز یک‌شنبه (۱۰ حمل) دکا‌ن‌ها و جاده‌های شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب ضد عفونی می‌شود.

در پی نگرانی از شیوع ویروس کرونا در ولایت فاریاب مقام‌های محلی تصمیم گرفتند که امروز تمامی دکان‌های شهر میمنه را ضد عفونی کنند.

نقیب‌الله فایق والی فاریاب در این مورد به رسانه‌ها گفت که تهدید شیوع ویروس کرونا در فاریاب، نسبت افزایش عودت کننده‌گان از ایران زیاد شده، روی این منوال تصمیم گرفته‌اند که دکان‌ها و جاده‌های خورد و بزرگ شهر میمنه را دواپاشی یا ضد عفونی کنند.

وی افزود: "در جلسه کمیته مبارزه با کرونا تصمیم گرفته شد که جاده‌های بزرگ و کلان شهر میمنه دواپاشی شود و به این ارتباط تمامی دکان‌ها بسته می‌شود، تردد افراد و وسایط در این جاده‌ها قطعاً اجازه نیست. از سر صبح تا ساعت ۱۱ الی ۱۲ دوام پیدا می‌کند و بعد از آن مردم ما اجازه رفت و آمد دارد."

قبل از این نیز والی فاریاب نسبت افزایش عودت کننده‌گان از کشور ایران به فاریاب بارها اظهار نگرانی کرده بود. به‌گفته وی روزانه نزدیک به دو هزار تن از شهروندان فاریابی از ایران به خانه‌هایشان سفر می‌کنند.

هنوز کدام رویداد مثبت ویروس کرونا در ولایت فاریاب ثبت نشده‌است.

وزارت داخله: قیودات بر گشت‌وگذار در کابل شدیدتر می‌شود

طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان

وزارت داخلۀ افغانستان می‌گوید که قیودات بر گشت‌وگذار در کابل امروز یکشنبه (۱۰ حمل) شدیدتر می‌شود.

طارق آرین، سخنگوی این وزارت شام دیروز در تویترش نوشت که پولیس کابل روز شنبه فعالیت خود برای تطبیق قیودات را آغاز کرده‌است.

او در ادامه نوشته: "پولیس حامی مردم و صحت‌شان است و هر کدام مان باید پولیس باشیم."

قیود بر گشت‌وگذار غیر ضروری در کابل، بخشی از اقدامات سخت‌گیرانه‌ی حکومت افغانستان برای جلوگیری از ویروس کرونا است.

به اساس گزارش‌ها، تعداد واقعات مثبت این ویروس در افغانستان به ۱۱۷ مورد رسیده و بسیاری آن در هرات ثبت شده‌است.

انفجار ماین در پکتیا؛ یک کودک کشته و دو کودک دیگر زخمی شدند

نقشه پکتیا، گردیز

مقام‌های محلی ولایت پکتیا می‌گویند که در انفجار ماین یک کودک در شهر گردیز مرکز این ولایت کشته و دو کودک دیگر زخمی شدند.

عبدالله حسرت، سخنگوی والی پکتیا به رادیو آزادی گفت که انفجار دیروز شنبه (۹ حمل) رخ داد.

آقای حسرت گفت: "در انفجار ماین جاسازی شده از سوی دشمن در قریۀ ابراهیم‌خیل شهر گردیز، یک کودک شش ساله به شهادت رسیده و دو کودک هشت ساله و چهار ساله زخمی شده‌اند".

او در عین حال ادعا کرد که طالبان یک غیر نظامی را هنگام بازی کرکت در قریۀ عبدالرحمان، ولسوالی احمدآبا پکتیا روز شنبه به ضرب گلوله کشتند.

آقای حسرت همچنین گفت که یک شورشی طالبان پس از آن دیروز در قریۀ قدوس ولسوالی روحانی بابا کشته شد و سه تن دیگر شان زخم برداشتند که ماین خود شان انفجار کرد.

به‌گفته وی، این افراد می‌خواستند که ماین را در مسیر شاهراه جاسازی کنند.

طالبان مسلح هنوز در این موارد چیزی نگفته‌اند.

در نتیجه درگیری بین دو خانواده در پروان ۴ تن کشته شدند

ولایت پروان در نقشه عمومی افغانستان

در نتیجه درگیری مسلحانه میان اعضای دو خانواده در ولایت پروان چهار تن کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

وحیده شهکار سخنگوی والی پروان در این مورد به رادیو آزادی گفت این حادثه ناوقت امروز روز شنبه در منطقه بالتوخیل ولسوالی بگرام این ولایت به دلیل منازعه بر سر ساخه شکار مرغابی های وحشی صورت گرفته است.

بگفته منبع طرف‌های درگیر پسران خاله یکدیگر بوده اند.

پولیس می‌گوید در پیوند به این رویداد دو تن را به اتهام دست داشتن در قضیه بازداشت کرده است.

شورای علمای زون غرب: نمازهای جمعه و جماعت تعطیل نمی‌شود

آرشیف، شماری از افراد در جریان ادای نماز در ماه مبارک رمضان

محمد کبابیانی، معاون شورای علمای زون غرب افغانستان بر برگزاری نمازهای جمعه و جماعت همزمان با شیوع ویروس کرونا تأکید می‌کند.

آقای کبابیانی امروز شنبه گفت که علما اجازه تعطیل کردن نمازهای جمعه و جماعت را ندارند و در صورتی ک ویروس کرونا جدی‌تر شد، در مورد برگزاری نمازها یا عدم برگزاری آن‌ها رأی‌زنی خواهند کرد.

او افزود: "اشخاصی که سالم هستند، بستن دروازه‌ مسجد و بستن دروازه جمعه در شریعت این برای ما مجاز نیست و این حق هم نداریم که به شریعت تجاوز کنیم. اگر شرایط حادتری آمد و حالت اصظرار اعلام شد، باز آن زمان شورای علما با مشوره دیگررعلما صحبت‌های خواهد کرد."

این در حالی است که سید محمد شیرزادی، رئیس حج و اوقاف هرات دستور تعطیل نمازهای جمعه و جماعت را داده است.

همزمان عبدالحکیم تمنا، رئیس صحت عامه هرات بر منع برگزاری تجمعات برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تأکید می‌کند.

در هرات ۷۶ مورد مثبت ویروس کرونا به ثبت رسیده است. سه تن از افراد مبتلا به ویروس کرونا نیز جان‌های‌شان را از دست داده اند.

در اثر انفجار ماین مقناطیسی در ننگرهار دو تن کشته شدند

ولایت ننگرهار در نقشه افغانستان

در نتیجه انفجار ماین مقناطیسی در ننگرهار مولوی شیدا یکتن از علمای دینی این ولایت همراه با پسرش کشته شدند.

به گفته مقام‌های ننگرهار، این رویداد پس از ظهر امروز شنبه(۹ حمل) در منطقه سربند ولسوالی لعلپور زمانی رخ داد که ماین مقناطیسی که قبلاً در موتر حامل مولوی شیدا جاسازی شده بود، انفجار کرد.

سخنگوی والی ننگرهار با فرستادن پیام به رادیو آزادی گفت که در این رویداد به شمول یک عالم دین دیگر دو تن زخمی شده اند که وضعیت صحی آن‌ها وخیم خوانده شده است.

مسئولیت این رویداد را تا هنوز کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

شهروندان گیرمانده افغان از دبی به کابل منتقل شدند

میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی

وزارت امور خارجۀ افغانستان می‌گوید، ۳۶ تن از شهروندان این کشور که در میدان هوایی دبی گیرمانده بودند در یک پرواز ویژه امروز (شنبه، ۹ حمل) به کابل منتقل شدند.

این وزارت در حساب تویترش نوشته است که در همکاری با برخی از شرکت‌های هوایی داخلی، قرار است شماری از شهروندان افغانستان که در شهر دهلی نو منتظر بازگشت به کشور اند نیز هرچه زودتر منتقل شوند.

پس از آنکه کشور‌های متعدد پرواز‌های بین‌المللی با افغانستان را بخاطر جلوگیری از گسترش ویروس کرونا متوقف کردند، شماری از افغان‌ها در دبی، پاکستان و هند گیرمانده اند.

بر اساس فیصلۀ اداره هوانوردی ملکی افغانستان قرار است شرکت هوایی کام ایر در پنج پرواز ویژه، حدود دو هزار شهروند این کشور را از هند به افغانستان بیاورد.

چهار کودک در اثر یک انفجار در هلمند کشته شدند

ولایت هلمند در نقشه افغانستان

در اثر یک انفجار در مربوطات ناحیه سوم شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند که امروز شنبه (۹ حمل) رخ داد، چهار کودک کشته شدند.

عمرځواک سخنگوی والی هلمند به رادیو آزادی گفت این انفجار در داخل یک خانه در منطقه قلعه بولان صورت گرفته و تا هنوز علت آن معلوم نیست. او گفت پولیس برای تحقیقات بیشتر به محل رویداد رسیده است.

وزارت صحت: ۱۵ مورد مثبت کووید-۱۹ در افغانستان ثبت شد

وحیدالله مایار سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید، ۱۵ مورد مثبت ابتلا به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در افغانستان ثبت شد.

وحیدالله مایار سخنگوی این وزارت در کنفرانس خبری امروز در کابل در این مورد جزئیات بیشتر داد و گفت: "پانزده مورد مثبت ویروس کرونا در ۲۴ ساعت ثبت شده که ۱۱ آن در هرات، سه مورد در فراه و یک مورد دیگر در غزنی است که در نتیجه شمار افراد مبتلاد به ویروس کرونا در افغانستان به یکصدو شش مورد مثبت رسید."

مایار افزود که تا کنون پنج تن از مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان دوباره صحت یاب شده اند.

بیشترین موارد مثبت ویروس کرونا در ولایت هرات ثبت شده که با ایران هم مرز است.

حکومت افغانستان برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در این کشور یک سلسله اقدامات را روی دست گرفته که در آن محدودیت گشت و گذار در شهر‌های کابل، هرات، فراه و زرنج شامل اند.

بر اساس اعلام دیروز صحت عامه افغانستان، شهر کابل سر از امروز برای مدت سه هفته قرنطینه شده است.

فرمانده قطعه سرخ طالبان با ۷ تن از همراهانش در جوزجان کشته شده‌است

نقشه جوزجان

مقام‌های محلی جوزجان می‌گویند که فرمانده قطعه سرخ طالبان در جوزجان با ۷ تن از همراهانش کشته شدند.

عبدالمعروف آذر سخنگوی والی جوزجان امروز شنبه (۹ حمل) به رادیو آزادی گفت که این افراد در درگیری شب گذشته با نیروهای افغان کشته شدند.

آقای آذر گفت ۵ جنگجوی دیگر طالبان در این درگیری زخمی شدند: "شب گذشته طالبان از سه استقامت بر پاسگاه‌های امنیتی مرکز ولسوالی مردیان جوزجان حمله‌های تهاجمی‌شان را آغاز کردند که در نتیجه آن ملا عبدالرحمان فرمانده قطعه سرخ طالبان با ۷ تن دیگر کشته شدند. جنگ و درگیری از ساعت یک و نیم شب آغاز و تا شش صبح ادامه داشت و حمله تهاجمی این گروه توسط نیروهای امنیتی عقب زده شد و فعلاً ساحه در کنترول نیروهای امنیتی قرار دارد."

به‌گفته آذر، در این درگیری سه نیروی خیزش مردمی کشته و دو پولیس زخمی شده‌اند.

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته‌است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG