لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۴۹

افغانستان

دور هفتم گفتگوهای امریکا و طالبان در قطر از سر گرفته می‌شود

یکی از نشست‌های قبلی نمایندگان امریکا و طالبان در قطر

انتظار می‌رود دور هفتم گفتگوهای ایالات متحده و طالبان در مورد صلح افغانستان امروز سه شنبه ۱۷ ماه سرطان در قطر از سر گرفته شود.

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان دیشب در صحبت با رادیو آزادی گفت، امیدوار است امروز روی مسایل مهم به پیشرفت بیشتر دست یابند.

آقای خلیل‌زاد می‌افزاید: "مسایلی که ما رویش بحث می‌کنیم، مبارزه با تروریزم، آیندۀ حضور نیروهای امریکایی در افغانستان، مذاکرات میان افغان‌ها و آتش‌بس است. ما روی تمامی این موارد پیشرفت کرده‌ایم، اما بعضی نکات باقی است و ما امیدوار هستیم."

آقای خلیل‌زاد روی نیاز برای فیصلۀ نهایی در بارۀ تمامی چهار موضوع مورد بحث تأکید کرد.

او دور هفتم گفتگوهای صلح را تا کنون مؤثرترین خوانده است.

آقای خلیل‌زاد شام شنبه در حساب تویتر خود نیز نوشته بود که روی خروج نیروها از افغانستان، تضمین‌های مبارزه با تروریزم، آتش‌بس فراگیر و همیشه‌گی و گفتگوها میان افغان‌ها به پیشرفت بنیادی دست یافته اند.

دور هفتم گفتگوها میان امریکا و طالبان که در ۲۹ ماه جون آغاز شد، دو روز به تعویق افتاد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

دور اول مذاکرات بین افغان‌ها در دوحه مرکز قطر برگزار می‌شود

دفتر گروه طالبان در دوحه مرکز قطر

دور اول مذاکرات بین افغان‌ها در دوحه مرکز قطر برگزار می‌شود . در این مورد امروز (پنج‌شنبه، ۲۶ سرطان) سرپرست وزارت خارجه افغانستان خبر داد.

حنیف اتمر در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: "۱۲ کشور پیشنهاد میزبانی این مذاکرت را کردند و اجماع صورت گرفت که دور اول آن در قطر باشد و در مورد دورهای بعدی آن صحبت و مشوره خواهد."

آقای اتمر افزود: "قبل از این سخنگوی طالبان هم گفته بود که دور اول مذاکرات بین‌افغان‌ها در شهر دوحه قطر برگزار می‌شود."

با رسیدن اشرف غنی به غزنی، چندین راکت به‌و سوی مرکز شهر فیر شده است

آرشف، دروازه شهر غزنی

با رسیدن رئیس جمهور اشرف غنی به ولایت غزنی، چندین راکت به‌سمت مرکز شهر غزنی فیر شد.

خبرنگار رادیو آزادی در ولایت غزنی می‌گوید: "دست کم سه راکت به مناطق اطراف مقام ولایت اصابت کرده و یکی دیگر از شهر بیرون برخورد کرده است."

منابع نیروهای افغان و شفاخانه‌ها به خبرنگار رادیو آزادی گفته اند که در این حملات ۱۴ نفر به‌شمول اطفال زخمی شده اند.

رئیس جمهور اشرف غنی امروز صبح به غزنی رسید و با مقام‌های محلی این ولایت و بزرگان قومی صحبت دارد.

تا حال کدام گروهی مسئولیت حملات راکتی بر غزنی را به عهده نگرفته است.

حمله گروه طالبان بر پوسته‌های امنیتی در راه سرپل–جوزجان

آرشیف، نیروهای افغان

شب گذشته افراد مسلح گروه طالبان بر پوسته‌های امنیتی در امتداد راه سرپل–جوزجان حمله کردند.

ذبیح‌الله امانی سخنگوی والی سرپل اظهار داشت که حملات نیمه شب گذشته شروع و تا صبح دوام داشت.

او افزود: "درگیری تا بامداد امروز ادامه داشت، حملات دشمن از ساحه عقب زده شد. خوشبختانه که شب برای ما کمک هوایی هم رسید. در نتیجه ضربات هوایی و زمینی نیروهای امنیتی گزارش‌هایی که برای ما رسیده به‌شمول [ابوهریره] یک تن از سرگروپان طالبان حدود ده نفر از طالبان در این‌جا کشته و حدود ده نفر دیگر زخمی شده اند."

به گفته آقای امانی در خبرهای تایید ناشده آمده است که ولسوال نام‌نهاد طالبان در صیاد هم در این حمله زخمی شده است.

همزمان با این مسئولین اردو در کندهار ادعا می‌کنند که در حمله دفاعی قوای افغان در ولسوالی میوند ۲۷ جنگجوی طالبان کشته و ۱۶ نفر زخمی شده اند.

مقام‌های قول اردوی ۲۰۵ اتل در منطقه می‌گوید طالبان شب گذشته این حملات را بر پوسته‌های کلانچه و موشان دادند.

وزارت دفاع افغانستان امروز صبح خبر داده که حملات روز گذشته طالبان را در مربوطات ولسوالی سروبی به عقب زده اند.

طالبان در مورد این سه حمله تا حال چیزی گفته اند.

تلاش‌ها برای پیش‌برد و سرعت یافتن کار پروژه 'پایپ‌لاین تاپی'

آرشیف

وزارت معادن و پترولیم افغانستان، از تلاش‌ها برای پیش‌برد و سرعت یافتن کار پروژه پایپ لاین (تاپی) خبر می‌دهد.

عبدالقدیر مطفی سخنگوی این وزارت امروز (۲۶ سرطان) به رادیوآزادی گفت که محمدهارون چخانسوری سرپرست این وزارت، روز گذشته با محمد مراد امانوف رئیس اجرائیوی پروژه پایپ لاین (تاپی) در مورد پیشرفت کار پروژه، هماهنگی بهتر، امنیت، استملاک زمین و بخش‌های اجتماعی و اقتصادی پروژه از طریق ویدیو کنفرانس صحبت کرد.

وی گفت: "در این نشست سرپرست وزارت معادن به رئیس اجرائیوی پروژه اطمینان داد که افغانستان منحیث یکی از شرکای بزرگ این پروژه در تلاش است تا در هماهنگی خوب با شرکای این پروژه زمینه برای تحرک اساسی در بخش‌های تخنیکی، حقوقی و اقتصادی برای سرعت بخشیدن کار تطبیق پروژه را به وجود آورد."

تاپی پروژه بزرگ انتقال گاز است. با این پروژه گاز ترکمنستان در بیش از ۱۸۰۰ کیلومتر پایپ از طریق افغانستان به پاکستان و هند انتقال میابد.

حدود ۷۵۰ کیلومتر این پایپ‌لاین از خاک افغانستان از ولایات هرات، فراه، هلمند و کندهار می‎گذرد و این کشور سالانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دالر از بابت حقترانزیت و ۵۰۰ تُن متر مکعب گاز به‌دست خواهد آورد.

توزیع پیاز زعفران به کشاورزان در ولایت میدان وردک

زعفران افغانستان

ریاست زراعت و مالداری میدان وردک می‌گوید، به هدف ترویج کشت و ساخت قطعات بزرگ نمایشی زعفران در این ولایت، به ارزش ۶۳۹ هزار افغانی پیاز زعفران را برای کشاورزان توزیع کرده‌است.

ولید احمد تسل رئیس زراعت این ولایت امروز پنج‌شنبه (۲۶ سرطان) به رادیو آزادی گفت، به اساس این برنامه برای هر کشاورز ۵۰۰ کیلو پیاز زعفران به شمول مرکز در ولسوالی‌های سیدآباد، جغتو و حصه اول بهسود توزیع شد.

آقای تسل گفت که برعلاوه پیاز (تخم) زعفران برای جمع‌آوری گل‌های زعفران وسایل و مواد کیمیاوی نیز به کشاورزان توزیع شد، تا آنان از این قعطات نگهداری درست کنند.

وی افزود که سال گذشته نیز به هدف ترویج کشت زغفران برای کشاورزان ۴۰ قعطه کوچک زعفران را توزیع کرده بودند که نتیجه خوب داشته و به اقتصاد کشاورزان کمک کرد.

از آنجای که زعفران افغانستان در سطح جهان از شهرت و بازار خوبی برخوردار است، مسئولان زراعت این ولایت می‌گویند، تلاش می‌کنند که کشت زعفران را در این ولایت بیشتر ترویج کنند.

هیئت ایرانی با طرف افغان در مورد توافق‌نامه کابل-تهران دیدار می‌کند

حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه افغانستان

قرار است هیئت عالی رتبه وزارت‌های خارجه افغانستان و ایران امروز پنج‌شنبه (۲۶ سرطان) در اجلاس مشترک کمیته‌های اقتصادی-ترانزیت و دفاعی-امنیتی اشتراک کنند.

هیئت وزارت خارجه ایران به رهبری سید عباس عراقچی معین سیاسی وزارت خارجه ایران دیروز چهارشنبه (۲۵ سرطان) به کابل رسید.

خبرنامۀ وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، در اجلاس که هیئت‌های وزاری خارجه دو کشور قرار است اشترک کنند، تصامیم و فیصله‌های که در جریان سفر هیئت افغانستان به تهران اتخاذ شده بود، پیگیری خواهند شد.

هیئت وزارت خارجه افغانستان به رهبری محمد حنیف اتمر حدود سه هفته پیش به ایران رفته بود.

هنگام بازدید آقای اتمر از تهران، جانبین موافقه کردند که یک سند همکاری‌های همه‌جانبه تا سه ماه دیگر میان دو کشور امضا خواهد شد.

به اساس این سند همه افغان‌های مهاجر مقیم ایران کارت‌های بودوباش قانونی در این کشور بدست خواهند آورد.

در خبرنامۀ امروز وزارت خارجه افغانستان همچنان از ملاقات میان هیئت ایرانی و محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه افغانستان خبر داده است.

روابط میان دو کشور همسایه امسال بعد از آن متشنج شد که به تاریخ دوازدهم ثور ادعا شد که نیروهای سرحدی ایران ده‌ها مهاجر افغان را با تهدید و ضرب و جرح مجبور کرد که در دهنۀ ذوالفقار خود را به دریای هریرود بیافگنند.

جان باختن ۱۲ نفر از این جمله تأیید شده‌است. چند هفته بعد از این واقعه، پولیس ایران در شهر یزد به سوی یک موتر حامل مهاجران افغان تیراندازی کرد که در این رویداد سه نفر کشته و هفت تن دیگر زخمی شدند.

وزارت خارجۀ افغانستان، تا کنون در بارۀ اجندای سفر هیئت ایرانی به کابل چیزی نگفته است.

مکاتب و پوهنتون‌ها در افغانستان باز می‌شوند

آرشیف، صنف درسی

ارگ ریاست جمهوری می‌گوید، بنا به تصمیم کابینه مکاتب و پوهنتون‌های کشور سر از تاریخ ۱۵ اسد سال جاری با در نظرداشت سفارشات و معیارهای صحی گشوده خواهند شد به شرط این‌که انتشار کرونا تا آن زمان تشدید نیابد.

خبر می‌افزاید که تشدید یا کاهش انتشار کرونا را ارزیابی وزارت صحت مشخص خواهد کرد.

مکاتب و پوهنتون‌ها در افغانستان با انتشار وبای کرونا از آغاز سال هجری شمسی مسدود شده‌اند.

وزارت صحت عامه افغانستان تا کنون ۳۴،۹۹۴ مورد مثبت کرونا را در کشور ثبت کرده‌است.

در دو رویداد جداگانه در کاپیسا ۴ تن کشته شده‌اند

موقیعت کاپیسا در نقشه افغانستان

مسئولان محلی ولایت کاپیسا از قتل چهار تن در این ولایت خبر می‌دهند.

عبدالشایق شورش، سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت کاپیسا به رادیو آزادی گفت که در دو رویداد جداگانه اواخر روز چهارشنبه (۲۵ سرطان) چهار تن در این ولایت کشته شدند.

شورش می‌افزاید که در رویداد نخست یک تن در روستای هاشم‌خیل ولسوالی کوهبند به‌طور مرموز به قتل رسیده‌است.

به اساس گفته‌های وی، در یک درگیری دیگر میان دو قوم که در ولسوالی کوهبند این ولایت رخ داد، سه تن از هر دو طرف کشته شدند و با مداخله نیروهای امنیتی جنگ خاتمه یافته است.

علت و انگیزه این رویداد تا حال روشن نیست.

کاپیسا از جمله ولایت‌های مرکزی به شمار می‌رود که در این اواخر ناامنی‌ها در این ولایت از نیروهای امنیتی و افراد ملکی قربانی گرفته است.

معاون وزارت خارجه ایران در راس یک هیئت وارد کابل شد

سید عباس عراقچی، معاون وزارت خارجۀ ایران

سید عباس عراقچی، معاون وزارت خارجۀ ایران شام دیروز چهارشنبه (۱۵ جولای) در راس یک هیئت سیاسی، امنیتی و اقتصادی وارد کابل شد.

مسافرت این مقام ایرانی به کابل بعد از آن صورت می‌گیرد که حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان، تقریباً سه هفته قبل از ایران بازدید کرد.

هنگام بازدید آقای اتمر از تهران، جانبین موافقه کردند که یک سند همکاری‌های همه‌جانبه تا سه ماه دیگر میان دو کشور امضا خواهد شد.

به اساس این سند همه افغان‌های مهاجر مقیم ایران کارت‌های بودوباش قانونی در این کشور بدست خواهند آورد.

روابط میان دو کشور همسایه امسال بعد از آن متشنج شد که به تاریخ دوازدهم ثور ادعا شد که نیروهای سرحدی ایران ده‌ها مهاجر افغان را با تهدید و ضرب و جرح مجبور کرد که در دهنۀ ذوالفقار خود را به دریای هریرود بیافگنند.

جان باختن ۱۲ نفر از این جمله تأیید شده‌است. چند هفته بعد از این واقعه، پولیس ایران در شهر یزد به سوی یک موتر حامل مهاجران افغان تیراندازی کرد که در این رویداد سه نفر کشته و هفت تن دیگر زخمی شدند.

وزارت خارجۀ افغانستان، تا کنون در بارۀ اجندای سفر هیئت ایرانی به کابل چیزی نگفته است.

آتش‌باری میان نیروهای افغان و پاکستانی در کنر متوقف شد

آرشیف، کنر

حکومت افغانستان می‌گوید، آتش‌باری میان نیروهای افغان و پاکستانی در کنر متوقف شده‌است.

اعلامیه شب گذشته (۲۵ سرطان) وزارت خارجه گفت که در نتیجه تلاش‌های دیپلوماتیک، آتش‌بس و گفت‌وگوی مقام‌های نظامی در منطقه مورد توافق قرار گرفت.

از سوی دیگر عطاءالله صافی، رئیس شفاخانه مرکزی اسعدآباد گفت که شش جسد و ۹ زخمی به این شفاخانه انتقال یافته است.

نیروهای پاکستانی به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته اند که یک روز قبل یعنی روز سه‌شنبه از جانب خاک افغانستان به سوی پاکستان تیراندازی صورت گرفته است.

اما اعلامیه وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید، ایجاد تأسیسات خود سرانه در امتداد خط فرضی دیورند که سبب تنش میان دو کشور می‌شود به هیچ وجه برای افغانستان قابل قبول نیست.

قبل از این همچنین زد و خوردها میان نیروهای دو کشور در امتداد سرحدات در کنر صورت گرفته است.

پولیس محلی دولینه غور: اگر زخمی‌ها به مرکز انتقال نشوند، جان می‌دهند

موقعیت ولایت غور در نقشه افغانستان

مقام‌های محلی ولسوالی دولینه غور می‌گویند زخمی‌های نیروهای امنیتی در این ولسوالی نیاز جدی به کمک دارند.

محمد نسیم قوماندان پولیس محلی ولسوالی دولینه ولایت غور در یک تماس تلفونی امروز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت نیروی های امنیتی که شب گذشته در نتیجه حمله طالبان بالای پاسگاه های این ولسوالی زخمی شدند، وضعیت صحی آنان وخیم است و اگر حکومت برای انتقال آنان به مرکز ولایت غور اقدام نکند آنان جان خواهند داد.

او گفت که بارها با مسئولان محلی تماس گرفته اما تا اکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است: "پنج نفر از ما بسیار شدید زخمی است دو نفر هم شهید شدند از دیشب تا اکنون به قوماندان امنیه، رئیس امنیت و والی هر چند صحبت کرده‌ایم اندک ترین توجه نکرده اند. وضعیت زخمی‌ها بخصوص دو نفر بسیار وخیم است هیچ‌کس صدای ما را نمی‌شنود."

از سوی دیگر شماری از اعضای فامیل‌های زخمیان دروازه ولسوالی را بسته اند و خواهان انتقال فرزندان شان به شفاخانه ولایتی هستند.

رادیو آزادی تلاش کرد دیدگاه قوماندان امنیه و والی غور را داشته باشد اما آنان دست‌یاب نشدند.

به گفته مسولان محلی ولایت غور در حمله شب گذشته بالای پاسگاه های نیروی های خیزش مردمی، امنیت ملی و پاسگاه شمال ولسوالی دولینه دو نیروی مردمی کشته و چهار نیروی امنیتی زخمی شدند.

بیش از ۶ میلیارد افغانی از منابع عایداتی افغانستان جمع‌آوری شده است

آرشیف، وزارت مالیه افغانستان

وزارت مالیه افغانستان می‌گوید، از هفتم تا بیستم سرطان امسال ۶ میلیارد و ۲۴۱ میلیون افغانی از منابع عایداتی جمع‌آوری شده است.

این وزارت در گزارش تازه مالی‌اش گفته که از آغاز سال جاری میلادی تمام عواید جمع‌آوری شده‌ کشور ۸۴ میلیارد و ۳۷۷ میلیون افغانی بود.

سال جاری مالی ۱۳۹۹ در ماه قوس پایان می‌یابد.

'۸ تن در حمله‌ نظامیان پاکستانی در کنر کشته شدند'

موقعیت کنر در نقشه افغانستان

مقام‌های امنیتی ولایت کنر از کشته شدن هشت تن در اثر زد و خوردها در این ولایت خبر داده‌اند.

به گفته این مقام‌ها، نظامیان پاکستانی حوالی ساعت ۲ بعد از ظهر امروز چهارشنبه (۲۵ سرطان) حمله‌هایی را بر پوسته‌های امنیتی قوای افغان در اسعد آباد مرکز این ولایت و چند ولسوالی دیگر انجام دادند که منتج به زد و خوردهای شد.

محمد یوسف مظلوم‌یار، قوماندان امنیه کنر امروز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که نیروهای پاکستانی نخست بر پوسته‌های امنیتی ولسوالی مرور حمله کردند.

به گفته وی، در اسعد آباد و سرکانو نیز نیروهای پاکستانی مناطق مسکونی را هدف قرار داده‌اند که به گفته وی، تا حال چندین تن کشته و زخمی شده‌اند.

ریاست صحت عامه کنر می‌گوید، اجساد هشت تن و شش فرد زخمی به شفاخانه اسعد آباد منتقل شده‌اند.

مقام‌های پاکستانی تا حال در مورد این ادعای مقام‌های کنر چیزی نگفته اند.

پنتاگون: نیروهای امریکایی از ۵ پایگاه نظامی از افغانستان بیرون شده‌اند

آرشیف، شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان

وزارت دفاع امریکا تأیید کرده که مطابق توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان در دوحه، بخشی از نیروهای امریکایی از پنج پایگاه نظامی در افغانستان بیرون شده‌اند.

این وزارت دیروز (سه‌شنبه ۱۴ جولای) با نشر اعلامیه‌ای با اشاره به گذشت بیش از ۴ ماه از امضای این توافقنامه همچنان گفت که ایالات متحده شمار نیروهای خود را به ۸،۴۰۰ تن در افغانستان کاهش داده است.

در اعلامیۀ وزارت دفاع امریکا آمده است که نیروهای این کشور با بیرون‌شدن از این پایگاه‌ها، این مرکزهای نظامی را به نیروهای امنیتی افغان سپرده‌اند.

وزارت دفاع این کشور تاکید کرده است که امریکا به مبارزه علیه تروریزم در افغانستان ادامه خواهد داد و به پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغان، به ویژه مشوره و آموزش این نیروها متعهد است.

همزمان با این، جنرال کنت مکنزی، فرمانده قوماندانی مرکزی قوای امریکایی در سفرش به افغانستان با رئیس جمهور غنی دیدار و گفتگو کرده است.

قول اردوی پامیر: ۷ جنگجوی طالبان در دند غوری بغلان کشته شدند

آرشیف، عملیات نظامی نیروهای افغان

مقام‌های امنیتی ولایت بغلان می‌گویند ۷ طالب مسلح در دند غوری ولایت بغلان کشته اند.

هادی جمال سخنگوی قول اردوی پامیر در پیامی به رسانه‌ها گفت این جنگجویان هنگام طرح پلان حملات تروریستی کشته شده و نُه تن دیگر شان زخمی شدند.

به گفته آقای جمال این حمله دیروز سه‌شنبه در قریه تاجیکان دند غوری زمانی صورت گرفت که طالبان در حال برنامه ریزی حملات بالای پوسته‌های امنیتی بودند.

طالبان تا هنوز در این مورد ابراز نظر نکرده اند.

دند غوری از مراکز مهم طالبان در ولایت بغلان شمرده می‌شود و در جوار شاهراه سمنگان بغلان قرار دارد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG