لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۳۷

خبر ها

قطر نشست بین‌الافغانی دوحه را "کامیابی بزرگ" می‌خواند

شماری از نماینده‌گان طالبان حین داخل شدن به تالار و اشتراک در نشست بین‌الافغانی دوحه

قطر نشست بین‌الافغانی اخیر در شهر دوحه را "کامیابی بزرگ" خوانده است.

مطلق بن ماجد القحطانی نماینده خاص وزارت خارجه قطر در امور مبارزه با تروریزم و حل منازعات با نشر یک اعلامیه امروز گفت، از اینکه در پایان نشست بین‌الافغانی قعطنامه مشترک نشر شد، خرسند اند.

در نشست بین‌الافغانی که به روزهای یکشنبه و دوشنبه به میزبانی مشترک قطر و جرمنی برگزار شد، حدود ۷۰ تن به شمول سیاسیون افغان، فعالان جامعه مدنی، زنان و نماینده‌های طالبان اشتراک کردند.

تضمین امنیت تمامی مؤسسات عام‌المنفعه، جان و مال غیر نظامیان، تلاش برای رساندن تلفات ملکی به صفر و ادامۀ گفتگوهای صلح از مسایلی است که اشتراک کننده‌های این نشست رویش توافق کرده‌ اند.

زلمی خلیلزاد نماینده خاص وزارت خارجه ایالات متحده برای صلح افغانستان که دور هفتم گفتگو های صلح با نماینده‌های طالبان را پیش می‌برد نیز نشست بین‌الافغانی قطر را یک گام مثبت در روند صلح افغانستان خوانده است.

او دیشب در پیام تویترش ابراز امیدواری کرد که نشست بین‌الافغانی گامی باشد برای خاتمه جنگ ۴۰ ساله افغانستان.

دور هفتم گفتگو ها که دو هفته پیش میان هیئت امریکایی و نماینده‌های طالبان در قطر آغاز شد، امروز پس از یک وقفه دو روزه از سرگرفته شده است.گروه طالبان با وصف اینکه هفت دور گفتگو ها را با هیئت امریکایی انجام داده و تا کنون سه بار در نشست بین‌الافغانی اشتراک کرده، تحرکات‌اش را اخیراٌ در نقاط مختلف افغانستان تشدید بخشیده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

اشرف غنی با انتونی بلینکن در مورد نشست آینده ترکیه گفت‌وگو کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و انتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا

رئیس جمهور افغانستان می‌گوید، در مورد نشست آینده صلح در استانبول با انتونی بلینکن وزیرخارجه ایالات متحده تلفونی صحبت کرده.

رئیس جمهور اشرف غنی این را امروز در توییترش نوشته.

به گفتۀ آقای غنی آنها همچنان در مورد مکالمه تلفونی که قرار است رئیس جمهور غنی با جو بایدن رئیس جمهور امریکا داشته باشد گفت‌وکو کردند اما او نگفته که این مکالمه چه زمانی انجام خواهد شد.

رئیس جمهور غنی از صحبت با وزیرخارجه امریکا در حالی خبر داده که اخیراً تلاش‌های صلح از سوی امریکا و حکومت افغانستان شدت گرفته.

شدت این تلاش‌ها در حالیست که طبق توافق‌نامه فبروری پارسال میان واشنگتن و طالبان، همۀ نیروهای امریکایی باید تا اول ماه می از افغانستان بیرون شوند، ضرب الاجلی که رئیس جمهور امریکا تطبیقش را دشوار خوانده.

"نشست ترکیه در مورد صلح افغانستان به تعویق افتاد"

شهر استانبول ترکیه

رسانه‌های ترکیه از تعویق برگزاری نشست آینده استانبول در مورد صلح افغانستان خبرداده اند.

براساس گزارش این رسانه ها، نشست استانبول در مورد افغانستان که قرار بود در شانزده اپریل برگزار شود اکنون در ۲۶ اپریل برگزار خواهد شد.

رسانه‌های ترکیه به نقل از مقام‌ها در وزارت خارجه این کشور که نام‌های‌شان ذکر نشده گفته اند، این نشست پس از آن با تاخیر مواجه شد که طالبان روز گذشته گفتند در شانزدهم اپریل در نشست ترکیه اشتراک کرده نمی‌توانند.

مقام‌های ترکی تا هنوز رسماً در این مورد چیزی نگفته اند.

از سوی دیگر مولود چاووش اوغلو وزیرخارجه ترکیه امروز در توییترش گفت که با انتونی بلینکن همتای امریکایی‌اش در مورد روند صلح افغانستان به ویژه برگزاری نشست آینده استانبول بحث کرده.

او این مکالمه تلفونی را بسیار سازنده خوانده است.

حکومت افغانستان گفته که برای اشتراک در این نشست آمادگی کامل دارد اما گروه طالبان دیشب گفت که در نشست شانزدهم اپریل در ترکیه اشتراک نمی‌توانند.

ظریف: حمله بر تاسیسات هسته‌ای نطنز موضع ایران در مذاکرات را تقویت می‌کند 

جواد ظریف وزیر خارجه ایران

محمد جواد ظریف وزیرخارجه ایران می‌گوید، حمله اخیر بر تاسیسات هسته‌ای نطنز موضع تهران را در مذاکرات هسته‌ای تقویت می‌بخشد.

ظریف این را امروز در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف همتای روسی خود گفت.

مقام‌های ایرانی روز گذشته تایید کردند که حادثۀ در تاسیسات هسته‌ای نطنز در ۱۱ اپریل باعث شد تا این تاسیسات دچار قطع برق شود که در آن چندین سانتریفیوژ از مدار خارج شدند.

ایران، اسرائیل را به دست داشتن در این حادثه مقصر دانست.

ظریف امروز گفت، اسرائیل با حمله بر نطنز قمار خطرناکی را بازی کرد که باعث تقویت موضع ایران در مذاکرات هسته‌ای خواهد شد.

هفته گذشته نشستی در ویانا پایتخت بلجیم برگزار شد که در آن نماینده‌های ایران، امریکا و قدرت‌های بزرگ جهان که هنوز هم عضو توافق‌نامه ۲۰۱۵ هسته‌ای ایران اند شرکت کردند.

هدف این نشست برگشت امریکا به این توافق‌نامه و رفع تحریم‌های اقتصادی امریکا بر ایران خوانده شد.

اداره دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در ۲۰۱۸ میلادی از توافق‌نامه هسته‌ای ایران خارج شد.

طالبان بر ولسوالی دهنه غوری حمله کردند

موقعیت ولایت بغلان در نقشه افغانستان

مقام‌های امنیتی بغلان از حمله طالبان بر ولسوالی دهنه غوری این ولایت خبر داده گفته اند که در درگیری که در پی این حمله رخ داد به دو طرف تلفات وارد شد.

جاوید بشارت سخنگوی پولیس بغلان در مورد تلفات به رادیو آزادی گفت: " پنج کشته و چهار زخمی از سوی طالبان و پنج کشته و چهار زخمی از سوی نیروهای امنیتی بجای مانده است."

اما طالبان در پیامی به رسانه ها تلفات نیروهای امنیتی در این درگیری را بیشتر از ده تن خوانده اند.

ولسوالی دهنه غوری هم مرز با ولسوالی دند غوری است که پایگاه عمده طالبان در بغلان به شمار می‌رود.

انتقاد سرور دانش از مسوده طرح شورای عالی مصالحه ملی

سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان مسوده طرح شورای عالی مصالحه ملی در مورد صلح را مورد انتقاد قرار داده و آنرا تقسیم قدرت میان دو قوم خوانده است.

اما او مشخصاً از کدام قوم نام نگرفته است.

یک کمیته شورای عالی مصالحه ملی روز گذشته مسوده طرح صلح را که قرار است در نشست آینده ترکیه مطرح شود، ارائه کرد.

اما آقای دانش در صفحه رسمی فیسبوکش امروز گفت، این طرح دیدگاه تنها یک جناح یا یک حزب را برجسته ساخته است که یک قوم را مستحق ریاست جمهوری و قوم دیگری را مستحق صدراعظمی دانسته است.

او افزوده که در مسوده طرح شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان، طرح صلح حکومت و ریاست جمهوری این کشور نادیده گرفته شده و در عوض روی دولت انتقالی تمرکز شده.

معاون دوم ریاست جمهوری گفته این طرح به هیچ وجه نباید در نشست آینده ترکیه مطرح شود.

شورای عالی مصالحه ملی تا هنوز در مورد اظهارات امروز آقای دانش چیزی نگفته.

قرار است نشست ترکیه در ماه جاری برگزار شود.

"۵ نیروی افغان و ۷ جنگجوی طالبان در بلخ کشته شدند"

موقعیت ولایت بلخ در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌های امنیتی در شمال افغانستان از حمله تهاجمی گروه طالبان بر پوسته‌های امنیتی در ولسوالی چمتال ولایت بلخ خبر می‌دهند که در آن پنج تن از نیروهای امنیتی و هفت از جنگجویان گروه طالبان کشته شدند.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین در خبرنامۀ امروز گفت که جنگجویان طالبان ناوقت دیشب برپوسته‌های امنیتی در منطقه سرآسیاب ولسوالی چمتال بلخ حمله تهاجمی کردند که با مقاومت شدید نیروهای امنیتی روبرو شدند.

در خبرنامه گفته شده که در درگیری که بین دو طرف رخ داد هفت جنگجوی گروه طالبان به شمول یک قوماندان ارشد این گروه به نام ملا معاذ کشته و چهارتن دیگر‌شان زخمی شدند.

خبرنامه همچنین از کشته شدن پنج تن از نیروهای امنیتی و زخمی شدن دو تن دیگر آنها در این رویداد خبر داده است.

طالبان هم با نشر اعلامیۀ گفته اند که در حمله دیشب بر چمتال تلفات سنگین به نیروهای امنیتی وارد کرده اند که قول اردوی ۲۰۹ شاهین آنرا رد کرده است.

با وصف آغاز مذاکرات صلح میان نماینده‌های دولت افغانستان و گروه طالبان از سپتمبر سال گذشته به اینسو، از سطح خشونت‌ها در این کشور کاسته نشده.

ادامه ناآرامی‌ها در شهر میناپولیس امریکا

معترضان در شهر میناپولیس مرکز مینه سوتای امریکا

حومۀ شهر میناپولیس مرکز مینه سوتای امریکا برای دومین شب شاهد ناآرامی ها بخاطر قتل یک جوان افریقایی امریکایی بود.

پولیس این شهر روزگذشته گفت که یک افسر پولیس به طور تصادفی داونته رایت ۲۰ ساله را با شلیک گلوله کشته است.

پولیس تصویر ویدیویی را از حادثه یازده اپریل هم نشر کرد که در آن درگیری این جوان را با پولیس بخاطر نقض قوانین رانندگی نشان می‌دهد.

در این نوار ویدیویی دیده می‌شود که پولیس می‌خواهد دستان داونته رایت را ببندد اما او تلاش می‌کند دوباره سوار موترش شود که یک افسر پولیس زن به طرف او شلیک می‌کند.

پس از این رویداد یکبار دیگر جاده های شهر شاهد تظاهرات بود و مردم علیه پولیس شعار سر دادند.

ایالت مینه سوتای امریکا سال گذشته هم شاهد رویداد مشابه بود که در آن جورج فلوید یک مرد سیاه پوست پس از درگیری لفظی با پولیس جانش را از دست داد.

آمر امنیت قوماندانی امنیه تخار از سوی فرد متهم به قتل کشته شد

موقعیت ولایت تخار در نقشه افغانستان

مقام‌های تخار از کشته شدن آمر امنیت قوماندانی امنیه این ولایت خبر داده اند.

خلیل اسیر سخنگوی پولیس تخار به رادیو آزادی گفت که محمد ابراهیم دوراندیش شب گذشته در جریان بازداشت یک فرد متهم به قتل کشته شد.

او بیشتر گفت: "یکنفر از سوی یک شخص به قتل رسیده بود و قاتل در دکان پنهان شده بود و بالای پولیس در حین بازداشت تیراندازی کرد و در نتیجه محمد ابراهیم دوراندیش آمرامنیت کشته شد و در درگیری متقابل قاتل هم کشته شد."

او گفت در پیوند به این قضیه یک خانم بازداشت شده است. به گفتۀ اسیر این خانم چندی پیش در قتل شوهرش با قاتل همکاری کرده بود.

اسیر گفت که تحقیقات در مورد آغاز شده.

عبدالله: طرف‌های درگیر جنگ از خشونت دست بکشند

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان در پیامی به مناسبت آغاز ماه رمضان از طرف‌های درگیر جنگ در این کشور خواست تا دست از خشونت بکشند.

او امروز ۱۳ اپریل در توییترش نوشت که طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان بخاطر آغاز ماه مبارک رمضان برای رسیدن به یک توافق صلح آمیز کار کنند.

پیش از این رئیس جمهور اشرف غنی در پیام ویدیویی که دیشب به همین مناسبت در صفحه رسمی ارگ ریاست جمهوری نشر شد از طالبان خواست که به مناسبت ماه رمضان آتش‌بس کنند: "یکبار دیگر از طالبان می‌خواهم که برخواست برحق مردم که آتش‌بس دایمی است لبیک بگویند و نیت، اراده و صداقت خود را بجای این جنگ ناروا برای صلح پایدار و با عزت در عمل ثابت کنند."

طالبان تا هنوز در پاسخ به این خواست مقام‌های افغان ابراز نظر نکرده اند.

این گروه در گذشته گفته بود که در مورد آتش‌بس در میز مذاکره بحث خواهد کرد.

پولیس بیلاروس رهبر حزب مخالف جبهه مردمی را بازداشت کرده 

آرشیف، یک مرد در بازداشت پولیس بلاروس

پولیس در بیلاروس ریهور کاستوسیو رهبر حزب مخالف جبهه مردمی بیلاروس (بی ان اف) را بازداشت کرده است.

بازداشت کاستوسیو اقدامی تازه برای سرکوب تظاهرات خوانده شده است.

به گفته نزدیکان کاستوسیو، این سیاستمدار در ۱۲ اپریل به اتهامات نامشخص در شرق شهر شکلو بازداشت و به مینسک انتقال یافت.

تا هنوز رسمآً هیچ اطلاعی در مورد بازداشت کاستوسیو داده نشده.

الکساندر لوکاشنکو که از ۱۹۹۴ بیلاروس را اداره می‌کند در انتخابات ریاست جمهوری اگست سال گذشته یکبار دیگر برنده اعلام شد که باعث راه اندازی تظاهرات گسترده و انتقاد شدید اپوزیسیون این کشور گردید.

اپوزیسیون این انتخابات را با تقلب گسترده همراه خوانده، اتهامی که لوکاشنکو آنرا رد کرده.

داوودزی: پاکستان بر طالبان تاثیرگذار است اما امر کرده نمی‌تواند

عمر داوودزی نماینده ویژه رئیس جمهور افغانستان برای اجماع منطقه‌ای

عمر داوودزی نماینده ویژه رئیس جمهور افغانستان برای اجماع منطقه‌ای می‌گوید، مقام‌های پاکستانی از همکاری کامل اسلام آباد برای پیروزی پروسهٔ صلح افغانستان اطمینان داده است.

او دیروز دوشنبه این را در مصاحبهٔ اختصاصی با رادیو آزادی گفت.

داوودزی در باره استفاده اسلام آباد از نفوذش بر طالبان برای پیروزی در تلاش‌های تازه صلح گفت: "من بر این سخن خود تاکید می‌کنم که پاکستان تاثیرگذاری خود را بر طالبان دارد، اما امر کرده نمی‌تواند."

آقای داوودزی همچنان افزود که پاکستان می‌تواند به طالبان مشوره بدهد، اما بر آنان امر کرده نمی‌تواند.

به گفته او، زیرا مقام‌های طالبان و پاکستان در ارتباط به خروج نیروهای امریکایی نظریات متفاوت دارند.

طالبان، مطابق توافق‌نامه دوحه میان آنها و امریکا بر خروج نیروها تا اول ماه می تاکید می‌کنند، اما پاکستانی‌ها بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نظر به شرایط و مسئولانه.

اشرف غنی: طالبان به مناسبت ماه مبارک رمضان آتش‌بس کنند

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در پیامش به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان یک بار دیگر از طالبان خواست که از جنگ دست بکشند و آتش‌بس کنند: "یک بار دیگر از طالبان می‌خواهم که بر خواست برحق مردم که آتش‌بس دایمی است، لبیک بگویند و نیت، اراده و صداقت خود را بجای این جنگ ناروا برای صلح پایدار و با عزت در عمل ثابت کنند."

این پیام رئیس جمهور غنی دیشب در صفحه فیسبوک ارگ ریاست جمهوری منتشر گردید.

او در این پیام همچنان گفته که از جانب خود تلاش می‌کند که از راه اجماع ضروری، تدبیر و تحمل به این جنگ ناروا به طور اساسی پایان دهد.

طالبان تاکنون در باره این خواست رئیس جمهور اشرف غنی چیزی نگفته اند.

اوکراین: روسیه تاکنون به خواست ما جواب نداده است

آرشیف، شماری از نیروهای اوکراین

اوکراین می‌گوید، از روسیه خواسته در باره افزایش نیروهایش در مرزهای این کشور گفتگو کند.

اما مسکو تا کنون در این مورد پاسخ نداده است.

کی‌یف و غرب، روسیه را متهم می کنند که از جدایی طلبان در دونتسک و لوهانسک حمایت می‌کند.

اما روسیه کی‌یف را مسئول آن می‌داند.

تنش‌ها بین کی‌یف و مسکو پس از آن بالا گرفته که ویدیوها نشان دادند، روسیه نیروهای نظامی خود را در مرز اوکراین و سرحدات شبه جزیره اشغالی کریمیا افزایش داده است.

یک محکمه پاکستان پدر گلالی اسماعیل را با ضمانت از حبس رها کرد

محمد اسماعیل پدر گلالی اسماعیل فعال تبعید شده پشتون

یک محکمه پاکستان، پدر گلالی اسماعیل فعال تبعید شده پشتون را با ضمانت از حبس رها کرد.

محمد اسماعیل که از حقوق پشتون‌ها حمایت می‌کرد، تقریباً دو ماه پیش بازداشت شده بود.

همسر اسماعیل چندین بار مقام های پولیس و استخبارات پاکستان را به بد رفتاری با او متهم کرده بود.

گلالی از مبارزه جنبش تحفظ پشتون‌ها حمایت می‌کرد و فعلاً در امریکاست.

او در توییتی تأیید کرد که به فیصله محکمهٔ عالی پاکستان پدرش به ضمانت رها شده و وکیل مدافع او گفته که همهٔ اسناد برای رهایی مؤکلش را آماده کرده.

جاپان آب‌های آلوده پایگاه اتمی فوکوشیما را به بحر رها می‌کند

پایگاه اتمی فوکوشیما

جاپان تصمیم گرفته که با وجود مخالفت مردم محل، گروه‌های حفاظت محیط زیست و کشورهای همجوار، آب‌های آلوده پایگاه اتمی فوکوشیما را به بحر رها کند.

صدراعظم یوشیدی سوگا امروز سه‌شنبه گفت که رها کردن این آب‌ها به بحر "واقعبینانه‌ترین" گزینه در پروسۀ از بین بردن این پایگاه است که چندین دهه طول خواهد کشید.

او افزود که این آب آلوده به شعاع رادیو اکتیف بعد از اطمینان از سطح مصونیت آن به بحر رها می‌شود. بعد از اینکه ریکتورهای پایگاه فوکوشیما در اثر زلزلۀ شدید و سونامی سال ۲۰۱۱ ذوب شد، ۱.۲۵ میلیون تن آب آلوده شده در تانکر‌ها در این پایگاه نگهداری می‌شود.

قرار است تخلیۀ این آب‌ها در بحر ضمن یک پروسۀ که چندین دهه را در بر خواهد گرفت در دو سال آغاز شود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG