لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ حوت ۱۳۹۸ کابل ۱۲:۳۹

وزارت خارجه امریکا: دونالد ترمپ اواخر ماه جاری با عمران خان ملاقات خواهد کرد


عمران خان صدراعظم پاکستان

قصر سفید دیروز با صدور یک اعلامیه به گزارش‌های ضد و نقیض در مورد سفر عمران خان به امریکا نقطه پایان گذاشته گفت، رئیس جمهور امریکا اواخر ماه جاری با صدراعظم پاکستان ملاقات خواهد کرد.

قبلاً وزارت خارجۀ امریکا در مورد سفر عمران خان به واشنگتن، اظهار بی‌اطلاعی کرده بود.

دفتر صدراعظم پاکستان در ارائه توضیحات در مورد اظهار بی‌اطلاعی نخست واشنگتن و بعد هم مسکو در مورد میزبانی از عمران خان صدراعظم عوام‌گرای این کشور، با دشواری مواجه شده‌است.

محمد فیصل سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان چهارم جولای به خبرنگاران گفت که عمران خان صدراعظم این کشور به تاریخ ۲۲ جولای به دعوت دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا به واشنگتن سفر خواهد کرد.

شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان نیز این سفر را تأیید کرده، به یک تلویزیون خصوصی آن کشور گفت، آن‌ها دعوتنامه این سفر رسمی کاری را دریافت کرده‌اند.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان
شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان

به‌گفتۀ آقای قریشی، امریکا به مهم بودن پاکستان و شخصیت صدراعظم این کشور پی برده است.

قبلاً وزارت خارجۀ امریکا در مورد سفر عمران خان به واشنگتن، اظهار بی‌اطلاعی کرده بود.

اما مورگان اورتاگوس (Morgan Ortagus) سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا نهم جولای به خبرنگاران گفت، سفر عمران خان به امریکا، توسط قصر سفید تأیید نشده است.

خانم اورتاگوس همچنان گفت، وی گزارش‌ها در مورد این سفر را دیده، اما چیزی برای گفتن در این زمینه، ندارد.

این ابهام و اخبار ضد و نقیض در مورد سفر عمران خان به امریکا تا دهم جولای ادامه داشت، تا اینکه قصر سفید دیروز با صدور یک اعلامیه به آن نقطه پایان گذاشته گفت، دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا ناوقت ماه جاری با عمران خان ملاقات خواهد کرد.

در این اعلامیه قصر سفید گفته شده است، دونالد ترمپ و عمران خان به هدف به وجود آوردن شرایط صلح‌آمیز در آسیای جنوبی و همکاری پایدار بین دو کشور، مسایل متعدد به شمول مبارزه با تروریزم، دفاع، انرژی و تجارت را مورد بحث قرار خواهند داد.

اخیراً مطبوعات پاکستان همچنان از سفر عمران خان به شهر ولادی وستوک در روسیه و اشتراک وی در کنفرانس اقتصادی شرق گزارش‌های را به نشر رسانیده‌اند.

نمایی از شهر ولادی وستوک روسیه
نمایی از شهر ولادی وستوک روسیه

به تعقیب نشر این گزارش‌ها، به تاریخ هشتم جولای وزارت خارجه روسیه با رد خبر دعوت عمران خان به روسیه با صدور یک اعلامیه گفت، این وزارت انتظار اشتراک صدراعظمان هند، مالیزیا و جاپان را برای اشتراک در کنفرانس اقتصادی شرقی (EEF) شهر ولادی وستوک دارد و در مورد دعوت عمران خان به این کنفرانس، اظهار بی‌اطلاعی کرد.

محمد فیصل سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان این گزارش‌ها را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG