لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۵۰

کشته و زخمی شدن نزدیک به ۴۵۰ فرد ملکی در ۱۰ روز گذشته در افغانستان


جسد یک فرد ملکی که در یک حمله در ننگرهار کشته شده و به رسم اعتراض به جاده عمومی ولسوالی مومند دره انتقال داده شده‌است.

گروه عدالت‌خواهی و حفاظت از افزاد ملکی می‌گوید که در ۱۰ روز گذشته در افغانستان نزدیک به ۴۵۰ فرد ملکی کشته و زخمی شده‌اند.

به‌گفتۀ این نهاد، تلفات افراد ملکی در این ماه در تناسب به ماه‌های گذشته بلندترین رقم را داشته است.

عزیز احمد تسل رئیس این نهاد روز پنجشنبه «۲۰ سرطان ۱۳۹۸» به رادیو آزادی گفت، در این مدت ۸۰ فرد ملکی در حادثات مختلف کشته و بیش از ۳۰۰ تن هم مجروح شده‌اند که زنان و کودکان نیز شامل آن می‌باشند.

آقای تسل می‌افزاید: "این به تمامی معنی عمل خلاف قانون جنگ است که بدبختانه هر دو طرف جنگ این کار را انجام می‌دهند، کشتار افراد ملکی جنایت بشری است، از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهیم تا از انجام چنین جنایت دست بردارند تا مردم ما بتوانند زنده‌گی راحت داشته باشند."

عزیز احمد تسل رئیس گروه عدالت‌خواهی و حفاظت از افراد ملکی
عزیز احمد تسل رئیس گروه عدالت‌خواهی و حفاظت از افراد ملکی

آقای تسل می‌گوید که این تلفات بیشتر در اثر حملات انتحاری و انفجاری طالبان و حملات هوایی و شبانه‌ی نیروهای مشترک افغان و خارجی وارد گردیده‌است.

مسیح‌الرحمن ۳۸ ساله باشندۀ چغتوی میدان وردک، تنها کسی که به‌گفته خودش از حمله هوایی چند ماه قبل نیروهای مشترک افغان و خارجی از میان تمامی ۱۲ اعضای خانواده جان سالم بدر برده است.

مسیح‌الرحمن می‌افزاید: "همه فامیلم شامل خانمم؛ چهار دخترم، سه پسرم و چهار دختران کاکایم که مهمان آمده بودند در اثر بمباران هوایی شهید شدند، خانه‌ام خراب شد."

مسیح‌الرحمن می‌گوید، پس از این حادثه به کابل آمده و به شمول کمیسیون حقوق بشر به تعداد زیادی از نهادهای بین‌المللی جهت دادخواهی مراجعه کرده‌است، اما به‌گفته او هنوز هم تلفات افراد ملکی در مناطق دور دست افغانستان ادامه دارد.

مسیح‌الرحمن ۳۸ ساله باشندۀ چغتوی میدان وردک تنها کسی که از میان تمامی ۱۲ اعضای خانواده جان سالم بدر برده است.
مسیح‌الرحمن ۳۸ ساله باشندۀ چغتوی میدان وردک تنها کسی که از میان تمامی ۱۲ اعضای خانواده جان سالم بدر برده است.

​این در حالیست که دو روز قبل نیز در اثر عملیات نیروهای مشترک در ولسوالی دند شهاب‌الدین بغلان و یک شفاخانه محلی میدان وردک به تعدادی از افراد ملکی به شمول زنان و کودکان تلفات وارد گردید.

قبل از آن در دو حمله جداگانه انتحاری توسط طالبان در ولایت‌های کابل و غزنی به شمول ده‌ها تن از متعلمین شمار زیادی از افراد ملکی کشته و زخمی شدند.

نگرانی‌ها از افزایش تلفات افراد ملکی در حالی مطرح می‌شود که تلاش‌ها برای امضأ توافق‌نامه صلح با طالبان بیشتر شده‌است.

حکومت افغانستان و مقامات امریکایی ابراز امیدواری کرده‌اند که قبل از تاریخ اول سپتمبر به توافق صلح دست یابند.

اما کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید با وجودیکه مذاکرات صلح جریان دارد، اما نزد دو طرف درگیر اراده برای توقف جنگ دیده نمی‌شود.

کلاه‌ها و پکول‌های بجا مانده از افراد ملکی که در یک حمله در کندز کشته و زخمی شده‌اند.
کلاه‌ها و پکول‌های بجا مانده از افراد ملکی که در یک حمله در کندز کشته و زخمی شده‌اند.

موسی محمدی کمیشنر این کمیسیون در مورد می‌گوید: "تلاش‌ها و مذاکرات برای صلح ادامه دارد، اما اراده برای جلوگیری از تلفات افراد ملکی در شهرها، ولسوالی‌ها و روستاها وجود ندارد، ما امیدواریم که این دو موضوع کنار هم مشترکاً پیش برده شود تا ما شاهد کاهش خشونت‌ها و بالاخره آتش‌بس باشیم و اصلاً تلفات ملکی نداشته باشیم."

این کمیسیون از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهد تا به کنوانسیون‌ها و اعلامیه‌های جهانی در مورد قوانین جنگ توجه کرده و از تلفات افراد ملکی جلوگیری کنند.

با تلاش‌های مکرر موفق به دریافت نظر وزارت دفاع و طالبان مسلح در این مورد نشدیم، اما قبل از این هر دو طرف گفته اند که به حفاظت از افراد ملکی توجه می‌کنند.

XS
SM
MD
LG