لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ حوت ۱۳۹۸ کابل ۱۲:۰۳

ترمپ: فشارهای شدید دو ساله منجر به دستگیری "مغز متفکر" حملات ممبی شد


دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا می‌گوید، بعد از ده سال جستجو "مغز متفکر" حملات تروریستی شهر ممبی، در پاکستان دستگیر شد.

بعد از آنکه هفدهم جولای یک مقام ایالت پنجاب پاکستان گفت، حافظ سعید مؤسس گروه شبه نظامی لشکر طیبه و طراح مظنون حملات سال ۲۰۰۸ میلادی در ممبی به اتهام تروریزم دستگیر شده است، دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحدۀ از طریق تویتر نوشت، یافتن موصوف در نتیجه دو سال فشار شدید، صورت گرفته است.

رئیس جمهور ترمپ در سال ۲۰۱۷ میلادی، با اعلان ستراتژی واشنگتن در مورد افغانستان و آسیای جنوبی، مساعدت واشنگتن به اسلام آباد را به حالت تعلیق قرار داد و فشارهای اقتصادی امریکا بر پاکستان افزایش یافت تا گام‌های جدی را بر ضد گروه‌های شورشی مستقر در قلمرو آن کشور، بردارد.

هند، پاکستان را به پناه دادن شورشیانی متهم می‌کند که در کشمیر تحت ادارۀ هند حملات تروریستی را انجام می‌دهند.

افغانستان همسایه دیگر پاکستان نیز اسلام آباد را به حمایت از شورشیان طالب متهم می‌کند.

اما پاکستان ادعای این دو کشور همسایه خود را همواره رد کرده‌است.

هند، حافظ سعید رهبر گروه لشکر طیبه را به حملات سال ۲۰۰۸ میلادی در شهر ممبی متهم می‌کند که در نتیجه آن حدود ۱۶۶ تن کشته شده‌اند.

ادارۀ ضد تروریزم پاکستان سوم جولای اعلام کرد که ۲۳ دوسیه را بر ضد حافظ سعید و ۱۲ دستیار وی باز کرده‌است.

به گفته اداره ضد تروریزم پاکستان این افراد متهم اند که با استفاده از پنج بنیاد اقتصادی، برای گروه "لشکر طیبه" اعانه و منابع مالی را تدارک کرده‌اند.

حافظ سعدی رهبر گروه لشکر طیبه پاکستان
حافظ سعدی رهبر گروه لشکر طیبه پاکستان

از دستگیری حافظ سعید که توسط امریکا به حیث تروریست بین‌المللی شناخته شده، در حالی خبر داده می‌شود که قرار است عمران خان صدراعظم پاکستان بزودی به واشنگتن برود و با دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا ملاقات کند.

بر اساس اعلامیه دهم جولای قصر سفید، دونالد ترمپ و عمران خان به هدف به وجود آوردن شرایط صلح آمیز در آسیای جنوبی و همکاری پایدار بین دو کشور، مسایل متعدد بشمول مبارزه با تروریزم را مورد بحث قرار خواهند داد.

ایالات متحده امریکا از مدت‌ها به این‌سو بالای پاکستان فشار می‌آورد تا گروه لشکر طیبه را سرکوب کند و مبلغ ده میلیون دالر امریکایی را برای ارائه شواهدی جایزه تعیین کرده‌است که بتواند حافظ سعید را محکوم کند.

فعالیت لشکر طیبه از سال ۲۰۰۲ میلادی به این‌سو در پاکستان ممنوع اعلام شده‌است.

یک مقام حکومت هند در عکس‌العمل به خبر دستگیری حافظ سعید رهبر گروه لشکر طیبه گفته است: "صرف دستگیری حافظ سعید کافی نیست، بلکه او باید محاکمه و محکوم شود."

XS
SM
MD
LG