لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۱۰

ارگ: بازداشت حافظ سعید یک اقدام خوب، اما ناوقت صورت گرفت


حافظ سعید رهبر پیشین لشکر طیبه

ریاست جمهوری افغانستان هرچند بازداشت حافظ سعید از سوی پاکستان را یک اقدام خوب می‌داند، اما می‌گوید این اقدام بسیار ناوقت صورت گرفت.

حافظ سعید مسئول یک گروه مسلح که به باور برخی‌ها در فعالیت‌های تروریستی در افغانستان و منطقه دست داشته است و روابط پاکستان با کشورهای همسایه را تیره ساخته بود، روز گذشته در پاکستان بازداشت شد.

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور روز پنجشنبه «۲۷ سرطان ۱۳۹۸» در صحبت با رادیو آزادی ابراز امیدواری کرد که پاکستان باید در برابر تمام گروه‌های تروریستی اقدام کند که به باور او در پاکستان مخفیگاه دارند.

د ولسمشر ویاند صدیق صدیقي
د ولسمشر ویاند صدیق صدیقي

آقای صدیقی افزود: "تنها این اقدام بسنده نیست، انتظار داریم پاکستان برای از بین بردن گروه‌های اقدام کند که در افغانستان فعالیت‌های خرابکانه دارند و در پاکستان پناهگاه امن دارند، این یک اقدام خوب است، اما به اقدامات دیگری هم نیاز است."

روز گذشته حکومت پاکستان اعلام کرد که حافظ سعید رهبر سابق لشکر طیبه را بازداشت کرده‌است.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا هم در تویتر خود نوشته که بازداشت حافظ سعید نتیجه دو سال فشار بالای پاکستان است.

حافظ سعید متهم به دست داشتن در حمله سال ۲۰۰۸ در ممبی است، حمله‌ی که در نتیجه آن ۱۶۶ تن کشته شدند.

در همین حال حکومت افغانستان نیز گفته که به شمول لشکر طیبه برخی گروه‌های تروریستی پاکستان در فعالیت‌های خرابکارانه در افغانستان دست دارند.

برخی کارشناسان امنیتی می‌گویند، فشار ها بر پاکستان باید افزایش یابند تا حافظ سعید را رها نکند.

باری عارض یکی از این کارشناسان می‌گوید: "به شمول حافظ سعید هر گروه افراطی که در پاکستان به سر می‌برد به‌گونۀ در فعالیت‌های خرابکارانه در افغانستان دخیل اند و در تمویل، تجهیز و تنظیم گروه‌های افراطی نقش دارد، بازداشت او در وضعیت بد امنیتی افغانستان تأثیر خواهد داشت."

حافظ سعید پیش از این نیز در پاکستان بازداشت شده بود، اما بعداً آزاد گردید.

وزارت دفاع افغانستان نیز بازداشت حافظ سعید از سوی پاکستان را استقبال می‌کند و می‌گوید بازداشت وی به امنیت افغانستان کمک خواهد کرد.

در همین حال برخی باور ها این است که اقدامات صادقانه پاکستان در برابر گروه‌های تروریستی می‌تواند بر وضعیت افغانستان نیز تأثیرات مثبت وارد کند.

XS
SM
MD
LG