لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۹ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۲۳

انعکاس مطالب مربوط به افغانستان در شماری از روزنامه های جهان


  • دیفنس پُست

نشریه دیفنس پُست به حمله روز جمعه در نزدیکی در ورودی پوهنتون کابل تمرکز کرده است.

در این حمله، هشت تن جان دادند و ۳۳ تن دیگر زخم برداشتند.

به نوشته نشریه، این حمله در حالی رخ داد که رویداد‌های خشونت آمیز در سرتاسر افغانستان افزایش یافته و همه روزه شماری از غیرنظامیان در حملات گوناگون قربانی می‌شوند.

در ادامه آمده‌است، کابل پایتخت افغانستان همه روزه در سطح خیلی بالا با خطر حمله طالبان مسلح روبرو است.

دیفنس پُست می‌افزاید، تندروان حضور‌ شان را در افغانستان در حالی گسترش داده اند که ایالات متحده می‌خواهد شماری از نیرو‌هایش را برای مبارزه با تروریزم و جلوگیری از حملات شورشیان در افغانستان حفظ کند و در عین حال با طالبان هم به توافق صلح دست یابد.

  • واشنگتن پُست

روزنامه واشنگتن پُست در مورد سفیر افغانستان در روسیه مطلبی را نشر کرده است.

به نوشته روزنامه، هنگامی که لطیف بهاند ادبیات روسی را مطالعه کرد، دردی در دلش زنده شد.

واشنگتن پُست می‌نویسد، آقای بهاند به خاطر شخصیت‌های کتاب‌ها متاثر نشد، بلکه برایش درد آور بود که چرا این گونه آثار به زبان پشتو ترجمه نشده‌اند.

در ادامه آمده است، سفیر افغانستان در مسکو، هنگامی که روی بحران افغانستان با روسیه مشغول بحث نباشد، آثار را ترجمه می‌کند.

واشنگتن پُست به این هم پرداخته که در حال حاضر لطف بهاند مشغول ترجمه ناول (جرم و سزا) که توسط فیودور داستایوفسکی نویسنده شناخته شده روسی زبان نوشته شده، مشغول است.

روزنامه این را هم نوشته که سفیر افغانستان تمامی آثار ترجمه شده‌اش را به پوهنتون‌ها و کتابخانه‌های می‌سپارد که به آن نیاز دارند.

  • ایکانومیست

نشریه ایکانومیست به مصارف گزاف عروسی‌ها در افغانستان، به ویژه در کابل توجه کرده است.

به نوشته نشریه، ساختمان‌های چراغان، با فرش‌های ابریشمی، سقف‌های آراسته و دیوار‌های مرمرین، کابل را زیبا ساخته است.

در مطلب از سالون عروسی استقلال یاد آوری شده که گنجایش هشت هزار تن را دارد و پنج هزار توقفگاه موتر در آن در نظر گرفته شده است.

به باور ایکانومیست، رنگ و رونق مراسم عروسی از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان خوب بود اما با کاهش کمک‌های بین‌المللی، این گونه مراسم هم کمتر از گذشته شد.

در ادامه آمده که در یک محفل عادی عروسی در افغانستان، یک هزار مهمان اشتراک می‌کنند که علاوه بر غذا، برای‌شان نوشابه‌های انرژی هم داده می‌شود.

به تخمین نشریه، خانواده داماد تنها برای غذای محفل تا ۹ هزار دالر می پردازد.

ایکانومیست نوشته، در کشور فقیر مثل افغانستان که عاید ناخالص داخلی سرانه ۵۲۰ دالر است، برخی از داماد‌ها هم مانند اظهر که از کانادا به کابل آمده، می‌گویند، به فکر پول نیستند و می‌خواهند تا همه چیز در مراسم عروسی شان، بهترین باشد.

XS
SM
MD
LG