لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۳۹

امیدواری امریکا از پاکستان برای فراهم کردن زمینه صلح در افغانستان


دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا حین مصافحه با عمران خان صدراعظم پاکستان در قصر سفید.

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا گفت که روابط کشورش با پاکستان نسبت به چند سال گذشته بهتر شده و او خوشبین است که عمران خان صدراعظم پاکستان در پیدا کردن یک راه حل سیاسی برای ختم جنگ افغانستان که بیش از ۱۸ سال دوام کرده‌است، کمک خواهد کرد.

آقای ترمپ در یک کنفرانس خبری در قصر سفید در حالی‌که عمران خان در پهلوی او نشسته بود گفت، به فکر وی پاکستان به او کمک خواهد کرد که امریکا را از این جنگ بیرون کند.

رئیس جمهور امریکا در مورد میلیاردها دالر کمک امریکا به پاکستان نیز صحبت کرده و گفت امکان دارد کشورش یک میلیارد و سه صد میلیون دالر کمک به پاکستان را که سال گذشته متوقف ساخته بود دوباره به اسلام آباد بدهد.

اما به گفته او این تصمیم به آن ارتباط می‌گیرد که در صحبت‌های بعدی با عمران خان به چه نتیجه می‌رسند.

رئیس جمهور ترمپ که سال گذشته در تویتر خود پیغام‌های انتقادی را علیه پاکستان نشر می‌کرد و گفته بود که پاکستان به غیر از دروغ و فریب کاری دیگر کاری نداشته و به افراطگرایان پناه داده است، دیروز دوشنبه در مورد بهبود روابط کشورش با پاکستان سخن گفت.

رئیس جمهور امریکا اظهار داشت که در چند هفته گذشته در تلاش‌های جاری صلح افغانستان پیشرفت‌های چشم‌گیر ایجاد شده و پاکستان هم در این پیشرفت‌ها با امریکا کمک کرده‌است.

رهبران ایالات متحدۀ امریکا و پاکستان حین مباحثه در قصر سفید
رهبران ایالات متحدۀ امریکا و پاکستان حین مباحثه در قصر سفید

صدراعظم پاکستان به آقای ترمپ گفت، صلح با طالبان امروز نسبت به هر وقت دیگر نزدیکتر می‌باشد.

او افزود امیدوار است که در روزهای بعد بتوانند طالبان را قانع بسازند که با حکومت افغانستان مستقیماً داخل مذاکره شوند و به یک راه حل سیاسی برسند.

طالبان که تا حال هفت بار با نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان مذاکره کرده‌اند، از صحبت با حکومت افغانستان شانه خالی می‌کنند.

اما عمران خان یک بار دیگر تأکید نمود که بحران افغانستان راه حل نظامی ندارد و تنها مذاکره می‌تواند راه را برای ختم این بحران هموار نمود.

عمران خان افزود، او یکی از کسانی است که همیشه به این باور بوده که جنگ راه حل نیست. او از آقای ترمپ به این خاطر ستایش نمود که امروز برای حل بحران افغانستان بر دیگران فشارها را زیاد کرده‌است.

در این سفر جنرال قمر جاوید باجوه لوی درستیز اردوی پاکستان و فیض حمید رئیس استخبارات نظامی پاکستان با عمران خان همراه می‌باشند.

به نظر تحلیلگران، باجوه در مذاکرات عقب پرده سهم دارد و می‌خواهد واشنگتن را قناعت بدهد که کمک‌های مالی را به پاکستان دوباره دوام بدهد.

XS
SM
MD
LG