لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۰۶

تهران پیشنهاد اعزام مأموریت نظامی اروپا به خلیج فارس را تحریک کننده خواند


علی ربیعی، سخن‌گوی حکومت ایران

تهران بار دیگر پش‌نهاد لندن در مورد اعزام یک مأموریت نظامی اروپا به خلیج فارس را به هدف حفاظت تانکرهای نفت، یک پیش‌نهاد تحریک‌کننده خوانده است.

بریتانیا به روز دوشنبۀ گذشته گفت، که تصمیم دارد به هدف عبور و مرور امن کشتی‌های نفت‌کش از تنگۀ مزدحم هرمز، یک ماموریت نظامی به رهبری اروپا به منطقه فرستاده شود.

از سوی دیگر شاه عمان گفته هست که مسقط از ناحیۀ امنیت در تنگۀ هرمز نگرانی دارد.

ایران پش‌نهاد بریتانیا در مورد اعزام یک ماموریت به رهبری اروپا در خلیج فارس به هدف حفاظت تانکرهای نفت را رد نموده و آن‌را یک پیش‌نهاد تحریک‌کننده خوانده است.

این در حالی است که تنش‌ها میان ایران و بریتانیا در این اواخر به دنبال توقیف کشتی‌های هم‌دیگر افزایش یافته است.

علی ربیعی سخن‌گوی حکومت ایران دیروز در یک نشت خبری در تهران گفت:

"ما شنیده ایم که آن‌ها یک واحد نظامی اروپایی را به خلیج فارس می‌فرستند که این طبیعتاً یک پیام خصمانه و اقدام تحریک‌کننده بوده و تنش‌ها را دامن خواهد زد.

بریتانیا به روز دوشنبۀ گذشته گفت، که تصمیم دارد یک ماموریت نظامی به رهبری اروپا کشتی‌های نفت‌کش را در تنگۀ هرمز که مزدحم‌ترین راه انتقالات بحری است، همراهی کند.

این اظهارات بریتانیا به دنبال توقیف یک کشتی بریتانوی در هرمز توسط سپاه پاسداران انقلاب ایران صورت گرفت.

توقیف کشتی ستینا ایمیپرو به تاریخ نزدهم جولای؛ دو هفته بعد از آن رخ داد که نیروهای شاهی بحری بریتانیا به تاریخ چهارم جولای یک تانکر نفت ایران را که نفت را به سوریه انتقال می‌داد در نزدیکی جبل‌الطارق توقیف کردند.

کشتی توقیف شدۀ بریتانیا توسط ایران

علی ربیعی سخن‌گوی حکومت ایران در اظهارات دیروزش گفت، به باور آن‌ها امنیت خلیج غنی از نفت باید توسط کشورهای منطقه تأمین شود.

آژانس خبری ایسنا از قول ربیعی گزارش داد و گفت، "ما بزرگ‌ترین نهادهای امنیتی بحری در خلیج فارس را داریم."

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران نیز گفته هست، پیش‌نهاد بریتانیا مبنی بر اعزام نیروهای اروپایی به خلیج، وضعیت را بدتر خواهد ساخت. روحانی به روز شنبه، بعد از دیدار با یوسف بن علوی وزیر خارجۀ عمان در تهران گفت، حضور نیروهای خارجی به تأمین امنیت کمک نمی‌کند و منبع عمده تنش‌ها نیز خواهد شد.

یوسف بن علوی گفت، "شاه عمان که روابط خوب با تهران و لندن دارد در این مسئله میان‌جیگری نمی‌کند، ولی مسقط از ناحیه امنیت در تنگۀ هرمز نگرانی دارد و با همه جوانب در زمینه به تماس است.

علوی بعد از دیدار با روحانی در صحبتی با یک تلویزیون عمان گفت، "هر خطا و اقدام نادرست می‌تواند انتقالات بین المللی بحری را خدشه‌دار ساخته و همه را متضرر سازد."

XS
SM
MD
LG