لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۴ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۳۷

افغانستان

کشته‌شدن بیش از ۲۰ فرد ملکی در نتیجۀ بمبارد قوای هوایی

موقعیت پروان در نقشۀ افغانستان

شماری از باشنده‌گان ولسوالی سیاه‌گرد ولایت پروان دست به اعتراض زده می‌گویند در نتیجه بمبارد قوای هوایی افغان در آن ولسوالی بیش از بیست فرد ملکی کشته شده اند.

اما وحیده شهکار سخن‌گوی والی پروان به رادیو آزادی گفت، در نتیجۀ عملیات قطعۀ صفر یک در درۀ قمچاق ولسوالی سیاه‌گرد این ولایت ۱۷طالب مسلح کشته شده اند.

خانم شهکار گفته است که در این عملیات یک پولیس کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

ولی باشنده‌گان محل ادعا می‌کنند که در این رویداد بیست و پنج فرد ملکی به‌شمول دو کودک کشته شده اند.

ولی مسئولان ولایت پروان کشته شدن افراد ملکی را در این عملیات رد کرده می‌گویند، افراد کشته شده وابسته به گروه طالبان بوده اند.

طالبان مسلح تا هنوز در این مورد تبصره نکرده اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

یک نفوذی طالبان در نیروهای پولیس دو سرباز را در ارزگان کشت

نقشه ولایت ارزگان

مقام‌های ارزگان می‌گویند، یک پولیس نفوذی دو سرباز همصف خود را به قتل رسانده است.

زرگی عبادی، سخنگوی والی ارزگان روز سه‌شنبه (۱۳ جوزا) به رادیو آزادی گفت، شب گذشته در منطقه صوفیان شهر ترینکوت یک پولیسی که با طالبان ارتباط داشت بر همسنگران خود فیر کرد.

وی گفت: "یک نفوذی طالبان که در صفوف پولیس ملی جابجا شده بود، شب گذشته توانست بر همکاران خود در پوسته حمله کند. او دو نفر را کشته و دو تن دیگر را زخمی ساخت و اسلحه سربازان کشته شده را هم با خود برده است."

از سوی دیگر در بازار ولسوالی اله‌سای ولایت کاپیسا در نتیجه انفجار ماین جاگذاری شده، یک سرباز پولیس زخمی شده است. به گفته نقشبند ساپی ولسوال اله‌سای، این انفجار امروز قبل از ظهر رخ داده است.

حمله‌های اخیر بر پولیس افغانستان در یک زمانی می‌گیرد که بعد از آتش‌بس سه روزه در ایام عید فطر امیدواری برای کاهش خشونت در افغانستان زیاد شده است.

والی بادغیس: یک افسر زن ریاست امنیت ملی از سوی طالبان کشته شد

بادغیس در نقشه عمومی افغانستان

والی بادغیس می‌گوید که طالبان یک افسر زن ریاست امنیت ملی بادغیس را تیرباران کردند.

عبدالغفور ملکزی والی بادغیس به رادیوآزادی گفت که این رویداد ظهر روز سه‌شنبه در حومه شهر قلعه نو مرکز این ولایت به وقوع پیوسته است.

آقای ملکزی به رادیو آزادی گفت این افسر امنیت ملی بادغیس مریم نام داشت و سی سال عمرداشته است. او گفت که مریم حین اجرای وظیفه از سوی طالبان گرفتار و سپس به قتل رسید.

والی بادغیس می‌گوید که جسد این افسر امنیت ملی از محل رویداد به قلعه نو انتقال و سپس دفن گردید.

تاکنون انگیزه این رویداد مشخص نشده و گروه طالبان نیز در این باره چیزی نگفته است.

اخیراً حملات طالبان در مناطق مختلف ولایت بادغیس در شمالغرب افغانستان افزایش یافته است.

چندی قبل والی بادغیس به رادیوآزادی گفت که طالبان به همکاری برخی از کشورهای خارجی از جمله ایران، پاکستان و ازبکستان نفوذ خود را افزایش داده و هرازگاهی حملات را بالای پوسته‌های نیروهای امنیتی افغان انجام می‌دهند.

بیش از ۲۷۰ کارمند صحی در هرات به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند

آرشیف، مرکز تداوی بیماران کووید-۱۹ در هرات

مسئولان صحی هرات تأیید می‌کنند که بیش از ۲۷۰ تن از کارمندان صحی در این ولایت به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند.

این مسئولان می‌افزایند که این افراد شامل داکتر، نرس و کارمندان خدماتی صحی می‌باشند که در مرکزهای کووید یا خانه‌های‌شان تحت مراقبت و درمان قرار دارند.

محمد رفیق شیرزی سخنگوی صحت عامه هرات می‌گوید که احتمال افزایش آمار مبتلایان ویروس کرونا در هرات بسیار بلند است.

وی گفت: "از شروع شیوع ویروس کرونا تا به فعلاً در حدود بیش از ۲۷۰ کارمند صحی به این بیماری مصاب شده‌اند که خوشبختانه در حدود ۶۰ درصد آن‌ها شفایاب شده‌اند و ۴۰ درصد در قرنطین خانگی و یک تعداد در مراکز کووید تحت درمان قرار دارند و خوشبختانه وضعیت صحی همگی قناعت بخش است."

چندین مرتبه کارمندان صحی در هرات از کمبود دست‌کش و مواد ضد عفونی در شفاخانه‌ها و مرکزهای صحی شکایت کرده و هشدار داده بودند که آمار مبتلایان کووید -۱۹ در میان آنان افزایش پیدا خواهد کرد.

در ۲۴ ساعت گذشته ۲۳۳ تن در هرات تست کرونا داده‌اند که نتیجه تست ۲۱۲ تن مثبت اعلام شده و پنج تن از مریضان مصاب به کرونا جان باخته‌اند.

آمار مبتلایان ویروس کرونا تا روز سه‌شنبه (۱۳ جوزا) در هرات به ۲۹۰۱ تن رسیده است، اما با افزایش این آمار و تماس زیاد کارمندان صحی با بیماران، رقم داکتران مبتلا به ویروس کرونا افزایش خواهد یافت.

انفجار ماین در ولسوالی خان آباد کندز ۷ کشته برجای گذاشت

نقشه کندز

در نتیجه انفجار ماین در ولسوالی خان آباد ولایت کندز، هفت نفر کشته و شش نفر دیگر زخمی شده‌اند.

عصمت‌الله مرادی سخنگوی والی کندز امروز سه‌شنبه (۱۳ جوزا) به رادیو آزادی گفت، این حادثه زمانی رخ داده است که یک موتر حامل کارگران در منطقه "جنگل باشی" با یک ماین جاسازی شده توسط طالبان برخورد کرد.

او افزود، وضیعت سلامتی ۴ تن از زخمی‌ها چندان خوب نبود و آن‌ها برای تداوی به شفاخانه حوزوی کندز انتقال داده شده‌اند.

وی گفت، منطقه جنگل باشی خان آباد تحت کنترول طالبان است و طالبان در کنار سرک‌های فرعی که به خان آباد وصل می‌شوند، ماین گذاری کرده‌اند.

طالبان تا حال در این مورد تبصره نکرده‌اند. گروه طالبان اکثر اوقات مسئولیت انفجار‌های را که در آن‌ها افراد ملکی کشته می‌شوند، به عهده نمی‌گیرد.

'حاصلات تربوز فراه به بیش از ۶۸۹ هزار تن خواهد رسید'

آرشیف،

عبدالمنان متین رئیس زراعت ولایت فراه امروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت پیش‌بینی می‌شود که امسال میزان حاصلات تربوز در این ولایت به ۶۸۹ هزارو ۴۰۰ متریک تن برسد.

به گفته آقای متین امسال در حدود ۱۹ هزار و ۱۵۰ هکار زمین در این وزارت تربوز کشت شده است.

سال گذشته در حدود ۱۸ هزار و ۴۷ هکتار زمین در این ولایت تربوز کشت شده بود که از آن حدود ۶۵۰ هزار و ۲۶۸ متریک تن تربوز بدست آمده بود.

آقای متین گفت نظر به ارزیابی افزایش ساحات تحت کشت این محصول حدود شش درصد افزایش را در مقایسه با سال گذشته نشان می‌دهد.

به گفته آقای متین در سال‌جاری برای فروش تربوز و ضایع شدن آن تدابیر خاص روی دست گرفته شده است.

قابل یادآوریست که سال گذشته بخشی از تربوز فراه نسبت مشکلات مانند ارزانی فاسد شده بود.

برای صادرات قالین از طریق دهلیز هوایی سبسایدی در نظر گرفته شده است

آرشیف، قالین افغانی

شورای عالی اقتصادی افغانستان برای صادرات قالین از طریق دهلیز هوایی ۶ درصد سبسایدی را در نظر گرفته است.

جان آقا نوید معاون روابط عامه اتاق تجارت و سرمایه گذاری امروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت این اقدام برای افزایش صادرات قالین وطنی و جلوگیری از قاچاق آن از طریق کشورهای همسایه صورت گرفته است.

آقای نوید گفت که این کار تاجران افغان را نیز تشویق می‌کند تا برای صادرات قالین‌های با کیفیت تلاش کنند و وضعیت سکتور قالین افغانی که در تمام جهان اول بود و حالا با مشکلات مواجه است دوباره به بازارهای جهان شهرت قبلی خود را پیدا کند.

به گفته آقای نوید سال گذشته قالین افغانستان از طریق دهلیز هوایی صادر می‌شد اما بعد از گسترش ویروس کرونا این صادرات متوقف شده است.

گفته می‌شود قالین افغانی بیشتر به کشورهای آسترالیا، جرمنی، انگلستان و امریکا صادر می‌گردید.

این در حالیست که پیش از این هزاران متر مربع قالین تولید افغانستان به کشورهای همسایه صادر می‌شد و از آنجا پاکستانی‌ها پروسس و به نام خود‌شان صادر می‌کردند.

دو قاچاقبر اسلحه در ولایت تخار دستگیر شدند

نقشه ولایت تخار

مقام‌های امنیتی تخار از دستگیری دو قاچاقبر بزرگ اسلحه و مهمات خبر می‌دهند.

سید معراج الدین سادات قوماندان امنیه تخار امروز سه‌شنبه به رسانه‌ها گفت که این دو نفر در منطقه تنگی فرخار شهر تالقان توسط پولیس مبارزه علیه جرایم جنایی دستگیر شدند.

آقای سادات افزود که این دو نفر که از باشندگان ولسوالی چاه آب می‌باشند در حالی دستگیر شدند که یک مقدار اسلحه و مهمات را در یک موتر به این ولسوالی انتقال می‌دادند.

او گفت تحقیقات آغاز شده است.

ترمپ می‌خواهد در اجلاس گروه۷ چهار کشور دیگر را نیز دعوت کند

دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا (چپ) و ولادیمیر پوتین همتای روسی‌اش

کرملین می‌گوید رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا با همتای روسی خود تماس گرفته و او را در جریان پیشنهاد برگزاری اجلاس سران گروه۷ با حضور شماری دیگر از کشورها از جمله روسیه قرار داده است.

دونالد ترمپ همزمان با ادامه شیوع ویروس کرونا در جهان هفته گذشته گفت اجلاس سران گروه ۷ یا هفت کشور صنعتی پیشرفته جهان که قرار بود ماه آینده برگزار شود تا خزان به تعویق انداخته خواهد شد.

رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا گفت که او در نظر دارد روسیه، آسترالیا، کوریای جنوبی و هند را نیز به اجلاس دعوت کند.

کرملین دیروز دوشنبه بدون تفصیلات بیشتر گفت که ترمپ نظر خود را با پوتین شریک ساخت اما اینکه آیا رئیس جمهور روسیه دعوت اشتراک در این اجلاس را پذیرفته یا نه چیزی نگفت. قصر سفید وقوع این صحبت تلفونی را تأیید کرده گفت که رهبران دو کشور در بارۀ پیشرفت به سوی برگزاری اجلاس گروه ۷ بحث و گفت‌وگو کردند.

رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا روز شنبه گذشته به خبرنگاران گفت که عضویت کنونی گروه۷ که امریکا، کانادا، جرمنی، بریتانیا، جاپان، ایتالیا و فرانسه در آن شامل اند قدیمی است و از چیزی که در جهان می‌گذرد نمایندگی کرده نمی‌تواند.

روسیه در گذشته چندین سال عضو این انجمن بود که آن زمان گروه ۸ نامیده می‌شد ولی مسکو به علت اقداماتش در اوکراین، از آن خارج ساخته شد.

پومپیو: اجازۀ تحقیق به محکمه بین‌المللی جزایی را نمی‌دهیم

مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا

وزیر خارجۀ امریکا بار دیگر در مورد تحقیق محکمۀ بین‌المللی جزایی ابراز نگرانی کرده که از سوی این محکمه در مورد وقوع احتمالی جرایم جنگی در افغانستان صورت می‌گیرد.

مایک پومپیو روز دوشنبه (اول جون) در گفت‌وگو با "انستیتوت شرکت‌های امریکا" گفت که نه تنها وزارت خارجۀ امریکا بلکه سایر اداره‌های این‌کشور در برابر تلاش‌های اقدام می‌کنند که از جانب محکمۀ بین‌المللی جزایی راه اندازی شده است.

پومپیو گفت: "محکمۀ بین‌المللی جزایی با فساد اداری آغشته است و مردان و زنان امریکایی را هدف قرار می‌دهد که در مطابقت با قانون، برای یک مدنیت بزرگ جهان جنگیده اند. ما هیچ‌گاه، آن‌ها را به کار شان نخواهیم گذاشت."

ارشد ترین دیپلومات امریکایی در حالی در این مورد هشدار می‌دهد که محکمۀ بین‌المللی جزایی، به سارنوالانش در ماۀ مارچ امسال اجازه داد تا تحقیق را در مورد افغانستان آغاز کنند.

جرایم احتمالی انجام شده از سوی طالبان، نیروهای افغان و اداره‌های استخبارات امریکا در این تحقیقات بررسی می‌شوند.

کمیته بین‌المللی نجات: افغانستان با فاجعه بشری روبه‌روست

داکتران حین صحبت با یک مریض مبتلا به ویروس کرونا در شفاخانه افغان جاپان در کابل.

کمیتۀ بین‌المللی نجات می‌گوید، افغانستان با فاجعۀ بشری روبه‌رو است زیرا شمار وقایع بدون تشخیصِ ویروس کرونا رو به افزایش نهاده است.

بر اساس گزارش این کمیته که روز دوشنبه (۱۲ جوزا) پخش شد، وقایع کووید ۱۹ تنها در جریان ماه می ۶۸۴ درصد در افغانستان افزایش یافته و سایر موارد، بدون تشخیص باقی مانده‌اند.

نگرانی کمیتۀ بین‌المللی نجات (IRC) در حالی مطرح می‌شود که وزارت صحت عامۀ افغانستان گفته است، روزانه ظرفیت آزمایش دو هزار نمونه را دارد اما به گفتۀ این وزارت، روزانه از ده تا بیست هزار نمونه یا سمپل برایش فرستاده می‌شود.

در گزارش کمیته بین‌المللی نجات آمده که به احتمال زیاد از ۸۰ تا ۹۰ درصد وقایع، بدون تشخیص باقی می‌مانند.

به باور این کمیته، در کنار جنگ، شیوع ویروس کرونا در افغانستان باعث شده تا حدود ۱۱ میلیون تن با کمبود مواد غذایی روبه‌رو شوند.

کمیتۀ بین‌المللی نجات از کشورهای جهان خواسته تا با اداره‌های مدد رسانی در افغانستان همکاری مالی کنند تا در نتیجه جان مردم از خطر گرسنگی نجات یابد.

اشرف غنی و مایک پومپیو روی پروسه صلح افغانستان بحث کردند

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان (راست) حین صحبت با مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا در کابل. 23 March 2020

رئیس جمهور اشرف غنی با مایک پومپیو وزیر خارجۀ امریکا روی پروسۀ صلح افغانستان گفت‌وگو کرده است.

آقای پومپیو در این مکالمه گفته که هدف امریکا در چهارچوب روابط درازمدت و استراتژیک، داشتن افغانستان یک دست، مستقل، دموکرات و باثبات است.

به گفتۀ مایک پومپیو، امریکا برای رسیدن به این هدف، یکجا با حکومت افغانستان کار می‌کند.

در خبرنامۀ ارگ آمده که رئیس جمهور غنی در این نشست ویدیویی با وزیر خارجۀ امریکا، رهنمود حکومت افغانستان را برای صلح و ثبات دایمی این کشور شریک ساخت.

در ادامه آمده که رئیس جمهور افغانستان به مایک پومپیو گفته که برای داشتن افغانستانِ یک دست، با ثبات و مستقل باید تلاش‌های بیشتری صورت گیرد و تیم‌های کاری دو جانب برای رسیدن به اهداف تعیین شده، روی عملی ساختن رهنمود‌ها کار کنند.

اعلامیۀ ارگ می‌افزاید که در جریان نشست ویدیویی، در مورد رهایی و مبادلۀ زندانیان و نظارت از مذاکرات و محل برگزاری آن هم بحث صورت گرفت.

چهار تن در یک حادثه ترافیکی در شاهراه هرات‌کندهار کشته شدند

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد

مقام‌های محلی از کشته شدن چهار تن در یک رویداد ترافیکی در شاهراه هرات‌کندهار خبر می‌دهند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به رادیو آزادی گفت، این حادثه عصر دوشنبه (۱۲ جوزا) رخ داد.

او گفت: "در نتیجه حادثۀ ترافیکی از اثر برخورد یک موتر از نوع مازدا با یک موتر از نوع خاور که در ولسوالی ادرسکن رخ داد، چهار تن جان دادند و هشت تن دیگر زخمی شدند."

به گفته سخنگوی والی هرات، جان باخته گان شامل دو کودک، یک زن و یک مرد می‌شوند.

در یک رویداد ترافیکی دیگر در جریان همین هفته ۹ عضو یک خانواده در مسیر شاهراه هرات‌کندهار، در ولسوالی ادرسکن جان دادند.

پیش از این مقام‌های پولیس ترافیک گفته بودند که در جریان دو ماۀ گذشته، بیش از ۱،۵۰۰ رویداد ترافیکی در سرتاسر افغانستان ثبت شده است.

خرابی جاده ها، سرعت زیاد و بی‌پروایی راننده ها، عوامل اصلی افزایش رویداد‌های ترافیکی در افغانستان دانسته می‌شود.

۱۵ داکتر در فراه به ویروس کرونا مبتلا شده اند

لوله آزمایش ویروس کرونا

۱۵ تن از داکتران شفاخانه ولایتی فراه به کووید-۱۹ مبتلا شده اند.

عبدالجبار شایق رئیس صحت عامه فراه به رادیو آزادی گفت: "خوشبختانه داکتر صاحبانی که مصاب شده اند علائم جدی ندارند. قرنطین خانگی را مراعات می‌کنند انشاء الله بعد از سپری کردن مرحله قرنطین خانگی تست دوم برای شان داده می‌شود."

رئیس صحت عامه فراه از مردم خواست که قرنطین و رهنمود‌های صحی داکتران را در نظر بگیرند.

به گفته مسئولان صحی فراه شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این ولایت ۱۷۴ نفر است که از جمله ۱۸ تن شفایافته و یک تن فوت کرده است.

مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به بیش از ۱۵،۷۵۰ تن رسید

آرشیف

وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید، در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۵۴۰ مورد مثبت ویروس کرونا در مناطق مختلف کشور ثبت شده است.

توحید شکوهمند معاون سخنگوی وزارت صحت عامه امروز دوشنبه (۱۲ جوزا) به رادیو آزادی گفت: "بالاتر از ۱۱ صد و ۵۰ مورد مشکوک تست گردیده که از این میان ۵۴۵ واقعۀ مثبت در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰۰ نفر شفایافته و ۸ تن جان باختند."

در افغانستان تا اکنون بیش از ۱۵ هزار و ۷۵۰ تن به ویروس کرونا مبتلا شده و از آغاز اولین مورد تثبیت این ویروس، ۲۶۵ تن جان باخته‌اند.

این در حال، امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور در دیدار با پیتر پروگل سفیر جرمنی در افغانستان خواهان کمک وسایل تیست ویروس کرونا شده است.

این در حالیست که کمیتۀ اضطراری مبازره با ویروس کرونا و وزارت صحت عامۀ افغانستان از کمبود وسایل و تجهیزات در مبارزه با این ویروس خبر داده‌اند.

کووید-۱۹ بیماری ویروسی است که می‌تواند با نشانه‌های تب، سرفۀ خشک و تنگی نفس به همراه باشد. داکتران می‌گویند، مردم باید دستان خود را چند بار در روز با صابون بشویند، حداقل یک متر از هم‌دیگر فاصله گیرند و تا حد ممکن در خانه بمانند.

۴ عضو ۲ خانواده در بدخشان از سوی افراد ناشناس تیرباران شدند

ولایت بدخشان در نقشه افغانستان

مقام‌ها در بدخشان می‌گویند، مردان مسلح ناشناس شب گذشته (۱۱ جوزا) ۴ غیرنظامی را در ولسوالی ارغنج‌خواه بدخشان تیرباران کردند.

ثناالله روحانی سخنگوی پولیس بدخشان امروز (۱۲ جوزا) دوشنبه به رادیو آزادی گفت، مردان مسلح بر چهار عضو دو خانواده در ساحۀ دشت شیوه، آتش گشودند.

او گفت: "تا هنوز انگیزه و دلیل آن معلوم نیست. اما پولیس برای شناسایی قاتلان اقدام کرده."

به گفتۀ سخنگوی پولیس بدخشان، در جمع کشته شده‌ها یک پدر و پسر و دو تن دیگر شامل بودند.

تا اکنون مسؤلیت این تیراندازی را کسی و یا گروهی به عهده نگرفته است.

مقام‌ها می‌گویند، حکومت مرکزهای همه ولسوالی‌های بدخشان را در کنترل دارد، اما در مناطق دور افتاده جنگجویان طالبان فعال اند.

در یک تحول دیگر قوماندان محلی ولسوالی وردوج بدخشان با یک محافظ او دیشب در قریه باشند کشته شدند.

در یک خبر دیگر، مردان مسلح سوار بر موترسایکل بر سید منیر مدیر ترافیک کاپیسا حمله کرده و او را به قتل رسانده‌اند.

حادثه صبح امروز در منطقه قلعه سید خان زمانی رخ داد که او راهی دفتر بود.

مسؤلیت حمله را تا هنوز کسی نپذیرفته است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG