لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۰ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۱۸

نگرانی‌‌ها از افزایش ازدواج‌‌های زیرسن در ولایت فاریاب


آرشیف، عکس جنبۀ تزئینی دارد

ازدواج‌‌های زیرسن در ولایت فاریاب در حالی نگرانی‌‌ برانگیخته ‌‌است که روز گذشته ۷ اسد ۱۳۹۸ پولیس با همآهنگی مسئولین دفتر حقوق بشر، از ازدواج یک مرد ۳۵ساله با یک دختر هشت ساله جلوگیری کرد.

مسئولین امنیتی در ولایت فاریاب از بازداشت دو تن به اتهام خرید و فروش یک دختر هشت ساله خبرداده ‌‌می‌گویند، قرار بود یک مرد تقریباً ۳۵ساله این دختر را به نکاح خود در بیاورد.

عبدالکریم یورش سخن‌گوی پولیس فاریاب امروز به رادیوآزادی گفت، بنفشه اسم دختری ۸ساله‌ای است که پدرش وی را در بدل مقداری پول و یک دربند حویلی به‌فروش رسانده، اما پولیس و مسئولین حقوق بشر فاریاب از این اتفاق جلوگیری کرده‌اند.

وی افزود:‌ "این کودک که تقربیاً هشت سال سن دارد پدرش وی را به یک مرد تقریباً ۳۵ساله در بدل یک دربند حویلی و مبلغ یک لک افغانی پول نقد به فروش ‌‌می‌رساند که خوشبختانه منسوبین مدیریت مباره با جرایم جنایی قوماندانی امنیۀ فاریاب در همآهنگی با دفتر کمیسیون حقوق بشر از این فروش جلوگیری کردند. در حال حاضر این کودک در خانۀ امن نگهداری ‌‌می‌شود."

افزایش خشونت علیه زنان و ازدواج‌‌های زیرسن نگرانی تازه نبوده، بلکه یک‌سال پیش دختری به علت ازداوج زیرسن در شب عروسی‌اش جان داده بود.

در همین حال مسئولین در ریاست حقوق بشر فاریاب با ابراز نگرانی از افزایش ازدواج‌‌های زیرسن در این ولایت ‌‌می‌گویند، آمار چنین قضایا در حال افزایش‌ است.

صحرا قاسمی سرپرست ریاست دفتر حقوق بشر فاریاب به رادیو آزادی گفت در سال گذشته ۱۸مورد ازدواج‌‌های زیرسن به این دفتر ثبت شده و در جریان شش ماه اخیر نیز ۹ مورد به آن اضافه شده‌است، به‌گفته وی آمار شش ماه اخیر نسبت به سال گذشته افزایش را نشان ‌‌می‌دهد.

وی گفت: "تاکنون که بررسی‌‌ها نشان ‌‌می‌دهد تنها عامل فروش بنفشه فقر اقتصادی بوده که خانواده‌اش مجبور شدند دختر خود را در عقد یک مرد سن بالا در بیاورند. در ضمن پدر و مادرش هم معلول بوده و نان‌آور خانه هم نداشته اند. در جریان هفت ماه گذشته در دفتر ولایتی حقوق بشر فاریاب، ۹ مورد ازدواج‌‌های زیرسن و نامزادی ثبت شده که این ارقام نسبت به سال قبل افزایش را نشان ‌‌می‌دهد."

در همین حال ماریا نوری رئیس امور زنان فاریاب ‌‌می‌گوید به علت گسترش جنگ‌‌ها در ولسوالی‌‌های این ولایت فقر افزایش یافته است، روی این علت مردم در برخی موارد مجبور ‌‌می‌شوند تا دختران زیرسن شان‌را به‌فروش برسانند، او گفت زیادتر اربابان منطقه و قوماندانان سابق محلی دختران زیرسن را در ازدواج خویش در‌‌ می‌آورند.

رئیس امور زنان فاریاب هم‌چنان افزود، آگاهی‌دهی شان به‌خاطر کاهش ازدواج‌‌های زیرسن و خشونت علیه زنان افزایش یافته. او افزود که برای جلوگیری از افزایش بیشتر این قضایا، برگزاری سیمینارها و آگاهی‌دهی از طریق منابر مساجد در قریه و قصبات دور دست روی دست گرفته شده‌است.

XS
SM
MD
LG