لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۵۷

نیویارک تایمز: امر الله صالح وصیتنامه‌اش را نوشته بود


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ امریکا
  • نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز به امر الله صالح معاون اول در تکت انتخاباتی رئیس جمهور اشرف غنی و حمله روز یکشنبه بر دفتر روند سبز تمرکز کرده‌است.

به نوشته روزنامه، امر الله صالح اطلاعات موثق داشته که سوء قصد به جانش در یک فرصت زود صورت خواهد گرفت، بناءً او وصیتنامه‌اش را نوشته بود.

در ادامه آمده‌است، آقای صالح رئیس پیشین استخبارات افغانستان، یک چهره ضد طالبان است و در فهرست اهداف درجه یک شورشیان برای یک مدت طولانی قرار داشته است.

نیویارک تایمز به این پرداخته که امرالله صالح هفته گذشته به وصیتنامه چهار صفحه‌یی اش نظر انداخته و برخی نکات را برای همسر و پنج فرزندش افزوده بود تا اگر خبر مرگ او را می‌شنوند، چه برخوردی کنند و چگونه به پس اندازهای او دست یابند.

به نوشته روزنامه، در حملۀ روز یکشنبه که همزمان با آغاز مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری رخ داد، ۳۰ تن به شمول ۲۰ مهمان و همکار نزدیک امر الله صالح جان دادند.

آقای صالح به نیویارک تایمز گفته که شورشیان برای کشتن وی آمده بودند و پس از خداوند، مهارت‌های پیشین مسلکی‌اش او را نجات داد.

به گفته او، بیست دلیل دیگر هم شاید وجود داشته باشد که باعث نجات او شد.

به نوشته روزنامه، امرالله صالح که ۴۶ سال عمر دارد، در گذشته هم از حملات و سوء قصدهای زیادی جان به سلامت برده و پس از کناره‌گیری از اداره حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان، برای چندین سال در یک انزوای سیاسی قرار داشت.

  • واشنگتن ایگزماینر

روزنامه واشنگتن ایگزماینر به مورد دیگری پرداخته و می‌نویسد، با آنکه وزارت دفاع امریکا تأکید می‌ورزد که خروج نیروهای این کشور از افغانستان بستگی به شرایط دارد، رئیس جمهور ترمپ به مایک پامپیو وزیر خارجه ایالات متحده توصیه کرده که هزاران سرباز کشورش را پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ از افغانستان بیرون کند.

روزنامه می‌نویسد، براساس برنامه، امریکا قصد دارد نزدیک به هفت هزار سربازش را از افغانستان فرا خواند.

در ادامه آمده که سرنوشت هفت هزار سرباز دیگر بستگی به چگونگی توافق صلح با طالبان دارد.

روزنامه واشنگتن ایگزماینر هم‌چنان می‌نویسد، گفتگوهای صلح به نحوی متوقف شده زیرا طالبان سلسلۀ از حملات تروریستی را آغاز کرده‌اند و حکومت افغانستان را به عنوان رژیم قانونی نمی‌پذیرند.

به نوشته روزنامه، شماری نگرانی دارند که اگر نیروهای بین‌المللی از افغانستان بیرون شوند، وضعیت امنیتی چگونه خواهد شد.

واشنگتن ایگزماینر به نقل از سر مفتش ایالات متحده برای امور بازسازی افغانستان نوشته که در جنگ ۱۸ ساله، واشنگتن بیش از ۱۸ میلیارد دالر بالای تجهیزات نیروهای افغان مصرف کرده و شش صد هزار اسلحه، هفتاد هزار وسیله نقلیه و بیش از دوصد طیاره برای افغانستان سپرده‌است.

XS
SM
MD
LG