لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۱۹

افغانستان

یک عضو کلیدی گروه داعش در کابل دستگیر شد 

عید محمد عضو کلیدی داعش که از سوی نیروهای امنیت ملی افغانستان در کابل دستگیر شد.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان می‌گوید، یک عضو کلیدی داعش را در کابل دستگیر کرده‌است.

به گفته ریاست امنیت ملی، نام اصلی این عضو داعش عید محمد است و به نام‌های اختر محمد و ابوذر فعالیت‌های تروریستی را انجام می‌داد.

فرد دستگیر شده امروز یکشنبه ۱۳ اسد ۱۳۹۸ در برابر دوربین رسانه‌ها به جرمش اعتراف کرده گفت، در مدرسه محمدیه در شهر پشاور در پاکستان درس خوانده است.

وی افزود: "مقصد این بود که مسجد امام زمان را در کابل هدف قرار دهیم. چهار نفر ما در این حمله موفق شدند. بعد اشتیاق من بیشتر شد و خواستم حمله انتحاری‌ استشهادی کنم، برایم گفتند به هرات رفته، یک مسجد شیعه‌ها را هدف قرار دهم."

به گفته ریاست عمومی امنیت ملی، این فرد که حدود ۲۰ روز قبل در مربوطات حوزه هشتم کابل دستگیر شده‌است، در پلان گذاری حملات انتحاری و مسلحانه بر وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی و مسجد امام زمان در غرب شهر کابل نیز دست داشته‌است.

این شخص هم‌چنان گفت که وظیفه انتقال افراد تازه جذب شده داعش از کابل به ننگرهار را نیز بر عهده داشت و قرار بود که بزودی چندین اداره حکومتی دیگر را نیز در کابل هدف قرار دهند.

تا هنوز گروه داعش در این مورد تبصره نکرده‌است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

محسن رضایی تکواندوکار افغانستان حریفان تاجیکستانی و چاپانی‌اش را شکست داد

محسن رضایی تکواندوکار تیم ملی افغانستان

محسن رضایی تکواندوکار افغانستان بر حریفانش از تاجیکستان و جاپان غلبه کرد و به کوارترفاینل بازیهای آسیایی چین راه یافت.

به گزارش کمیته برگزاری بازیهای آسیایی، محسن رضایی تکواندوکار وزن ۵۸ کیلوگرام تیم ملی افغانستان در رقابت نخست، توانست که حریفش از تاجیکستان بنام نورالله مرادوف را دوازده بر صفر شکست بدهد و در مسابقه دوم نیز حریف جاپانی خود را در دو روند متوالی مغلوب کرد و به جمع هشت تکواندوکار برتر بازیهای آسیایی راه یافت.

مسابقه بعدی وی قرار است که با ورزشکار تیم ملی تکواندوی قزاقستان انجام شود.

رضایی در صورتی که بتواند این حریف خود را مغلوب سازد به نیمه نهایی وزن خود راه پیدا خواهد کرد و برای راه یابی به مسابقه فاینل احتمالاً با تکواندوکار نامدار و سرشناس جهان از کوریای جنوبی رقابت خواهد کرد.

اوچا از کاهش کمک های حیاتی‌اش به مردم افغانستان هشدار داد

آرشیف- شماری از زنان بی بضاعت در انتظار دریافت کمک در قطار نشسته اند.

دفتر هماهنگ کننده امور بشردوستانه ملل متحد (اوچا) هشدار می‌دهد که اگر مشکل کمبود شدید بودجه حل نشود، میزان کمک‌های حیاتی خود به مردم افغانستان را کاهش می‌دهد، آن هم در زمانی که گرسنگی در افغانستان به سطح بی‌پیشینه‌ای بلند رفته است.

اوچا دیروز یکشنبه ( ۲۴ سپتمبر) در شبکه اجتماعی ایکس ضمن این هشدار گفته که شرکای بشری آنها در افغانستان از ماه جنوری تا جولای امسال به ۲۲.۶ میلیون نفر مواد غذایی و زراعتی کمک کرده اند.

در این حال، شعبه افغانستان سازمان جهانی صحت نیز روز یکشنبه در صفحه اجتماعی ایکس خود هشدار داد که در صورت عدم دریافت بودجه‌ای لازم، هشت میلیون افغان از خدمات صحی حیاتی محروم خواهند شد.

یک مرکز مراقبت‌های اولیه صحی در یک قریه کابل ایجاد شد

موقعیت ولایت کابل در نقشه عمومی افغانستان

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان از ایجاد یک مرکز مراقبت‌های اولیه صحی در یکی از روستا‌های شهر کابل، خبر می‌دهد.

شعبه افغانستان این کمیشنری در صفحه اجتماعی ایکس دیروز یکشنبه (۲۴ سپتمبر) گفته که این مرکز در قریه شنی ژواری ناحیه نوزدهم شهر کابل ساخته می‌شود و خدمات اولیه صحی را به ۲۰۰۰ تن عرضه خواهد کرد.

ملک سرور یک بزرگ قوم می‌گوید که مردم این روستا در حال حاضر برای رسیدن به نزدیکترین شفاخانه مجبور اند که پنج کیلومتر راه را طی کنند.

جمعیت هلال احمر افغانستان: به هزار بیوه زن در پکتیا کمک نقدی توزیع شد

آرشیف - توزیع کمک نقدی برای زنان بی بضاعت

جمعیت هلال احمر افغانستان از کمک نقدی به صدها زن بیوه در پکتیا خبر داده است.

این جمعیت دیروز یکشنبه ( ۲۴ سپتمبر)در شبکه ایکس خود نوشته که در مجموع هشت و نیم میلیون افغانی کمک نقدی را برای هزار بیوه زن در مرکز و ۵ ولسوالی ولایت پکتیا توزیع کرده است.

به هر یک بیوه بدون سرپرست ۸۵۰۰ افغانی کمک شده است.

جمعیت هلال احمر افغانستان گفته که در جریان این برنامه به ۲۴۰۰۰ بیوه زن و یتیم در سراسر کشور کمک نقدی می‌کند.

تیم والیبال بانوان افغان در چین شرایط تمرینی برای شان را تأسف‌بار خواند

آرشیف - یک مسابقه والیبال بانوان در کابل- عکس از آرشیف جنبه تزیینی دارد

تیم والیبال بانوان افغان که برای شرکت در بازی‌‌های آسیایی به چین رفته، از شرایط تمرینی‌اش ابراز تاسف کرده و گفته که بازیکنان ممکن است، برای مسابقه آماده نشوند.

تیم والیبال بانوان افغان برخلاف ممنوعیت اعمال شده از سوی طالبان بر بازی زنان، قرار است در این بازی‌ها شرکت کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، خوشحال ملکزی، مسئول برنامه والیبال افغانستان گفت که این تیم روز پنجشنبه وارد هانگژو شد و اما هنوز در میدان بازی تمرین نکرده و تمرین بازیکنان تنها در جیم محدود شده است.

برگزار کنندگان این بازی‌ها گفته اند که امکانات تمرینی برای تیم‌های افغانستان و برخی کشور‌های دیگر در حال آماده شدن است.

در این دورۀ از بازیهای آسیایی از افغانستان ۸۵ ورزشکار در ۱۵ رشته ورزشی حضور دارند که ۱۷ تن آنان بانوان افغان در سه رشته ورزشی والیبال، بایسکلرانی و اتلتیک می باشند که با حمایت مالی کمیته بین المللی المپیک از خارج از افغانستان به این بازیها اعزام شده اند.

بازیهای آسیایی از ۲۳ سپتمبر به صورت رسمی با حضور نزدیک به ۱۲ هزار ورزشکار از ۴۵ کشور آسیایی آغاز شده است و الی ۸ اکتوبر ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت، در این بازیها ورزشکاران در ۴۰ رشته ورزشی با هم رقابت می‌کنند.

اندیشه: اگر جهان افغانستان را فراموش کند، بهایش را خودش خواهد پرداخت

نصیر احمد اندیشه نماینده دایمی افغانستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

نماینده دایمی افغانستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید که اگر جهان افغانستان را فراموش کند، بهایش را خودش خواهد پرداخت.

نصیر احمد اندیشه در گفتگو با رادیو آزادی امروز یکشنبه (۲۴ سپتمبر) تاکید کرد که شاید برخی کشور‌ها عمداً میخواهند افغانستان را به فراموشی بسپارند:
"یک قسمت از جهان می‌خواهد که افغانستان را به فراموشی بسپارد به ویژه برخی کشور‌های غربی. اما بحث افغانستان و اینکه جفرافیایش در جایی است که خیلی مشکل است تا افغانستان را فراموش کنند. فکر می‌کنم اگر جهان افغانستان را فراموش کند، به قیمت خود‌شان تمام خواهد شد."

آقای اندیشه همچنان گفت، عملکرد‌های تند طالبان جامعه افغانستان را به شدت آسیب پذیر کرده، به ویژه در بخش حقوق بشری و حقوق بانوان.

با گذشت بیش از دو سال، هیچ کشوری حکومت سرپرست طالبان را به رسمیت نشناخته.

رعایت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و ایجاد حکومت فراگیر، از شرط‌های اصلی شماری از کشور‌ها برای تعامل با طالبان دانسته می‌شود.

واحد نژند حریف پولندی خود را شکست داد

واحد نژند ورزشکار هنرهای رزمی مختلط یا MMA

واحد نژند ورزشکار مبارزات آزاد افغان حریف پولندی خود را شکست داد.

به گزارش سازمان "ان اف سی" واحد نژند ورزشکار وزن ۷۷ کیلوگرام افغان که در آلمان زندگی می‌کند، بامداد امروز یکشنبه دوم میزان توانست که حریف پولندی خود را در روند اول مسابقه توسط حرکت سبمیشن تسلیم نماید و هفتمین پیروزی حرفه یی خود را در مبارزات آزاد کسب کرد.

نژند پس از این پیروزی گفت که وی از یک کشور جنگ زده به آلمان آمده است و بعد از این هیچ ورزشکار را در وزنش آرام نخواهد گذاشت.

نژند در مصاحبه‌اش با مجری این سازمان افزود که مسابقه بعدی را باید بالای کمربند قهرمانی برایش مهیا سازند.

تیم ملی رگبی افغانستان بر تیم نیپال غلبه کرد

اعضای تیم ملی رگبی افغانستان

تیم ملی رگبی افغانستان پس از دو شکست سنگین مقابل تیم‌های چین و امارات، توانست تیم رگبی نیپال را شکست بدهد.

به گزارش "Asia Rugby" ملی پوشان رگبی هفت نفری افغانستان در بازی سوم مرحلۀ گروهی امروز یکشنبه دوم میزان مقابل تیم نیپال به میدان رفت و توانست که این تیم را ۴۱ بر صفر شکست بدهد.

با این پیروزی افغانستان چانس مسابقه برای بدست آوردن جایگاه نهم الی دوازدهم را کسب کرد ولی نتوانست که به جمع هشت تیم برتر این بازیها راه یابد.

قرار است که فردا این تیم با حریفان از کشورهای فیلیپین، تایلند و سریلانکا رقابت نماید.

تیم ملی رگبی افغانستان در دورۀ قبلی بازیهای آسیایی جایگاه نهم را در میان دوازده تیم اشتراک کننده بدست آورده بود.

تیم ملی رگبی افغانستان از صعود به دور حذفی بازماند

اعضای تیم ملی رگبی افغانستان

به گزارش "Asia Rugby" تیم ملی رگبی هفت نفره افغانستان که در گروه D بازیهای آسیایی با تیم های چین، امارات متحده عربی و نیپال همگروه شده است، در بازی نخست ۵۲ بر صفر از تیم چین شکست خورد و در بازی دوم ۳۱ بر ۵ از تیم امارات متحده عربی مغلوب شد.

بازی بعدی افغانستان لحظات بعد با تیم نیپال برگزار میشود، با این نتیجه تیم رگبی افغانستان چانس راه یابی به مرحله کوارترفاینل را از دست داده است.

افغانستان در صورت پیروزی مقابل تیم نیپال چانس مسابقه برای کسب مقام های نهم الی دوازدهم را بدست خواهد آورد.

هرگاه تیم رگبی افغانستان در بازی با نیپال شکست بخورد به احتمال زیاد چانس مسابقه برای بدست آورد مقام های نهم و دوازدهم را نیز نخواهد داشت.

این در حالی است که ملی پوشان رگبی افغانستان در دوره قبلی این بازیها که در سال ۲۰۱۸ به میزبانی جاکارتا اندونیزیا برگزار شده بود، تیم امارات را در مرحله گروهی ۳۶ بر صفر مغلوب کرده بود.

همچنان در مرحله کسب جایگاه نهم تا دوازدهم تیم های رگبی پاکستان، اندونیزیا و امارات را قدرتمندانه شکست داد و جایگاه نهم بازیهای آسیایی دوره قبل را کسب کرد.

کمپاین تطبیق واکسین پولیو در ۳۳ ولایت افغانستان آغاز می‌شود

آرشیف - کمپاین تطبیق واکسین پولیو در جلال آباد. August 21, 2023

انتظار می‌رود که کمپاین تطبیق واکسین پولیو یا فلج کودکان فردا دوشنبه در افغانستان آغاز شود.

نهادی موسوم به «پولیو فری افغانستان» در شبکۀ اکس امروز نوشت که این کمپاین به غیر از ولایت ارزگان در ۳۳ ولایت این کشور راه اندازی می‌شود.

گفته نشده که کمپاین در ارزگان چرا راه اندازی نمی‌شود.

این نهاد خواسته است که برای محو پولیو در افغانستان کودکان زیر پنج سال واکسین شوند.

در جریان کمپاین که تا روز پنجشنبه ادامه خواهد یافت، به کودکان ویتامین A نیز داده می‌شود.

افغانستان و پاکستان تنها دو کشور در جهان اند که هنوز در آنها پولیو از بین نرفته است.

در سال جاری میلادی، ۵ مورد مثبت پولیو در افغانستان و همه این واقعات در ولایت ننگرهار ثبت شده اند.

پولیو بیماری ویروسی ای است که درمان ندارد و با آسیب رساندن به نخاع یا رشته مهم عصبی که در میان ستون فقرات جای دارد، سبب فلج بدن می‌شود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG