لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۴۰

دونالد ترمپ: حملات اخیر در امریکا اعمال شیطانی است


دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا

به دنبال کشته شدن ۲۹ تن در دو حمله جداگانه در ایالات متحده، دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا این حملات را اعمال شیطانی خوانده است.

آقای ترمپ ناوقت دیشب در صفحه تویترش نوشت که برای ارج‌گذاری به قربانیان تراژیدی ایل پاسوی تکزاس و دیتون اوهایو، دستور نیمه برافراشته شدن بیرق‌های امریکا در تمام ادارات دولتی فدرال را داده است.

این ۲۹ تن در دو آتش‌باری جداگانه در کمتر از ۲۴ ساعت در ایالات متحده کشته شدند.

یک مرد مجهز با ماشیندار به روز شنبه ۲۰ نفر را زمانی کشت و ۲۰ تن دیگر را زخمی ساخت که با ماشیندار دست داشته‌اش در یک مغازۀ بزرگ و مزدحم بر خریداران در منطقه ایل پاسوی تکزاس حمله کرد. ایل پاسو که در سرحد با مکسیکو قرار دارد، حدود ۶۸۰ هزار باشنده دارد که اکثریت آن‌ها اسپانوی نژاد اند.

اندریس مانویل رئیس جمهور مکسیکو در صفحه تویترش ضمن ابراز همدردی با قربانیان این حادثه نوشته است، متأسفانه مکسیکویی‌ها نیز شامل قربانیان اند.

یک جوان ۲۱ ساله از دالاس به نام پتریک کروسیس بعد ازین حادثه تسلیم پولیس شده و در توقیف قرار دارد.

موقعیت حمله در ایل پاسو
موقعیت حمله در ایل پاسو

یک سندیکه به نظر می‌رسد قبل از حمله توسط همین جوان در انترنت پست شده بود، مملو از اظهارات نشنلستی و نژاد پرستانه است. کروسیس در این سند این حمله را پاسخ به اشغال تکزاس توسط اسپانوی نژادها خوانده است.

گریگ ابات والی تکزاس که برای ابراز همدردی با باشنده‌گان ایل پسو به این منطقه رفته بود در یک کنفرانس خبری گفت: "ما این‌جا آمده ایم تا واضح سازیم که در حمایت ازین اجتماع متحدیم. ما به تلاش‌های خود برای یقینی‌سازی وحدت تکزاس و جامعۀ محلی پابندیم و هر آنچه در توان داریم انجام خواهیم داد تا این قربانیان را در برخورد با این چالش کمک نماییم. همچنان می‌خواهیم از کسانیکه نخست اقدام نمودند ابراز سپاس کنیم. باوجودیکه حمله خیلی بزرگ بود، آن‌ها توانستند یقینی سازند که حمله کننده نتواند به افراد بیشتر صدمه برساند."

کمتر از ۱۳ ساعت بعد از حمله ایل پاسو، یک مرد مسلح دیگر در منطقه دیتون ایالت اوهایو قبل از آنکه خودش توسط پولیس کشته شود، ۹ تن را با فایر گلوله کشته و ۲۶ تن دیگر را زخمی ساخت. این حمله دیروز در یک منطقۀ مزدحم که در آن رستورانت‌ها و کلب‌های شبانه قرار دارد، رخ داد.

یکی از خانواده‌های قربانیان حمله روز شنبه
یکی از خانواده‌های قربانیان حمله روز شنبه

به‌گفته مت کارپر یک افسر پولیس دیتون، حمله کننده یک جوان ۲۴ ساله بود و خواهرش نیز شامل کشته شده‌گان است.

او افزود: "حمله کننده این حادثه کانر بیتس نام داشت، مرد سفید پوست ۲۴ ساله، متولد ۲۸ اکتوبر سال ۱۹۹۴ بود."

حملات مسلحانه بر افراد و کشتار های دسته جمعی در چند سال اخیر در ایالات متحده افزایش یافته و این موضوع نگرانی‌های جدی را در مورد قانون آزادی خریداری اسلحه ایجاد کرده، ولی تا حال هیچ اقدام قانونی برای جلوگیری از آن صورت نگرفته است.

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در مراسم دعاخوانی دیروزش در میدان سینت پیتر در واتیکان، این حملات را محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG