لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۱ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۲۲

نیویارک تایمز: استخبارات و اردوی امریکا در مورد تهدید داعش اختلاف نظر دارند


برخی روزنامه‌های بین‌المللی
  • نیویارک تایمز

روزنامۀ نیویارک تایمز در شمارۀ اخیر خود با اشاره به این‌که نظامیان امریکایی جنگجویان گروه دولت اسلامی (داعش) را یک تهدید برای غرب دانسته اند، ولی مقامات استخباراتی امریکایی با این نظر موافق نیستند، مطلبی را به نشر رسانیده در بخشی از آن می‌نویسد:

مقامات عالی‌رتبۀ نظامی و استخباراتی امریکا در مورد این‌که جنگجویان گروه دولت اسلامی (داعش) از خاک افغانستان یک تهدید را متوجه غرب خواهد ساخت، عمیقاً اختلاف نظر دارند.

روزنامه می‌نویسد، این اختلاف نظر در مرحله حساسی است که اداره دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا روی این نکته بحث می‌کند که بعد از جنگ ۱۸ ساله در افغانستان آیا نیروهای امریکایی از این کشور خارج شوند و یا باقی بمانند؟

به نوشته نیویارک تایمز قوماندانان اردوی امریکا در افغانستان، موجودیت داعش را در این کشور یک تهدید روبه افزایش برای ایالات متحده دانسته می‌گویند، این گروه توانایی رهبری و تشویق حملات بر غرب را دارد.

ولی مقامات استخباراتی امریکا در واشنگتن با این نظر موافق نبوده، استدلال می‌کنند، جنگجویان گروه دولت اسلامی (داعش) از خاک افغانستان توانایی صدور تروریزم را به جهان ندارند.

روزنامه می‌نویسد، مقامات استخبارتی امریکایی به این باورند که شاخۀ خراسان جنگجویان گروه دولت اسلامی (داعش) در افغانستان یک مشکل منطقوی است و تهدید آن بیشتر از غرب، متوجۀ طالبان است.

به نوشته نیویارک تایمز، در مورد قدرت طالبان در افغانستان و تأثیر این گروه روی جنگ، از مدت‌ها به این‌سو بین وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) و مقامات استخباراتی این کشور اختلاف نظر وجود دارد و اینکه آیا در افغانستان نیروهای ضد تروریزم حفظ شود، یاخیر، نکتۀ اساسی بحث‌های داخلی اداره دونالد ترمپ بوده است.

نیویارک تایمز، از قول برید جنرال احمد عزیز قوماندان نیروهای خاص پولیس افغانستان می‌نویسد که گفته است، حملات جنگجویان گروه دولت اسلامی (داعش) در افغانستان افزایش یافته و در حال گسترش است.

آقای احمد عزیز به حمله ماه می بر وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان اشاره می‌کند که مسئولیت آن را جنگجویان گروه دولت اسلامی (داعش) به عهده گرفتند.

تعدادی زیادی از روزنامه‌های غربی و اروپایی در مورد کشته و زخمی شدن حدود یک و نیم هزار فرد ملکی در افغانستان در جریان ماه جولای سال جاری مطالبی را به نشر رسانیده‌اند.

سازمان ملل‌متحد روز شنبه این ارقام را نشر کرده گفت، از ماه می سال ۲۰۱۷ میلادی تا اکنون، این چنین تلفات به افراد ملکی در افغانستان، نرسیده بود.

روزنامۀ واشنگتن پوست می‌نویسد، این تلفات به افغان‌ها در حالی وارد شده است که امیدواری به صلح برای آن‌ها داده می‌شود.

  • میلیتری دات کام

نشریۀ میلیتری دات کام در یک مطلب به مسئله "عساکر خیالی" در افغانستان پرداخته، در بخشی از آن می‌نویسد، تعدادی از عساکر اردوی افغانستان در حالی خیالی ثابت می‌شوند که مخالفان مسلح حملات‌شان را در این کشور افزایش داده اند، مکاتب مسدود می‌شوند و در برخی ولسوالی‌ها هیچ دختر نمی‌تواند به مکتب برود.

میلیتری دات گام می‌نویسد، این‌ها نکاتی اند که در گزارش روز پنجشنبه سرمفتش خاص ایالات متحده برای کانگرس امریکا ارائه شد.

بر اساس این گزارش ۲۷۰ صفحه‌ای از اول ماه مارچ الی ۳۱ ماه می سال جاری، مخالفان مسلح شش هزار و ۴۴۵ حمله را در افغانستان انجام داده اند که در مقایسه با سه ماه قبل از آن ۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

XS
SM
MD
LG