لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۲۵

مسیر: اگر انتخابات نمی‌شود، پس چرا مردم به آن مصروف ساخته شدند؟


برخی روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپی امروز کابل، پیرامون موضوعات جاری، مذاکرات صلح و کمپاین‌های انتخاباتی تبصره کرده‌اند.

  • سرخط

روزنامه سرخط در مقالۀ نوشته که کاندیدان ریاست جمهوری در جریان کمپاین‌های انتخاباتی منافع ملی را مد نظر بگیرند.

در ادامه سرمقاله به کمپاین روز گذشته سید نور الله جلیلی اشاره شده که در این همایش انتخاباتی‌اش از پخش سرود ملی خودداری کرده‌است.

نویسنده مقاله ادعای را مطرح ساخته که پیش از این نیز زمانیکه کاندیدان ریاست جمهوری اعتبارنامه‌های خویش را از سوی کمیسیون مستقل انتخابات دریافت می‌کردند، آقای جلیلی در آن نشست نیز به احترام سرود ملی به پا نیستاده است که بی‌احترامی به سرود ملی خوانده می‌شود.

به نظر نویسنده مقاله، تمامی افغان‌ها به خصوص کاندیدان ریاست جمهوری مکلف اند تا به منافع ملی، ارزش‌های ملی و افتخارات افغانستان احترام قایل شوند.

روزنامه مسیر، به انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرده و نوشته که اگر انتخابات ریاست جمهوری برگزار نمی‌شود، پس چرا مردم به آن مصروف ساخته شدند؟

در ادامه مقاله آمده است که به زودی موافقتنامه صلح میان امریکا و طالبان در قطر به امضأ می‌رسد و این توافق می‌تواند زمینه را برای گفتگوهای بین‌الافغانی باز کند و نیرو های خارجی بر اساس آن در وقت تعیین شده، افغانستان را ترک خواهند کرد.

روزنامه می‌نویسد که گفتگو های صلح به گونه موفقیت‌آمیز به پیش می‌رود و طالبان هم مخالف برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اند، مردم نیز نسبت به انتخابات صلح را اولویت می‌دهند. پس چرا بالای انتخابات تأکید می‌شود و پول بی‌جا به مصرف می‌رسد؟

نویسنده مقاله نوشته که برگزاری انتخابات تنها خواست تیم حاکم است و برای طرف‌های دیگر، صلح در اولویت قرار دارد.

نویسنده مقاله به حکومت پیشنهاد می‌کند، به جای مصروف ساختن مردم در بخش انتخابات، باید روی پروسه صلح تمرکز بیشتر شود تا تلاش صلح به سمت‌وسوی درست هماهنگی شود.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی به گفتگوهای قطر میان امریکا و طالبان اشاره کرده است و نوشته که باید در پیوند به صلح افغانستان از پاکستان تضمین گرفته شود.

به باور نویسندۀ مقاله، مراکز آموزشی جنگجویان در داخل خاک پاکستان اند و هر وقت به ضد افغانستان استفاده شده می‌تواند.

در ادامه سرمقاله آمده است که بر اساس موافقتنامه صلح میان امریکا و طالبان باید امریکا، پاکستان را مجبور بسازد که مراکز تروریستی در خاکش را ببندد.

  • هشت صبح

و روزنامه هشت صبح به ۲۸ اسد، صدمین سال استرداد استقلال افغانستان اشاره کرده‌است، اما نوشته که در برخی چهارراه‌ها، در کنار عکس شاه امان‌الله، عکس محمد اشرف کاندید ریاست جمهوری دیده می‌شود.

به‌گفته مقاله نویس نشر تصویر های محمد اشرف غنی در کنار شاه امان‌الله خان از سوی ادارات حکومتی کمپاین انتخاباتی به نفع رئیس جمهور دانسته می‌شود.

نویسنده سرمقاله پیشنهاد می‌کند که تمامی کاندیدان ریاست جمهوری از منابع حکومتی همسان استفاده کنند، اما اگر یک تیم اسفتاده می‌کند، باید کمیسیون شکایات انتخاباتی جلو آن را بگیرد.

XS
SM
MD
LG