لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
دوشنبه ۲۲ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۱۲:۴۳

واشنگتن پُست: با هشدار طالبان شاید کارزارهای انتخاباتی در افغانستان کُند شود


  • عفو بین‌الملل​

عفو بین‌الملل در مورد هشدار تازۀ طالبان در بارۀ انتخابات ریاست جمهوری آینده واکنش نشان داده‌است.

در مطلبی روی وبسایت این نهاد آمده است که این تهدید طالبان نمایانگر بی‌احترامی به زندگی انسان است.

در ادامه می‌خوانیم که طالبان از یک سو مدعی اند که گفتگوهای صلح را دنبال می‌کنند و از سوی دیگر این گروه تهدید می‌کند که گردهمایی‌های انتخاباتی را هدف قرار می‌دهد.

عفو بین‌الملل گفته است که هدف قرار دادن غیرنظامیان در گردهمایی‌های انتخاباتی جرم جنگی است.

طالبان روز سه‌شنبه با نکوهش انتخابات ریاست جمهوری بیست و هشتم سپتمبر به مردم هشدار دادند که در گردهمایی‌های انتخاباتی اشتراک نکنند.

این واکنش حکومت افغانستان را به همراه داشت. در بیانیۀ ارگ ریاست جمهوری آمده است که، امنیت انتخابات گرفته خواهد شد و این‌که، زعامت آیندۀ افغانستان با رأی مستقیم تعیین خواهد شد.

  • واشنگتن پُست

روزنامۀ واشنگتن پُست هم به همین موضوع پرداخته است.

در ادامۀ مطلب آمده‌است که، با این هشدار طالبان احتمال دارد روند کارزارهای انتخاباتی کُند شود. به نوشتۀ روزنامه، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان دو بار به تأخیر افتاده‌است عمدتاً به دلیل مدیریت ضعیف.

حکومت افغانستان تأکید کرده که انتخابات ریاست جمهوری ششم ماه میزان به موقع آن برگزار خواهد شد. اما واشنگتن پُست نوشته است که بسیاری از افغان‌ها به این باورند که انتخابات ممکن است بار دیگر هم به تأخیر بیفتد عمدتاً به دلیل تسریع روند گفتگوها میان مقام‌های ایالات متحده و طالبان.

روزنامه به حملۀ مرگبار به دفتر امرالله صالح نامزد معاونت ریاست جمهوری از دستۀ انتخاباتی محمد اشرف غنی رئیس جمهور فعلی افغانستان هم پرداخته است. حملۀ که در روز نخست کارزار انتخاباتی در آخرهای ماه جولای رخ داد و دستکم بیست نفر را کشت. مسئولیتش را اما کسی یا گروهی نپذیرفته است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه به درگیری میان دو گروه طالبان در غرب افغانستان پرداخته است.

در ادامۀ مطلب آمده است که جنگجویان وابسته به ملا عبدالمنان نیازی و گروه اصلی طالبان زیر رهبری ملا هبت الله آخندزاده روز دوشنبه در ولسوالی گذرۀ هرات درگیر شدند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات در صحبت با رادیو آزادی هم ضمن تأیید رویداد گفته است که، در این درگیری ۳۴ نفر از هر دو طرف کشته شده و ۱۳ تن دیگر زخمی شده‌اند.

به نوشتۀ آناتولی طالبان ادعا کرده‌اند که بیش از ۳۰ جنگجوی ملیشای طرفدار حکومت افغانستان را در ولسوالی گذره پس از تصرف پایگاه‌شان کشته اند.

XS
SM
MD
LG