لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۸ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۲۲

در حملۀ موتربم امروز ۱۴تن کشته و ۱۴۵تن دیگر زخم برداشتند


افغانستان، کابل، انفجار موتربم

در حملۀ موتر بم در ورودی حوزه ششم امنیتی ۱۴ نفر کشته و ۱۴۵ تن دیگر زخمی شدند.

خوشحال سادات معین ارشد امنیتی وزارت داخله روز چهارشنبه در یک نشست خبری گفت که طالبان در میدان‌های جنگ شکست خورده و دست به حملات انتحاری می‌زنند.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

در این رویداد که حوالی ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه در ورودی حوزه ششم امنیتی در غرب کابل رخ داد، بیشتر غیر نظامیان آسیب دیدند.

خوشحال سادات معین ارشد امنیتی وزارت داخله ساعاتی پس از این انفجار به خبرنگاران گفت: "تلفات امروز ۱۴ کشته، ۱۴۵ تن زخمی بود که مجموعاً ۹۲ تن‌شان افراد ملکی است و باقی‌ پولیس ملی است."

این سومین رویداد مرگبار انفجاری است که هفته جاری در کابل رخ داده است.

یک روز پیش ماین جاگذاری‌شده در یک موتر در منطقه حوزۀ یازدهم پولیس شهر کابل منفجر شد که پنج کارمند بخش مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله را کشت.

همین گونه انفجار ماین جا‌گذاری‌شده در موتر حامل کارمندان تلویزیون خورشید نیز باعث کشته شدن دو رهگذر و زحمی شدن ۴ تن دیگر شد.

پیش‌تر از آن حملۀ تهاجمی مرگبار دیگر به دفتر روند سبز که ریاست آن را امرالله صالح معاون نخست تیم انتخاباتی دولت‌ساز بر عهده دارد، رخ داد.

در آن حمله ۲۰ تن کشته و ۵۰ تن دیگر زخم برداشتند.

هرچند مسئولیت سه رویداد پسین انفجاری و انتحاری در کابل را هیچ گروهی بر عهده نگرفته، اما گروه طالبان مسئولیت حمله انتحاری به حوزه ششم پولیس را پذیرفته‌ و ادعا می‌کند که تلفات سنگینی به نیروهای پولیس وارد کرده است.

سران حکومت افغانستان این رویداد را نکوهش کرده‌اند.

در همین حال، معین ارشد امنیتی وزارت داخله می‌گوید که نیروهای امنیتی عملیات گسترده‌ای را علیه گروه دولت اسلامی معروف به داعش در چند منطقه شهر کابل به‌راه انداخته اند.

آقای سادات گفته که در این عملیات که شب گذشته آغاز شد، یک مرکز مهم این گروه نابود شده و دو مهاجم انتحاری این گروه بازداشت شدند.

همچنین ادارۀ امنیت ملی افغانستان در اطلاعیه‌ای نوشته که سه سرباز نیروهای ویژه این اداره نیز در این عملیات کشته شده‌اند.

درهمین حال شماری از کارشناسان نظامی هرچند انجام چنین عملیات‌ها را برای تأمین امنیت کابل مهم می‌خوانند اما آن را بسنده نمی‌دانند.

محمداگل مجاهد، کارشناس نظامی، می‌گوید: "نهادهای کشفی و استخباراتی باید هرگونه طرح حمله‌ای را پیش از انجام آن در ریشه بخشکانند،" او در ادامه افزود "این را باید بپذیریم که بخش‌های کشفی و استخباراتی ما بسیار ضعیف استند زیرا اگر ناتوانی این نهادها نباشد باید در صفوف دشمن نفوذ می‌داشتند و از چنین حملات اطلاعات می‌داشتند تا آن را در نطفه از میان می‌بردند. هرچند نیروهای امنیتی عملیات‌هایی را برضد مخالفان مسلح گسترش داده‌اند؛ اما این بسنده نیست؛ باید تلاش‌های بیشتری را برای حفاظت از مردم انجام دهند."

این رویدادهای امنیتی به‌ویژه در کابل در حالی رخ می‌دهند که هم اکنون دور هشتم نشست مقام‌های امریکایی و طالبان در قطر ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG