لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۵۷

مبارزات انتخاباتی بجای تشریح برنامه‌ها به کنایه گویی اختصاص یافته است


نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

در حالی که بیش از ده روز از آغاز مبارزات انتخاباتی می‌گذرد هنوز هم شماری از نامزدان ریاست جمهوری بجای شریک کردن برنامه‌ها، یک‌دیگر را متهم به ناکامی می‌کنند و کنایه گویی میکنند.

مروه امینی سخنگوی بنیاد انتخابات آزاد وعادلانه افغانستان (فیفا) می‌گوید این نامزدان بیشتر در مبارزات به تخریب یکدیگر می‌پردازند.

وی افزود: "سخنرانیهای نامزدان ریاست جمهوری را که میشنویم، بهجای اینکه طرحها و برنامههایشان را با مردم شریک کنند، یگدیگر را تخریب میکنند و کمپاین منفی دارند. بر اساس ماده ۹۸ قانون انتخابات، این یک تخلف است، در کنار این کلمات زشت بر یکدیگر بیان میکنند که این مسئله آنان را کمک نکرده و اعتبار شان را هم از دست خواهند داد.

وی گفت که اکثر نامزدان برای مردم برنامه مشخص ندارند.

مروه امینی سخنگوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان
مروه امینی سخنگوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات نیز با ابراز نگرانی در این مورد می‌گوید که انتقاد بی‌جای نامزدان، به اعتماد مردم نسبت به انتخابات آسیب می‌رساند.

میرزامحمد حق‌پرست سخنگوی این کمیسیون به رادیو آزادی گفت: "شما می‌دانید که رقابت‌های سیاسی می‌شود، باید نامزدان ادبیات سیاسی را در نظر بگیرند، در هنگام کمپاین‌ها برنامه‌های مشخص خود را به مردم ارائه کنند تا مردم از برنامه‌های‌شان آگاه شده و برای‌شان رأی بدهند."

وی گفت که بر اساس قانون انتخابات هر سخنی که خلاف منافع ملی باشد و از سوی نامزدان مطرح شود کمیسیون‌های انتخاباتی حق دارند که با آنان برخورد جدی کنند.

میرزا محمد حقپرست سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان
میرزا محمد حقپرست سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

شماری از شهروندان کشور نیز از بی‌برنامه‌گی نامزدان ریاست جمهوری شکایت دارند.

شکیلا ضیایی باشنده شهر کابل می‌گوید: من برنامه‌های نامزدان را تعقیب می‌کنم، آنان بیشتر از یکدیگر انتقاد می‌کنند و برنامه خاصی ندارند."

پیش از این قطب‌الدین رویدار عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی در مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی گفته که تاکنون تعدادی از شکایت‌ها در باره تخطی‌های کمپاینی در این کمیسیون ثبت شده است.

وی تأکید می‌کند هر نامزدی که از اصول کمپاین سرپیچی کند وارد حریم شخصی افراد شود، تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

مبارزات انتخاباتی حدود ده روز پیش آغاز شد و ۵۰ روز دیگر نیز ادامه خواهد داشت.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ششم میزان برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG