لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ حمل ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۵۴

افغانستان

واکنش سفیر افغانستان در واشنگتن به حملات طالبان در افغانستان

محل حمله موتر بمب در غرب شهر کابل

سفیر افغانستان در واشنگتن می‌گوید، حملات مرگبار طالبان اعتبار مذاکرات صلح برای خاتمه جنگ ۱۸ ساله در افغانستان را تضعیف می‌کند.

رویا رحمانی دیروز در مصاحبۀ با آژانس خبری رویترز گفت که تشدید حملات در نقاط مختلف افغانستان باعث می‌شود تا مردم بالای مذاکرات جاری میان هیئت امریکایی و گروه طالبان اعتماد نکنند.

به‌گفتۀ خانم رحمانی، "قابل درک نیست که چرا طالبان که به‌گفتۀ خود شان مفکوره خاتمه جنگ را در سر دارند، به کشتار مردم ادامه می‌دهند."

این اظهارات رویا رحمانی سفیر افغانستان در واشنگتن پس از آن صورت گرفت که شهر کابل دیروز شاهد یک حمله موتر بمب بود.

در این حمله که طالبان مسئولیت آنرا به عهده گرفتند، ۱۴ تن کشته و ۱۴۵ تن دیگر زخمی شدند.

سفیر افغانستان در واشنگتن همچنان افزوده که حملات در سراسر کشور نشان می‌دهند که طالبان خواهان امتیازگیری بیشتر در میز مذاکره اند و یا هم می‌خواهند که قلمرو بیشتر افغانستان را تحت تصرف خود داشته باشد.

در همین حال زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان بعد از حمله دیروز کابل در حساب تویترش نوشت، در حالیکه آن‌ها به گفتگو های بین‌الافغانی که موجب ایجاد نقشه راه سیاسی و آتش‌بس دایمی خواهد شد، نزدیک شده اند، تمرکز باید روی کاهش عاجل خشونت‌ها باشد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

رئیس جمهوری افغانستان با وزیر خارجه ایران گفت‌وگو کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

رئیس جمهوری افغانستان هم‌زمان با افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور با وزیرخارجه ایران در بارۀ مبارزه مشترک در برابر این ویروس، گفت‌وگو کرد.

بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، در تماس تلفونی بعد از ظهر امروز سه‌شنبه (۱۹ حمل) میان رئیس جمهور غنی و محمد جواد ظریف در رابطه به همکاری دو جانبه و منطقوی در خصوص مبارزه با ویروس کرونا و چگونگی برگشت مهاجران افغان از ایران به کشور، بحث تفصیلی انجام شده‌است.

اعلامیه می‌افزاید، وزیر خارجه ایران به رئیس جمهوری افغانستان اطمینان داده که این کشور به مهاجران افغان که در ایران بسر می‌برند و به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، خدمات صحی رایگان ارائه می‌کند.

ایران در سطح شرق میانه از انتشار این ویروس سخت متاثر شده‌است.

طبق آخرین ارقام بیش از ۶۲ هزار نفر در ایران به این ویروس مبتلا و ۳۸۰۰ نفر جان باخته‌اند.

مهاجران افغان که در این اواخر از ایران به کشور خود برگشته‌اند سبب انتقال این ویروس شده‌اند.

سه ولایت هم‌سرحد ایران، هرات، فراه و نیمروز بیشترین آمار ابتلا به ویروس کرونا را دارند.

وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به ۴۲۳ تن رسیده‌است.

اعتراض کارگران غور از وضع قیود روزگردی در این ولایت

ولایت غور در نقشه عمومی افغانستان

با وضع قیود روزگردی از سوی حکومت جهت جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در غور شماری از کارگران در این ولایت دست به اعتراض زدند.

این کارگران امروز سه‌شنبه (۱۹ حمل) در دروازه ورودی ولایت غور تجمع کردند و می‌گفتند آنان نان برای خوردن ندارند و مجبور هستند که برای پیدا کردن مخارج زندگی شان از خانه بیرون شوند.

این باشندگان غور گفتند که بهای مواد اولیه به گونه بی‌پیشینه در شهر فیروزکوه افزایش یافته و آنان توان خرید مواد مورد نیاز شان را ندارند.

این کارگران غوری از نهادهای حکومتی خواستند که در روزهای قرنطینه برای آنان کمک کند.

از سویی هم مقامات محلی غور می‌گویند که قرار است از مرکز کشور برخی کمک های غذایی به این ولایت مواصلت کند، که برای کارگران نیز در نظر گرفته خواهد شد.

پس از گسترش ویروس کرونا در افغانستان اکنون جهت وقایه و کنترول این بیماری قیود روزگردی امروز سه‌شنبه در شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور نیز وضع شده است.

در ولایت غور تا هنوز یک واقعه مثبت کووید-۱۹ ثبت شده است.

برق وارداتی ۳ ولایت شمالی افغانستان قطع شده است

آرشیف

برق وارداتی سه ولایت شمالی افغانستان از کشور ترکمنستان قطع شد.

مسئولان شرکت برشنا می‌گویند که ترکمنستان به‌دلیل قراردادی که بین شرکت برشنا و شرکت "ترکمن انرگوی" به‌وجود آمده، برق ولایت فاریاب، سرپل و جوزجان را صبح امروز سه‌شنبه (۱۹ حمل) قطع کرده‌است.

سید منصور پویا رئیس برق جوزجان امروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت: "برق شبرغان که از طریق لین ۱۱۰ با لین ترکمنستان وصل بود، متاسفانه با تخریب دو پایه برق در ساحه «مغل» جوزجان که از طرف ازبکستان نیز وصل بود، قطع شده‌است.از سوی هم بنابر قراردادی که با "بیات پاور" صورت گرفته بود، میان شرکت برشنا و شرکت "ترکمن انرگوی"مشکل بوجود آمده و ترکمنستان مانند سابق خواهان فروش ۷۰ تا۸۰ میگاوات برقش است. اما خود ما در ولایت جوزجان بیات گروپ را احداث کردیم که ضرورت به برق اضافی نداریم. فعلن در خود جوزجان ما ۴۰ میگاوات برق تولیدی داریم، اما هنوز صد فیصد کارهایش تکمیل نشده‌است."

به‌گفته‌ی رئیس برق جوزجان دلیل قطع برق ولایت‌های سرپل، فاریاب و جوزجان؛ عدم توافق بر سر قرارداد بین بیات پاور و ترکمن انرگوی ترکمنستان است.

پیش از این ولایت جوزجان و سرپل از برق وارداتی کشور ترکمنستان و ازبکستان استفاده می‌کردند که برق ترکمنستان به دلیل عدم توافق بر سر قراردادی‌ها و برق ازبکستان در اثر تخریب دو پایه برق به دلایل نامعلومی در حصه مغل جوزجان قطع شده‌است.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۴۲۳ تن رسید

آرشیف، کارکنان صحی در هرات حین معاینه افغان های برگشته از ایران.

وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به ۴۲۳ تن رسید.

این وزارت گفته است که آمار مبتلایان پس از ثبت ۵۶ مورد تازۀ مثبت این ویروس بلند رفت.

به گفتۀ وزارت صحت عامه، در ۲۴ ساعت گذشته، ویروس کرونا در نزد ۲۷ تن در هرات، ۱۲ تن در کابل، ۱۰ نفر در کندهار، ۵ تن در بلخ و ۲ نفر دیگر هم در ننگرهار تثبت شده است.

هرات به عنوان خاستگاه ویروس کرونا در افغانستان شناخته می‌شود.

چهل کارکن صحی در هرات به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند

یک کارمند صحی در هرات در حال معاینه تب یک زندانی که قرار است از زندان هرات رها شود.

مسئولان صحی هرات می‌گویند که نزدیک به ۴۰ تن از کارمندان صحی در این ولایت، به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

محمد عارف جلالی سرطبیب شفاخانه حوزه‌یی هرات به رادیو آزادی گفت که داکتران، پرستاران و کارمندان بخش‌های مختلف صحی در میان این ۴۰ تن شامل اند.

او گفت: "پرسونل صحی ما شامل متخصصان آموزشی می‌شوند. متأسفانه شماری از داکتران، نرس‌ها، صفاکارها، متخصصان انستیزی و کارمندان اداری ما به ویروس کرونا مبتلا شده اند."

مسئولان صحی در ولایت هرات می‌گویند که در حال حاضر ۲۳۰ مورد مثبت ویروس کرونا در این ولایت ثبت شده است. از میان آن‌ها، ۷۲ تن شان زنان هستند.

در هرات پنج تن هم پس از ابتلا به کووید-۱۹ جان داده اند. در حال حاضر، این ولایت بیشترین وقایع مثبت و تلفات را در پی گسترش ویروس کرونا در افغانستان داشته است.

پولیس بدخشان: ۵ جنگجوی طالبان در وردوج کشته شدند

ولایت بدخشان در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌های ولایت بدخشان از کشته شدن پنج تن از جنگجویان گروۀ طالبان در ولسوالی وردوج این ولایت خبر می‌دهند.

ثناالله روحانی سخنگوی پولیس بدخشان به رادیو آزادی گفته که درگیری یکشنبه شب (۱۷ حمل) هنگامی آغاز شد که طالبان حملات گروهی را از چندین استقامت بالای ولسوالی وردوج آغاز کردند.

به گفتۀ آقای روحانی، این حمله توسط نیروهای امنیتی افغان عقب زده شد.

او افزود که علاوه بر پنج کشته، هفت تن از شورشیان هم زخمی شده اند.

طالبان تا هنوز در این مورد تبصرۀ نکرده اند.

مقام‌های ننگرهار: تا دو هزار تن امروز از پاکستان بر خواهند گشت

شماری از افغان های برگشته از پاکستان

مقام‌های ولایت ننگرهار انتظار دارند که امروز سه‌شنبه (۱۹ حمل) حدود دو هزار تن از پاکستان وارد افغانستان شود.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار دیشب (۱۸ حمل) به رادیو آزادی گفت که در جریان دوشنبه، اضافه از یک هزار تن از طریق مرز تورخم وارد افغانستان شدند

او گفت: "امروز سه‌شنبه نیز همۀ امور به اجرا گذاشته خواهد شد. شاید تا دو هزار تن بازگشت کنند. همۀ شان آزمایش می‌شوند و هیچ مشکلی در این عرصه نداریم."

پاکستان پس از هفته ها نگرانی از گسترش ویروس کرونا، دوشنبه اعلام کرد که مرز تورخم را به صورت موقت به روی شهروندان افغانستان می‌گشاید.

سید حسین عالمی بلخی وزیر مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان هم به رادیو آزادی گفت که در حال حاضر تنها برای کسانی که پاسپورت افغانستان و ویزۀ پاکستان را دارند، اجازه ورود به افغانستان داده می‌شود.

پاکستان بیش از سه هزار و شش صد مبتلا به ویروس کرونا دارد. بیش از ۵۰ تن هم در نتیجۀ این ویروس در پاکستان جان داده اند.

'افرادیکه با داکتر حنیف در تماس بودند مورد آزمایش قرار می‌گیرند'

وحیدالله مایار سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان

وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید، از کسانی که با یک داکترِ فوت شده در نتیجۀ ابتلا به ویروس کرونا در تماس بوده اند، آزمایش این ویروس گرفته می‌شود.

داکتر حنیف الله حنیف، از متخصصان یک شفاخانه شخصی بود که دوشنبه (۱۸ حمل) در کابل جان سپرد.

وحیدالله مایار سخنگوی وزارت صحت عامۀ افغانستان به رادیو آزادی گفت، چندی پیش شفاخانۀ شخصی که آقای حنیف در آن کار می‌کرد، اعلام کرد که آزمایش‌های ویروس کرونا را انجام می‌دهد.

او گفت: "قبل از اینکه همه را با وزارت صحت عامه هماهنگ کنند، به کار (آزمایش) شروع کردند که تردد مریضان ویروس کرونا را به شفاخانۀ شان زیاد ساخت و این داکتر ملوث شد، معلوم نیست که در داخل یا بیرون شفاخانه. پس از آن آزمایش‌ها را که خود شان انجام دادند، منفی بود. یک هفته بعد که نمونه را وزارت صحت عامه گرفت، مثبت بود."

داکتر حنیف الله حنیف، حدود چهل سال عمر داشت.

عبدالله عبدالله رئیس پیشین اجرائیۀ افغانستان، مرگ این داکتر را یک ضایعه دانسته است.

سهیل شاهین: تیم تخنیکی طالبان در ملاقات امروز شرکت نمی‌کند

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر

دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید، تیم تخنیکی این گروه سر از امروز سه‌شنبه در ملاقاتِ به گفتۀ این دفتر "بی حاصل" در مورد رهایی زندانیان اشتراک نمی‌کند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اوایل امروز سه‌شنبه در حساب توییتر خود نوشته است: "طالبان تیم تخنیکی خود را برای تصدیق و تثبیت زندانیان به کابل فرستاد."

شاهین نوشته است، قرار بود مطابق توافقتنامه و وعده، رهایی زندانیان آغاز شود.

اما به گفتۀ شاهین، رهایی زندانیان تاکنون به بهانه‌های گوناگون به تعویق افتاده است.

یک روز پیش از این تویت شاهین، عبدالمتین بیگ رئیس اداره مستقل ارگان‌های محلی گفت، حکومت افغانستان ۴۰۰ زندانی گروه طالبان را برای رهایی آماده کرده، اما طالبان، به گفته او "به لجاجت خود ادامه می‌دهند" و برسر راه صلح موانع ایجاد می‌کنند.

او به روز دوشنبه در یک نشست خبری در کابل افزود، سفارش هیئت طالبان برای رها شدن ۱۵ تن از فرماندهان این گروه که در "جنایت‌های بزرگ بشری" دست داشته اند، پذیرفتنی نیست.

گروه طالبان هیئت سه نفری‌اش را در ۳۱ مارچ برای نظارت از روند آزاد سازی زندانیان این گروه از سوی حکومت افغانستان به کابل فرستاد.

بر بنیاد موافقتنامۀ که در اواخر ماه فبروری میان ایالات متحده و طالبان در قطر امضا شد، گفته شده است که حکومت افغانستان تا ۵ هزار زندانی طالبان و طالبان حدود هزار زندانی حکومت افغانستان را آزاد می‌کنند.

سیلاب‌ها در بادغیس تخریبات سنگینی برجا گذاشته است

نقشه بادغیس

باشنده‌گان ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس می‌گویند که در اثر جاری شدن سیلاب‌ها شب گذشته (۱۷ حمل)، شماری از خانه‌های مسکونی همراه با هزاران جریب زمین زراعتی‌شان تخریب شده‌است.

ضیاالدین اکازی نماینده مردم بادغیس در ولسی جرگه افغانستان در یک تماس تیلفونی با رادیو آزادی این رویداد را تایید می‌کند.

آقای اکازی می‌گوید که در جریان سیلاب‌های شب گذشته در این ولسوالی، ده‌ها خانه‌ی مسکونی تخریب و دو کودک نیز جان باخته‌اند.

او همچنان گفت که ده‌ها راس مواشی از بین رفته و هزاران جریب زمین زراعتی نیز تخریب شده‌است.

آقای اکازی از مقام‌های مسئول خواست که هیئتی را به‌خاطر بررسی این رویداد به محل اعزام کند تا مشکلات متضررین را بررسی کرده، کمک‌های عاجل برای آنان فراهم کند.

یک داکتر مبتلا به کووید-۱۹ در افغانستان درگذشت

آرشیف

وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید که یک داکتر یک شفاخانه‌ خصوصی در کابل، در نتیجۀ ابتلا به ویروس کرونا در گذشته است.

وحیدالله مایار، سخنگوی این وزارت امروز دوشنبه (۱۸ حمل) به‌خبرنگاران گفت که این داکتر تاریخچۀ سفر به بیرون از افغانستان را نداشته و در داخل کشور به این ویروس مبتلا شده بود.

مقام‌ها جزئیات بیشتر در این زمینه ارائه نکرده‌اند.

به گفته‌ای آقای مایار: "تاکنون ۱۱ تن در نتیجۀ ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان جان داده‌اند."

شمار موارد مثبت ویروس کرونا در این کشور به ۳۶۷ واقعه رسیده و از این میان ۳۰ مورد در ۲۴ ساعت گذشته در ولایت‌های مختلف ثبت شده‌است.

در بندر تورخم برای مسافران تدابیر صحی اتخاذ شده است

بندر سرحدی تورخم

مقام‌های محلی ننگرهار گفته اند که در منطقه سرحدی تورخم تدابیر لازم صحی و قرنطینه برای مسافران اتخاذ شده و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

پس از آنکه پاکستان در تلاش برای مبارزه با ویروس کرونا، گذرگاه‌های تورخم و سپین بولدک را اخیراً بست، هزاران افغان در پاکستان گیر ماندند.

سفارت افغانستان در اسلام‌آباد و وزارت خارجه پاکستان دیروز گفتند که این افغان‌ها از ششم تا نهم اپریل فرصت دارند که به‌کشور شان بازگردند.

قول اردوی شاهین: ۲۰ شورشی طالبان در بلخ کشته شدند

ولایت بلخ در نقشه افغانستان

قول اردوی ۲۰۹ شاهین گفت که در حمله‌های هوایی، ۲۰ شورشی طالبان به روز یکشنبه در ولسوالی چمتال ولایت بلخ کشته شدند.

محمد حنیف رضایی، سخنگوی این قول اردو امروز (دوشنبه، ۶ اپریل) به رادیو آزادی گفت که حمله‌های هوایی بر جنگجویان در قریه‌های ینگی قلعه، فولادی و خلیجی صورت گرفت.

آقای رضایی افزود: "خوشبختانه در نتیجۀ این حملات هوایی، ۲۰ هراس افگن طالب کشته شدند و ۱۱ نفر دیگر زخمی شدند. ۲ قرارگاه مهم و استراتژیک‌شان از بین برده شدند. تعداد وسایط و سلاح دستۀ داشته‌شان هم در این ضربات هوایی از بین برده شده اند."

چمتال از ولسوالی‌های ناامن ولایت بلخ است و در گذشته بارها صحنۀ درگیری میان نیروهای افغان و طالبان بوده است.

طالبان مسلح هنوز در بارۀ تلفات افراد این گروه در چمتال به رسانه‌ها چیزی نگفته اند.

دو طرف جنگ معمولاً می‌گویند که بر یکدیگر تلفات وارد کرده اند.

با وجود تلاش‌های روان برای برقراری صلح در افغانستان، از شدت جنگ چندان کاسته نشده است.

نزدیک به ۴۲ هزار تُن مواد خوراکی به افغانستان وارد شده است

آرشیف

وزارت ترانسپورت افغانستان می‌گوید نزدیک به ۴۲ هزار تن مواد غذایی در یک هفته گذشته به کشور وارد شده است.

اشرف حق‌شناس، معاون سخنگوی این وزارت امروز دوشنبه (۱۸ حمل) به رادیو آزادی گفت که واردات مواد غذایی و دیگر اقلام ضروری از طریق خطوط آهن وارد کشور می‌شود.

به گفته آقای حق‌شناس، در یک هفته گذشته ۹۲ هزار تن محموله در ۱۵۵۲ واگون وارد افغانستان شده است. از آن جمله نزدیک به ۴۲ هزار تُن آن مواد غذایی و بقیه آن مواد نفتی و ساختمانی است.

او افزود که این مواد غذایی شامل ۱۲ هزار تن گندم، ۲۹ هزار تن آرد و ۲۴۸ تن روغن می‌شود که از کشورهای آسیای میان از طریق بندرهای حیرتان، آقینه و تورغندی وارد کشور شده است.

به گفته سخنگوی وزارت ترانسپورت، بخش دیگر این محموله‌ها ۲۷ هزار تن تیل، ۹ هزار تن گاز مایع، چهار هزار تن مواد غیر غذایی و هفت هزار تن مواد ساختمانی را در بر می‌گیرد.

سخنگوی وزارت ترانسپورت تأکید کرد که روند واردات مواد غذایی و سایر مواد ضروری به صورت عادی جریان ادامه دارد.

پیش از این به دلیل احتمال بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی و توقف واردات به دلیل شیوع ویروس کرونا، بهای مواد خوراکی در افغانستان افزایش یافته بود.

ده کشمش خانه در ولایت فراه ساخته شده است

ارشیف، لوګر کې یوه ممیز خونه

وزارت زراعت افغانستان از ساخت ۱۰ کشمش‌خانه خبر داده است.
اکبر رستمی، سخنگوی این وزارت امروز دوشنبه (۱۸ حمل) به رادیو آزادی گفت که پروژه‌ رشد زراعت و توسعه روستایی وزارت زراعت، ۱۰ کشمش‌خانه معیاری را در ولسوالی پشت‌رود ولایت فراه ساخته است.

به گفته او، هر یک از این کشمش‌خانه‌ها ظرفیت تولید ۱۰ تُن کشمش در سال را دارد.

آقای رستمی افزود که این کشمش‌خانه‌ها به هزینه مجموعی چهار میلیون و ۸۶۴ هزار افغانی ساخته شده‌اند.

به گفته او، با ساخت این کشمش‌خانه‌ها، شمار کشمش‌خانه‌های ساخته‌شده از طریق این پروژه در فراه به ۳۶ رسید. از این میان، ۳۲ کشمش‌خانه در ولسوالی پشت‌رود و چهار کشمش‌خانه دیگر در ولسوالی خاک‌سفید برای باغداران ساخته شده است.

توزیع تجهیزات باغداری برای باغداران از دیگر کارهای این پروژه در فراه است.
هدف از ساختن این کشمش‌خانه‌ها افزایش تولید و درآمد باغداران، بالا بردن سطح آگاهی باغداران از روش‌های جدید باغداری و ایجاد سهولت در کارهای آنان است.

نگهداری آسان و معیاری انگور برای تولید کشمش و جلوگیری از خراب شدن انگور، از مزیت‌های این کشمش‌خانه‌ها است.

پروژه رشد زراعت و توسعه روستایی، بر اساس نظر شوراهای محلی کار می‌کند. کاهش تولید کوکنار، بهبود اقتصاد محلی دهقانان و خانواده‌های زراعت‌پیشه از طریق تولید و ترویج محصولات زراعتی با ارزش در ولایت‌های فراه، بادغیس و ننگرهار هدف‌های اساسی این پروژه‌ وزارت زراعت است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG