لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۱ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۲۵

توافق احتمالی ترکیه و اوکراین بر سر تجارت آزاد و امنیت بحری


بحیرۀ سیاه در اوکراین

اوکراین و ترکیه روی یک توافق‌نامۀ تجارت آزاد غور می‌کنند که حجم تبادلات تجارتی موجود بین این دو کشور را دو برابر ساخته و سالانه حدود ۱۰ ملیارد دالر خواهد بود.

ولادیمیر زیلنسکی«Volodymyr Zelenskiy» رئیس‌جمهور اوکراین در جریان دیدار دو روزه‌اش به ترکیه، هفتم اگست در یک کنفرانس مشترک خبری با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در شهر انقره به خبرنگاران گفت، در سال ۲۰۱۸ میلادی حجم تبادلات تجارتی بین این دوکشور بیش از ۴ملیارد دالر بوده است.

به گفته آقای زیلنسکی، این محدوده ظرفیت بالقوه تجارت بین ترکیه و اوکراین نیست.

در این کنفرانس خبری رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت، با همتای اوکراینی اش در مورد همه جهات روابط بین دو کشور صحبت کرده و زمان آن فرا رسیده است تا مذاکرات به خاطر امضای یک توافق‌نامۀ تجارت آزاد بین ترکیه و اوکراین نهایی ساخته شود.

ولادیمیر زیلنسکی با اشاره به مذاکراتش با رجب طیب اردوغان در مورد وضعیت امنیت بحری در بحیرۀ سیاه گفت: "ما به‌طور مفصل در مورد مشکلات در بحیرۀ سیاه صحبت کردیم. این یک مسأله خیلی مهم برای هردو کشور است. وضعیت بحیرۀ سیاه، امنیت بحری، تجارت و ترانسپورت، ما صرف روی این موضوعات بحث نکردیم، بلکه در مورد دریانوردان اسیر نزد نیروهای روسی و بازگشت آن به اوکراین نیز بحث شد."

به تاریخ ۲۵ نومبر سال گذشته میلادی سه کشتی اوکراینی با ۲۴ دریانورد عمله آن‌ها در منطقه‌ای بین بحیرۀ سیاه و بحیرۀ آزوف توسط نیروهای بحری روسیه به اسارت گرفته شدند.

مسکو ادعا می‌کند، این کشتی‌ها و عملۀ آن‌ها که تا هنوز هم در اسارت روسیه قرار دارند، به‌طور غیر قانونی به قلمرو این کشور در نزدیک منطقه کریمیا داخل شده بودند.

روسیه در سال ۲۰۱۴ میلادی شبه جزیره کریمیا را با آن کشور ملحق ساخت.

XS
SM
MD
LG