لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۹ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۵۹

افغانستان

حاصلات خربوزه در شبرغان کاهش یافته است

حاصلات خربوزه در شهر شبرغان که در اثر گرمی هوا و آفات نباتی از بین رفته است. August 10 2019

زارعین این ولایت می‌گویند که آفات و امراض گوناگون سبب کاهش حاصلات خربوزه شده‌است.

حاجی عبدالقادر قندیل یکتن از زارعین که صدها جریب زمین را در اطراف شهر شبرغان خربوزه کشت کرده امروز شنبه ۱۹ اسد به رادیو آزادی گفت که امسال مگس خربوزه و گرمی هوا سبب از بین رفتن حاصلات خربوزه شده است.

دراین حال انجنیر عبدالصمد حکیمی مدیر عمومی حفاظت نباتات اداره زراعت جوزجان می گوید هر چند دهاقین و زارعین ازطریق مجادله علیه آفات خربوزه آشنایی حاصل نموده و کم و بیش کنترول صورت گرفته، اما وی ادعای دهاقین و زارعین جوزجان را تأیید نموده گفت نظر به سال‌های گذشته امسال هوا بسیار گرم است و به حاصلات خربوزه آسیب رسیده است.

بگفته مسئولان، در شبرغان ۵۰ نوع خربوزه وجود دارد که شیرین ترین آنها خربوزۀ دانیاری، گل لطیبی، ایشان توغه لاق، آق نبات، چیتری و گُرگک می باشد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

سی درصد کاهش در بهای اینترنت در افغانستان

آرشیف

وزارت مخابرات از کاهش ۳۰ درصدی بهای اینترنت در افغانستان خبر می‌دهد.

محمد فهیم هاشمی سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی امروز سه‌شنبه (۲۹ دلو) در نشست خبری در کابل گفت: "امروز خوشبختانه شاهد ۳۰ درصد تخفیف در نرخ اینترنت از طرف شرکت افغان تلکام هستیم. این شرکت در گذشته به صورت اوسط ۴۳ دالر یک‌ام بی‌ [سرعت اینترنت] را می‌فروخت و حالی به ۳۰ دالر کاهش یافته است."

آقای هاشمی گفت شرکت مخابراتی سلام به حیث شرکت حکومتی هم در این عرصه پیش قدم بوده و ۲۰ درصد تخفیف در نرخ اینترنت آورده است.

او گفت این شرکت بهای هر جی‌بی اینترنت را از ۱۱۵ افغانی به ۹۹ افغانی کاهش داده است.

آقای هاشمی ابراز امیدواری کرد که قیمت اینترنت شبکه‌های مخابراتی خصوصی هم به زودترین فرصت کاهش یابد.

افغانستان از کشورهای همسایۀ خود از طریق شبکۀ فایبر نوری اینترنت وارد می‌کند؛ اما هزینۀ اینترنت در افغانستان در مقایسه با کشورهای همسایه‌اش چندین برابر است.

پیش از این رادیو آزادی در گزارشی دریافته بود؛ شرکت افغان‌تلکام که وارد کنندۀ عمده اینترنت در افغانستان است به‌گونۀ اوسط یک جی بی‌ اینترنت را از ۹ تا ۱۱ افغانی می‌خرد و دوباره هر جی‌بی‌ آن‌را به شرکت‌های مخابراتی از ۱۳ تا ۱۴ افغانی به فروش می‌رساند. اما در مجموع شرکت‌های خصوصی مخابراتی یک جی‌بی‌ اینترنت را در بدل ۲۵۰ افغانی به فروش می‌رسانند که نزدیک به ۲۰ برابر بالاتر از نرخ خرید آن است.

بهای بلند اینترنت در این اواخر اعتراض‌هایی را به همراه شده است.

با این حال شماری از فعالان جامعۀ مدنی امروز سه‌شنبه در کابل در دفتر دید‌بان شفافیت افغانستان به منظور اعتراض در همین باره گردهم جمع شدند.

میرویس آریا از اعتراض کننده‌ها گفت: "کیفیت مکالمات تلفونی و خدمات اینترنتی شبکه‌های مخابراتی خیلی پایین است. شما شاهد هستید که بسته‌ها بنام ۳جی و ۴‌جی به شما فروخته می‌شوند ولی سرعت آن برابر ۲‌جی هم نیست."

پیش از این شماری از شرکت‌های عرضه‌کننده خدمات اینترنتی گفته بودند به علت پرداخت مالیات بلند، چالش‌های امنیتی، معاشات بلند کارمندان، پرداخت کرایه و مصارف گونه‌گون دیگر هزینۀ عرضه خدمات اینترنت بلند می‌رود.

حالا با ۳۰ درصد کاهش در عرضۀ عمدۀ اینترنت از سوی شرکت افغان تلکام دیده شود، شرکت‌های خصوصی مخابراتی چه سهولت هایی را برای مشتریان‌شان فراهم خواهند ساخت.

اصابت هاوان بر یک خانه در کندز یک کشته و ۹ زخمی برجای گذاشت

موقعیت ولایت کندز در نقشه عمومی افغانستان

در نتیجه اصابت یک مرمی هاوان بر یک خانه در شهر کندز یک کودک کشته و ۹ تن دیگر زخمی شدند.

عصمت الله مرادی سخنگوی والی کندز امروز (سه‌شنبه ۲۹ دلو) به رادیو آزادی گفت، این رویداد دیروز دوشنبه اتفاق افتاده است.

او گفت: "در این حادثه یک کودک هفت ساله شهید شده و ۹ عضو دیگر این خانواده شامل کودکان و زنان زخمی شده‌اند. "

به گفته آقای مرادی در جمع زخمی‌های حادثه ۴ زن، یک مرد و ۴ کودک شامل اند.

هر چند، سخنگوی والی کندز گفت، جنگجویان طالبان این هاوان را پرتاب کرده اند، اما طابان تاکنون در این مورد به رسانه‌ها چیزی نگفته اند.

پولیس ارزگان:‌ ایران به طالبان اسلحه کمک‌ می‌کند

آرشیف، شماری از جنگجویان گروه طالبان در ولایت غزنی

مقام‌های محلی ارزگان مدعی اند که ایران به جنگجویان طالبان راکت‌های ضد هوایی کمک کرده است.

سردار محمد حیا سرپرست قوماندانی امنیۀ ارزگان این را امروز (سه‌شنبه ۲۹ دلو) به رادیو آزادی گفت.

او افزود که این راکت‌ها به جنگجویان طالبان در ولایت فراه تسلیم داده شده است: "ایران به آن‌ها (شورشیان طالبان) راکت‌های داده تا نیرو‌های هوایی اردوی ملی را نشانه گیرند. اسناد کشفی که بدست ما رسیده نشان می‌دهند، ایران به طالبان اسلحه کمک می‌کنند."

اما این مقام ارشد امنیتی محلی شواهدی در این مورد ارائه نکرده است.

پیش از این، مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا هم گفته بود که "ایران با استفاده از نفوذ و روابطش با طالبان و سایر گروه‌های شورشی در افغانستان، پروسۀ صلح را صدمه می‌زند."

اما ایران به تکرار این ادعا را رد کرده است.

همزمان قاری یوسف احمدی یک سخنگوی طالبان هم اتهامات در ارتباط به دریافت راکت‌ها از سوی ایران را، رد کرده است.

پس از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در سوم ماه جنوری در عراق نگرانی‌ها در ارتباط به جنگ نیابتی ایران در عراق و افغانستان افزایش یافته است.

ولی پس از سوم ماه جنوری، چندین هلیکوپتر نظامی قوای افغان یا سقوط کرده و یا مجبور به نشست اضطراری شده‌اند.

اعتراض بزرگان قومی میدان وردک به‌ ادامه تلفات غیرنظامیان

بزرگان قومی میدان وردک در کنفرانس خبری درکابل

شماری از بزرگان قومی ولایت میدان وردک با اعتراض نسبت به‌ ادامه تلفات غیرنظامیان، خواستار توجه حکومت برای توقف تلفات غیرنظامیان شدند.

آن‌ها در نشست‌خبری روز سه‌شنبه (۲۹ دلو) در کابل تلفات غیرنظامیان در جنگ را "جنایت علیه بشریت" خواندند و هشدار دادند که اگر حکومت برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان اقدام نکند، مردم خود دست به‌کار خواهند شد.

رحیم ستار یکی از معترضان گفت: "دیگر بمبارد بس است. روی خدا را ببینید. این‌جا تنها به حکومت نه، بر طالبان نیز صدا می‌زنیم که دیگر صبر مردم به پایان رسیده است. با رئیس جمهور در این باره چندین بار گپ زدیم. پذیرفتند که تلفات غیرنظامیان جنایت است، اما چرا جلو آن را نمی‌گیرد؟"

شرکت‌کنندگان ولایت میدان وردک در این نشست می‌گویند که نا امنی‌ها در این ولایت بیشتر از کودکان و زنان قربانی گرفته‌اند.

عبدالرحمن وردک، نمایندۀ میدان وردک در ولسی جرگه نیز هشدار می‌دهد که ادامۀ تلفات غیرنظامیان دیگر پذیرفتنی نیست.

با این همه فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان طالبان را عامل تلفات غیرنظامیان می‌خواند و می‌گوید: "طالبان از خانه‌ها و خود غیرنظامیان به عنوان سپر استفاده می‌کنند. نیروهای افغان مسئولیت حفاظت مردم را دارند و از هیچ تلاشی در این زمینه دریغ نمی‌کنند. طرح کاهش تلفات غیرنظامیان در حال تطبیق شدن است. عامل کلان تلفات طالبان هستند."

در گزارش سال ۲۰۱۹ دفتر هیئت معاونت سازمان ملل "یوناما" در کابل نیروهای امنیتی افغان عامل ۳۱ درصد تلفات غیرنظامیان خوانده شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اما دو هفته پیش با پخش تازه‌ترین یافته‌هایش از سال ۲۰۱۹ میلادی طالبان را مسئول ۷۱ درصد تلفات غیرنظامیان خوانده است.

اما گروه طالبان پیوسته این ادعاها را رد کرده‌است.

دافغانستان بانک ۳۰ میلیون دالر را لیلام می‌کند

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد.

دافغانستان بانک ۳۰ میلیون دالر امریکایی را لیلام می‌کند.

شریف‌الله شگیوال، سخنگوی این بانک به رادیو آزادی گفت که دافغانستان بانک یا بانک مرکزی افغانستان ۳۰ میلیون دالر امریکایی را در داوطلبی به‌طور لیلام بفروش می‌رساند.

او افزود که صرافان و بانک‌های واجد شرایط می‌توانند در این داوطلبی شرکت کنند.

این لیلام فردا چهارشنبه انجام می‌شود.

آقای شگیوال افزود، آن عده صرافانی که تا اکنون مبلغ یک میلیون و پنجصد هزار افغانی تضمین جهت اشتراک در لیلام‌های اسعار را تحویل نکرده‌اند، می‌توانند یک روز قبل از داوطلبی پول تضمین‌شان را تحویل و در لیلام‌های بعدی شرکت کنند.

اشرف غنی با شماری از مقامات ملکی و نظامی در مورد صلح بحث کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در جریان بحث با والی ها در ارگ ریاست جمهوری در کابل.

ریاست جمهوری افغانستان از آغاز مشورت‌ها با مقامات ملکی و نظامی در رابطه به صلح خبر می‌دهد.

در اعلامیه شام دیروز دوشنبه (۲۸ دلو) ارگ ریاست جمهوری آمده که رئیس جمهور غنی پس از برگشت از نشست امنیتی مونیخ، در بارۀ صلح، خطرات و فرصت‌های احتمالی آن با والیان گفت‌وگو کرد.

اشرف غنی در این گردهمایی گفته که ما به سوی آغاز یک پروسه جدید می‌رویم تا فرصت‌ها برای رسیدن به صلح پایدار فراهم شود.

همچنین رئیس جمهور در گرهمایی در ارگ به فرماندهان قول اردوها گفته مبارزات و توانایی شما فرصت صلح در کشور را مهیا ساخته است.

ارگ ریاست جمهوری در حالی از این مشورت‌ها خبر می‌دهد که قرار است در چند روز آینده و قبل از امضای توافق‌نامه صلح میان طالبان و مقامات امریکایی یک هفته کاهش خشونت در افغانستان نافذ شود.

معترضان در کابل: روسیه از حمایت گروهای هراس افگن دست بردارد

موقعیت ولایت کابل در نقشه عمومی افغانستان

شماری از فعالان مدنی امروز سه‌شنبه (۲۹ دلو) در برابر خانۀ علم و فرهنگ روسیه در شهر کابل دست به اعتراض زدند و از پشتیبانی این کشور از گروه‌های هراس افگن انتقاد کردند.

این اعتراض کننده ها در حالیکه شعارهایی بر ضد روسیه سر می‌دادند نگرانی شان را از مداخلۀ این کشور در امور داخلی افغانستان ابراز کردند.

نصیر احمد اخترزی یکی از معترضان گفت: ما بر روسیه و به ویژه سفارت روسیه در کابل صدا می‌کنیم که شما وعده کرده بودید که متعهد بر صلح افغانستان هستید. اما شما اقدامات پشت پرده‌‌یی به شمول تجهیز و تمویل گروه‌های هراس افگن در ولایات مختلف کشور به ویژه ولایت‌های شمال انجام دادید که ما نگران این هستیم."

این فعالان مدنی در قطعنامه‌یی از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستند که بر کشورهای "پشتیبان هراس افگنی" به ویژه "روسیه" فشار آورد تا از این کار شان دست بردارند.

پیش از این روسیه بارها ادعای دخالت و حمایت از هراس‌افگنان را در افغانستان رد کرده‌ است.

حضور ۵۶ شرکت‌افغانی در نمایشگاه بین‌المللی 'گلف‌وود' در دبی

نمایشگاه محصولات‌زراعتی افغانستان در دبی

نمایشگاه بین‌المللی "گلف‌وود" با شرکت ۱۲۰ کشور و با حضور ۵۶ شرکت افغانی در دبی برگزار شد.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت و مالداری افغانستان به رادیو آزادی گفت که این نمایشگاه دیروز دوشنبه (۲۸ دلو) برگزار شد.

وی گفت: "خوشبختانه افغانستان در این نمایشگاه حضور فعال دارد. این نمایشگاه تا سه روز ادامه می‌یابد. این نمایشگاه به کمک مالی اداره انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا «USAID» و با همکاری وزارت‌ زراعت، آبیاری و مالداری برگزار شد."

او افزود که امسال در این نمایشگاه ۵۶ شرکت افغانی حضور دارند که از آن جمله ۲۶ شرکت محصولات‌ زراعتی را به‌نمایش می‌گذارند و ۳۰ شرکت دیگر به‌عنوان بازدیدکننده حضور یافته‌اند.

به گفته آقای رستمی، ۱۰ شرکت از این ۵۶ شرکت، مربوط به‌ زنان‌ افغان اند.

هدف از اشتراک در این نمایشگاه بازاریابی برای محصولات‌ افغانستان است.

قول اردوی اتل: سه مخالف مسلح در کندهار و ارزگان کشته شدند

آرشیف، جسد یک مخالف مسلح در عقب یک موتر نظامی در ولایت هلمند.

در نتیجه درگیری میان نیرو‌های افغان و شورشیان مخالف در کندهار و ارزگان، ۶ تن از جنگجویان مخالف کشته و زخمی شده‌اند.

خواجه یحیی علوی سخنگوی قول اردوی ۲۰۵ اتل امروز سه‌شنبه (۲۹ دلو) به رادیو آزادی گفت: "در درگیری دیشب نیروهای امنیتی و دفاعی با دشمن در منطقۀ جرخشک ولسوالی میوند، دو عضو گروه بنام ملا هارون کشته و یکی دیگر آن‌ها زخمی شدند. در ضمن ۶ حلقه ماین ضد وسایط دشمن هم کشف و خنثی شده است."

سخنگوی قول اردوی ۲۰۵ اتل همچنان گفت، در درگیری روز دوشنبه نیروهای افغان با مخالفان مسلح در منطقۀ رزتاله ولسوالی دهراود ارزگان یک شورشی کشته و دو تن دیگر شان زخمی شدند.

به گفتۀ آقای علوی در این عملیات به نیرو‌های افغان آسیبی نرسیده است.

طالبان مسلح هم تا کنون در این مورد به رسانه‌ها چیزی نگفته اند.

اما آن‌ها در اعلامیه مدعی اند که در یک کمین در مسیر شاهراه کندهارکابل ۷ سرباز افغان را کشته و تعدادی را زخمی کرده‌اند.

این در حالیست که به اساس گزارش‌ها، ایالات متحده و طالبان بر سر کاهش هفت روزۀ خشونت توافق کرده اند.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر به رادیو آزادی گفته که کاهش خشونت تا چند روز دیگر آغاز خواهد شد.

گروه خبرنگاران تحقیقاتی مسکو را مظنون ترور خانگوشویلی دانست

زلیم‌خان خانگوشویلی از فرماندهان سابق جدایی طلبان چچن

یک گروه خبرنگاران تحقیقاتی به این نتیجه رسیده که قتل سال گذشته زلیم‌خان خانگوشویلی از فرماندهان سابق جدایی طلبان چچن در برلین از سوی اداره فدرال خدمات امنیتی روسیه صورت گرفته است.

گروه خبرنگاران تحقیقاتی بنام "بیلنگ کت" در گزارش خود که بعد از یک ماه تحقیقات نشر کرد می‌گوید: "یافته‌ها نشان می‌دهند که آمادگی برای قتل آقای خانگوشویلی را ایدوارد بیندرسکی رئیس صندوق خیریۀ افسران سابق ادارۀ فدرال خدمات امنیتی روسیه بدوش داشت."

زلیم خان بتاریخ ۲۳ اگست سال گذشته در یکی از پارک‌های برلین در روز روشن به ضرب گلوله کشته شد.

بعد از اینکه جرمنی گفت احتمال دارد قتل او به دستور مسکو و یا هم مقامات جمهوریت چچنستان انجام شده باشد، این قضیه باعث تنش سیاسی میان برلین و مسکو شد و دو کشور شماری از دیپلوماتان همدیگر را اخراج کردند.

مسکو اتهامات برلین را رد می‌کند.

تلاش‌ها برای بازگشایی سرک‌ها و شاهراه‌های افغانستان

شاهراه سالنگ

وزارت ترانسپورت افغانستان می‌گوید که تلاش‌های‌شان را برای بازگشایی شاهراه‌ها و سرک‌ها تسریع بخشیده‌اند.

در این اواخر بارش برف و باران‌های شدید در افغانستان، باعث مسدود شدن شاهراه‌ها و سرک‌ها شده‌است.

محمد اشرف حق‌شناس معاون سخنگوی وزارت ترانسپورت شام دیروز به رادیو آزادی گفت که تیم‌های عملیاتی سرک‌ها و شاهراه‌های زیادی را توانسته اند، پاک کاری و باز کنند.

اما به‌گفتۀ او برخی شاهراه‌ها و سرک‌ها در ولایت‌های مانند غور، غزنی و دایکندی تا هنوز مسدود باقی مانده‌اند.

آقای حق‌شناس گفت که در غور مخالفان مسلح مانع فعالیت تیم‌های عملیاتی آن‌ها شده‌اند.

وی افزود: "مخالفین مسلح به تیم‌های عملیاتی و برف‌پاکی ما اجازه فعالیت را نمی‌دهند. ما با بزرگان قومی نشست داشتیم تا بتوانیم شاهراه مسدود در غور را دوباره باز کنیم."

حق‌شناس همچنان گفت که شاهراه‌های بزرگ به‌شمول سالنگ‌ها که در این اواخر به‌خاطر برف‌باری های شدید مسدود بود، اکنون به روی ترافیک باز است.

رئیس محکمه ولسوالی انجیل هرات ترور شد

نقشه هرات در غرب افغانستان

مقا‌م‌ها در هرات گفتند که عبدالرحیم رئیس محکمۀ ولسوالی انجیل شام دیروز در حمله مردان مسلح ناشناس کشته شده‌است.

عبدالاحد ولی‌زاده سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت هرات به رادیو آزادی گفت که حادثه شام دیروز در منطقۀ شیدایی رخ داده‌است.

وی افزود: "در داخل مسجد جهت ادای نماز رفته بود، هنگام بیرون شدن از سوی دو فرد مسلح ناشناس سوار بر موترسایکل مورد تیرانداری و سوء قصد قرار گرفت و کشته شد."

تا کنون مسئولیت این حمله را کسی و یا گروهی به عهده نه‌گرفته است.

به تازگی مقام‌های پولیس هرات گفته بودند که بر اساس گزارش‌های کشفی سارنوالان و قضات در این ولایت در خطر حمله‌های مخالفان قرار دارند.

جنرال امین‌الله امرخیل قوماندان امنیه هرات گفت که آن‌ها ادارۀ سارنوالی و محکمه را در این مورد در جریان قرار داده بودند.

کمیسیون انتخابات: نتایج نهایی تا سه-چهار روز آینده اعلام می‌شود

اعضای کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که پروسه تفتیش و بازشماری آرا تکمیل شده و تا سه-چهار روز آینده نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام خواهد شد.

ذبیح‌الله سادات سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات شام روز دوشنبه «۲۸ دلو ۱۳۹۸» به رادیو آزادی گفت که آن‌ها فیصله‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی را در حضور کمیشنران کمیسیون شکایات، نمایندگان، احزاب سیاسی، نهادهای ناظر و ناظران تکت‌های انتخاباتی تطبیق کرده‌اند.

او افزود، اکنون دارالانشأ کمیسیون روی گزارش نهایی کار می‌کند.

آقای سادات گفت: "به دارالانشأ کمیسیون مستقل انتخابات وظیفه داده شد که گزارش خود را با رهبری کمیسیون شریک بسازد و ان‌شأءالله تا سه-چهار روز آینده نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام خواهد شد."

بر اساس نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم ماه میزان، محمد اشرف غنی بیش از ۵۰ درصد آرا و به دنبال آن عبدالله عبدالله حدود ۴۰ درصد آرا را از آن خود کردند.

اگر نتایج ابتدایی در حال خود باقی بماند، محمد اشرف غنی برای یک دورۀ پنج سالۀ دیگر رئیس جمهور افغانستان خواهد بود.

یک هلیکوپتر اردوی افغانستان در ولایت نیمروز نشست اضطراری کرده است

آرشیف

مقام‌های محلی می‌گویند، یک هلیکوپتر اردوی افغانستان در نتیجۀ عوارض فنی امروز در نیمروز نشست اضطراری کرده.

فؤاد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان امروز در این مورد به رادیو آزادی گفت:"یک بال هلیکوپتر «ام.دی.۵۳۰» قوای هوایی کشور متأسفانه قبل از چاشت امروز در ولسوالی ولایت خاشرود نیمروز نشست اضطراری کرد و در آن تنها یک پیلوت به‌گونۀ سطحی زخم برداشته. وزارت دفاع ملی چگونگی نشست اضطراری این هلیکوپتر را بررسی می‌کند."

به گزارش خبرنگار رادیو آزادی در فراه، طالبان ادعا کرده اند که هلیکوپتر نظامی را سقوط داده اند.

اما مقام‌های نیمروز این ادعا را رد می‌کنند.

گوترش: فرصت برقراری صلح در افغانستان نباید از دست رود

آنتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد

انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد با تأکید گفته که فرصتی به‌میان‌آمده برای برقراری صلح در افغانستان نباید از دست رود.

گوترش در نشست بین‌المللی مهاجران افغان، امروز در اسلام‌آباد گفت که جامعۀ جهانی، همسایگان و خود افغان‌ها باید با جدیت در مورد برقراری صلح کار کنند.

وی گفت: "فرصت کنونی صلح را نمی‌توان از دست داد. حق هم نداریم این موقع را از دست دهیم. اگر این هدف به‌دست نیاید، هیچ افغان ما را نخواهد بخشید. در اصل مهم است که همه رهبران افغان و جامعۀ جهانی در حد امکان کار کنند تا صلح به واقعیت بدل شود."

گوترش از جامعۀ جهانی خواست که پس از برقراری صلح در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند تا زمینه برای پیشرفت و بازگشت مهاجران فراهم شود.

او میزبانی پاکستان از مهاجران افغان را ستود.

نشست بین‌المللی در بارۀ ۴۰ سالگی حضور مهاجرین افغان در پاکستان از سوی این کشور و کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان تتظیم شده است.

تخمین زده می‌شود که ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار افغان دارای اسناد و فاقد اسناد در پاکستان زندگی می‌کنند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG