لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۷ حمل ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۴۷

کمیسیون انتخابات: برخی مواد حساس انتخابات ریاست جمهوری به کمیسیون رسیده‌است


آرشیف، صندوق‌های رأی‌دهی

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، برخی مواد حساس انتخاباتی به شمول دستگاه‌های بایومتریک به این کمیسیون رسیده و بقیه مواد نیز مطابق تقسیم اوقات در روز‌های نزدیک به کمیسیون خواهد رسید.

میرزا محمد حق پرست سخنگوی این کمیسیون می‌گوید، روز گذشته ۱۷ هزار پایه دستگاه بایومتریک به کمیسیون تحویل داده شد که این روند تکمیل شده است.

وی افزود: "در جمع مواد حساس بایومتریک تکمیل شده و اوراق رأی‌دهی نیمی از ولایت‌ها چاپ شده‌اند، بقیه هم به زودی چاپ خواهند شد، لیست رأی دهندگان هم هر چه زودتر به چاپ خواهند رسید."

مواد حساس شامل موادی اند که به گونه مستقیم به پروسه رأی دهی ربط دارند مانند رنگ، لیست رأی دهندگان، دستگاه‌های بایومتریک و اوراق درج نتیجه.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، این مواد مطابق تقسیم اوقات به همکاری وزارت دفاع در قدم اول به دفاتر ولایتی کمیسیون بعداً به ولسوالی‌ها و در روز‌های نزدیک به انتخابات به مراکز رأی‌دهی انتقال داده خواهند شد.

آرشیف، رنگ مخصوص که برای نشانی کردن انگشت رأی دهنده در انتخابات استفاده می‌شود
آرشیف، رنگ مخصوص که برای نشانی کردن انگشت رأی دهنده در انتخابات استفاده می‌شود

انتخابات ریاست جمهوری در ششم ماه میزان برگزار می‌شود و چهارده روز پیش مبارزات انتخاباتی آغاز شده‌اند.

این مبارزات در حالی آغاز شده‌اند که زلمی رسول از نامزدان ریاست جمهوری چند روز پیش به نفع محمد اشرف غنی، از نامزدی‌اش انصراف داد.

اما کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، عکس زلمی رسول در ورق رأی‌دهی چاپ شده‌است.

عصمت الله مل معاون این کمیسیون می‌گوید، بر اساس فیصله کمیسیون رأی‌های نامزدانی که انصراف می‌دهند شمارش نمی‌شوند و هم‌چنان یک میلیون افغانی را که به گونه ضمانت داده بودند، دوباره برای‌شان داده نمی‌شود.

برخی نهاد‌های مشاهد انتخابات از تلاش‌های کمیسیون مستقل انتخابات برای تکمیل شدن مواد حساس انتخاباتی استقبال کرده می‌گویند، این مواد باید محفوظ نگهداشته شوند.

یوسف رشید رئیس اجرائیوی موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان «فیفا» در این باره به رادیو آزادی گفت: "خواست ما این است که کمیسیون در همکاری با وزارت داخله و دیگر نهاد‌ها مواد را که به هر ولایت می‌فرستند در قسمت نگهداشت آن توجه کنند تا دزدی نشوند و یا هم در آن‌ها دست برد صورت نگیرند."

یوسف رشید رئیس اجرائیوی موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان «فیفا»
یوسف رشید رئیس اجرائیوی موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان «فیفا»

آقای رشید می‌گوید، اگر مواد حساس به مانند انتخابات گذشته ولسی جرگه مصون نگهداری نشود، مشکلاتی را به میان خواهد آورد.

اما کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، از کاستی‌های انتخابات گذشته تجربه گرفته و مواد حساس به گونه مصون نگهداری خواهد شد.

این در حالی است که در انتخابات گذشته، مواد حساس به برخی مراکز رأی‌دهی ناوقت رسید و کارمندان کمیسیون در روز رأی‌دهی با مشکلات روبرو شدند.

XS
SM
MD
LG