لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۳۶

ارگ: توافق‌نامۀ صلح میان امریکا و طالبان نهایی نشده است


صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، توافق‌نامۀ صلح میان امریکا و طالبان تا هنوز نهایی نشده است.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان شام دیروز به رادیو آزادی گفت که متن این توافق‌نامه با حکومت افغانستان شریک ساخته شده، اما حکومت ملاحظات اش‌را در مورد با امریکا در میان گذاشته است.

پیش ازین منابع در حکومت افغانستان گفته بودند که متن توافق‌نامۀ صلح میان امریکا و طالبان نهایی شده است.

ریاست جمهوری افغانستان می گوید، متن کامل توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان با آنها شریک ساخته شده اما تا هنوز نهایی نشده است.

اما صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور افغانستان می‌گوید که جزئیات این توافق‌نامه را در حال حاضر شریک ساخته نمی‌تواند.

آقای صدیقی دیروز ۱۹ اسد در صحبت با رادیو آزادی گفت که رئیس جمهور افغانستان در رابطه به موارد اختلافی این توافق نظر خود را با زلمی خلیلزاد نمایندۀ خاص وزارت خارجۀ امریکا برای صلح افغانستان شریک ساخته است.

او بیشتر گفت: "چندی پیش آقای خلیلزاد در کابل بود جزئیات برنامۀ صلح و جزئیات تفاهم‌نامه که قرار است به امضاء برسانند با حکومت افغانستان شریک ساخته شده و حکومت افغانستان تمام ملاحظات اش‌را در مورد این متن با طرف امریکا شریک ساخته و بخش عمدۀ ملاحظات حکومت افغانستان این است که ما باید داخل مرحلۀ جدید شویم که در آن مذاکرات مستقیم میان حکومت و طالبان است که منجر به صلح شود و حملاتی که از سوی طالبان بالای مردم صورت می‌گیرد و خشونت‌ها باید متوقف شوند."

صدیقی این‌را رد کرد که گویا متن توافق‌نامۀ صلح میان امریکا و طالبان نهایی شده است و یا این متن پس از رسیدن به یک توافق به دسترس حکومت افغانستان سپرده شده است، او تأکید کرد که کار روی این توافق‌نامه هنوز جریان دارد.

زلمی خلیلزاد نمایندۀ خاص وزارت خارجۀ امریکا برای صلح افغانستان، پس از به پایان رسانیدن سفر اخیر خود به دوحه در تویترش نوشته بود که هیئت امریکایی و طالبان روی جزئیات یک توافق‌نامه کار می‌کنند.

از سوی دیگر سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر دیروز به خبرگزاری اسوشیتتد پرس گفت، توقع دارد که در پایان این دور مذاکرات با هیئت امریکایی به یک توافق دست یابند.

او بدون ازین‌که به جزئیات این توافق بپردازد افزود که در این توافق‌نامه برقراری آتش بس و گفتگو با نماینده‌های افغانستان شامل خواهند بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، سهیل شاهین روشن نساخته که هدف از گفتگو با نماینده‌های افغانستان، گفتگو با نماینده‌های رسمی حکومت است یا خیر؟

نماینده‌های طالبان تا کنون سه بار با شماری از سیاسیون افغانستان دیدار کرده اند اما گفتگو با نماینده‌های رسمی حکومت افغانستان را همواره رد کرده اند.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آزادی همچنان گفت که برقراری آتش‌بس و گفتگوی مستقیم با حکومت افغانستان دو نکته اساسی در توافق‌نامه صلح با طالبان است که برای آقای خلیلزاد نیز یادآوری شده است.

از سوی دیگر دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا روز پنجشنبه با شیخ تمیم بن حماد الثانی امیر قطر در مورد روند صلح افغانستان صحبت تلیفونی داشت.

آژانس دولتی قطر در مورد این مکالمه تلیفونی خبر داده است.

سکات وردن متخصص امور افغانستان در انستتیوت صلح واشنگتن هفته پیش با نشر یک مطلب گفت که در روند صلح افغانستان دو گزینه موجود است.

به نوشتۀ سکات وردن، یک گزینۀ رسیدن به یک راه حل با طالبان است که می‌تواند منجر به یک سیستم جدید شود و طالبان نیز برای شرکت در آن موافقت کنند و گزینه دوم این‌که مشروعیت حکومت فعلی از طریق انتخابات تجدید شود و حکومت جدید از یک موقف قدرت بیشتر با طالبان داخل مذاکره گردد.

خبرگزاری اسوشیتد پرس به نقل از آقای وردن نوشته که هر دو گزینه آسان به نظر نمی رسد.

XS
SM
MD
LG