لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۱ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۱۴

حجاج افغان امروز مراسم طواف وداع را انجام می‌دهند


آرشیف، مکه معظمه

ده‌ها هزار حاجی افغان پس از ادای آخرین مراسم حج در مکه امروز (چهارشنبه)، برای برگشت به کشور آمادگی می‌گیرند.

آن‌ها امروز مراسم طواف وداع را انجام می‌دهند.

حاجی نورآغا هریوا یکی از این حجاج می‌گوید، بسیار خوش است که یکی از آرمان‌های دیرینۀ وی که ادای فریضه حج بود برآورده شد.

او که دشواری‌های سفر و گرمای طاقت فرسای عربستان سعودی را تحمل کرده در تماس تیلیفونی با رادیو آزادی افزود که پس از اتمام مناسک حج آرامی روحی حس می‌کند و به خداوند نزدیک‌تر شده‌است.

آقای هریوا می‌گوید: "احساس بسیار خوش دارم. احساس می‌کنم مثل طفلیکه نو تولد شده باشد، بسیار سبک هستم و نمازهای پنج‌گانه خود را ادا می‌توانم، طاعت و عبادت خود را اکنون می‌فهمم که خالصانه و به صورت درستی انجام می‌دهم و خداوند را از ته دل عبادت می‌کنم. دور از دغده‌های فکری."

آرشیف، حاجیان در حال حرکت به سوی مسجد نمره برای ادای نماز
آرشیف، حاجیان در حال حرکت به سوی مسجد نمره برای ادای نماز

حاجی هریوای ۳۷ ساله با حدود ۳۰ هزار حاجی دیگر که از این جمله ۲۵ فیصد زنان اند، امسال از افغانستان به حج رفته است.

به اساس معلوماتیکه در دسترس رادیو آزادی قرار گرفته وزارت ارشاد حج و اوقاف افغانستان امسال برعلاوۀ تسهیلاتی که از سوی کشور میزبان تهیه می‌شود، تسهیلات بیشتر در بخش سکونت، راهنمایی و انتقال حاجیان فراهم ساخت.

حاجیان افغان امسال ۶۸۰ ناظم و رهنما، ۸۰ مفتی و ۶۰ داکتر با خود داشتند و همچنین ۲۴۰ نفر دیگر در کمیته‌های مختلف از جمله کمیته‌های فرهنگی، ترانسپورت و غیره گماشته شده بودند.

اکثریت حجاج از این تسهیلات قدردانی می‌کنند، ولی شکایت‌های هم در بخش راهنمایی، غذا و محل سکونت حجاج وجود دارند.

حاجی مولوی آدم خان از کابل می‌گوید: "خوب برنامه‌ریزی شده بود، معلمین و رهنما ها خوب خدمت کردند، همچنین ناظمان و همه اراکین وزارت ارشاد حج و اوقاف به خصوص ما از وزیر صاحب و معین وی خاطرات خوبی داریم."

اما حاجی دیگر به نام حیات‌الله از این‌که امسال توانست فریضه حج را ادا کند، خوش است، ولی شکایت می‌کند که عمارتی که در آن سکونت داده شد از حرم مکی نسبتاً دور بود.

آقای حیات‌الله افزود: "از عمارت ما تا حرم شریف تقریباً نیم ساعت فاصله موتر بود، موتر یک راه طولانی را دور می‌زد، وقتیکه در روزهای اخیر موتر ها متوقف شد ما ۴۰ تا ۴۵ دقیقه پیاده می‌رفتیم."

کعبه و حاجیانی در حال طواف
کعبه و حاجیانی در حال طواف

تماس رادیو آزادی با مسئولان وزارت ارشاد حج و اوقاف برای دریافت توضیحات موفق نشد.

امسال دو نیم میلیون نفر از کشورهای مختلف جهان حج را ادا کردند.

هرچند اوضاع منطقه خصوصاً به علت رقابت ریاض و تهران در جنگ‌های یمن و سوریه و تنش میان ایران و غرب تیره است، ولی مراسم حج امسال در فضای آرام سپری گردید و از کدام واقعه امنیتی بزرگ هنوز گزارش داده نشده‌است.

مقامات سعودی از تدابیر خاص امنیتی خبر داده گفتند که هر حرکت را نظارت می‌کنند.

در سال‌های گذشته واقعات زیر پا شدن حاجیان در نتیجۀ ازدحام خصوصاً هنگام مراسم جمرات یا پرتاب سنگ به نماد شیطان رخ داده بود.

بازارهای مکه و مدینه بعد از ادای مراسم حج پر جنب‌وجوش می‌شوند، چون اکثریت حاجیان برای دوستان و اقارب خود هدیه می‌خرند تا با خود ببرند.

قرار است اولین گروه حاجیان افغان روز جمعه آینده به کشور برگردد.

XS
SM
MD
LG