لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۷ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۴۹

مودی: با لغو موقف خاص، کشمیر تحت کنترول هند پیشرفت خواهد کرد


نریندرا مودی صدراعظم هند

نریندرا مودی صدراعظم هند می‌گوید لغو موقف خاص کشمیر تحت کنترول هند شکوه گذشته را به این منطقه بر می‌گرداند و در پیشرفت این منطقه نقش مهم خواهد داشت.

مودی امروز ۱۵ اگست در سخنرانی به مناسبت ۷۳ مین سالروز استقلال کشورش گفت موقف قبلی کشمیر که موقف خاص بود در این منطقه زمینه رابه فساد، خویش خوری و بی‌عدالتی فراهم کرده بود.

او در صحبت‌های خود افزود، ماده ۳۷۰ قانون اساسی هند که طبق آن به کشمیر موقف خاص داده شده بوده آتش جدایی طلبی را در منطقه شعله ور ساخته بود.

از زمانی که حکومت مرکزی دهلی جدید خودمختاری کشمیر را لغو کرد تا حال تقریباً قیودات بر گشت و گذار در اینجا جاری می‌باشد و از چهارم ماه اگست به این‌سو ارتباطات با این منطقه تقریباً قطع است.

پاکستان این اقدام هند را تخطی از قوانین بین‌المللی خوانده، سیر و سفر بین دو کشور را متوقف ساخته و سفیر هند را از خاک خود بیرون کرده‌است.

عمران خان صدراعظم پاکستان
عمران خان صدراعظم پاکستان

عمران خان در واکنش به تصمیم هندوستان که موقف خاص کشمیر تحت کنترول خود را تغییر داد، روز استقلال کشورش را در کشمیر تحت کنترول اسلام آباد تجلیل کرد. او در مظفر آباد مرکز کشمیر تحت کنترول پاکستان در اسامبله محلی سخنرانی کرده و تمام تمرکزش بر اقدام هند بود و این تصمیم هند را محکوم نمود.

او تعهد کرد بر ضد این اقدام هند از هیچ تلاش دیپلوماتیک دریغ نخواهد کرد.

او هم‌چنان هند را متهم ساخت که پلان عملیات نظامی را بر کشمیر تحت کنترول پاکستان طرح نموده‌است و تعهد نمود که در برابر هجوم هند تا اخیر خواهد جنگید.

نریندرا مودی صدر اعظم هند در سخنرانی امروز خود از افغانستان هم یاد کرد و گفت که از لعل قلعه یا قلعه سرخ ۱۰۰ سالگی جشن استقلال افغانستان را به مردم این کشور تبریک می‌گوید.

XS
SM
MD
LG