لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۳۳

شورای امنیت ملی افغانستان وارد شدن تلفات ملکی در پکتیا را تأیید کرد


آرشیف، عملیات نظامی نیروهای افغان در ولایت پکتیا

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که پس از وارد شدن تلفات به غیر نظامیان در ولسوالی زرمت پکتیا آنان تحقیقات را آغاز کرده‌اند.

کبیر حقمل سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی روز پنج‌شنبه ۲۴ اسد در صحبت با رادیو آزادی گفت که در نتیجه عملیات نیروهای امنیتی افغان در این ولسوالی به شمول طالبان، شماری از غیر نظامیان کشته و زخمی شدند.

کبیر حقمل سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی
کبیر حقمل سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی

وی افزود: "رئیس جمهور به شورای امنیت ملی و تمام ارگان‌های امنیتی هدایت داده تا این رویداد را بررسی جدی کنند، ریاست امنیت ملی مؤظف شد تا از تمام منسوبین دخیل این قضیه تحقیق کند و هر کسی‌که بی توجهی در این زمینه کرده بازداشت و مورد پیگرد قانونی قرار گیرد."

گفتنی است که نیروهای امنیتی افغان شب یکشنبه در ولسوالی زرمت پکتیا عملیاتی را انجام دادند که در باره قربانیان این عملیات گزارش‌های ضد و نقیض پخش شده بودند.

نخست ریاست امنیت ملی افغانستان گفته بود که در این عملیات در ولایت پکتیا که در روز اول عید انجام شد ۱۱ طالب بشمول دو قوماندان شان کشته شدند که بعداً گزارش هایی از تلفات غیرنظامیان در این عملیات دست به دست شدند.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما در پیوند با وارد شدن تلفات بر غیرنظامیان در ولسوالی زرمت پکتیا ابراز نگرانی کرده و خواستار متوقف شدن کشتار غیر نظامیان شده‌است.

افزون بر این در یک رویداد تازه در نتیجۀ پرتاب راکت بر یک خانه در منطقۀ جاروخیل ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا سه کودک و یک زن کشته شدند.

مردم محلی صبح روز چهارشنبه با گذاشتن اجساد قربانیان به روی جاده دست به تظاهرات زده و نیروهای امنیتی افغان را به پرتاب هاوان متهم کرده‌اند.

مقام‌های امنیتی تاکنون در پیوند به این ادعا چیزی نگفته اند اما از بررسی‌ها خبر می‌دهند.

اما دیده می‌شود که تکرار این رویدادها باورهای مردم را بر بررسی‌های حکومت نیز کم کرده‌است.

موقعیت ولایت پکتیا در نقشه عمومی افغانستان
موقعیت ولایت پکتیا در نقشه عمومی افغانستان

شماری از فعالان مدنی ولایت پکتیا از جمله سید جمال الدین آصف خیل می‌گوید، باور ندارد که بررسی همه جانبه در پیوند به این رویداد صورت گیرد و عاملین مجازات شود.

بالای هیئت من باور ندارم که آن‌ها چگونه تحقیقات می‌کنند زیرا در باره قضایا مختلف هیئت‌های به پکتیا آمده اما رویدادهای بدتر تکرار شده، ما باور نداریم که کسی مجازات خواهد شد.

آقای آصف خیل از حکومت می‌خواهد که هنگام راه اندازی عملیات‌ها به حفظ جان غیرنظامیان توجه کند.

این در حالیست که بر اساس گزارش یوناما که ماه پیش منتشر شد، در شش ماه نخست سال‌جاری میلادی نزدیک به چهار هزار غیرنظامی کشته و زخمی شده اند.

XS
SM
MD
LG