لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۲۶

بامیان ظرف یک هفته میزبان صد هزار سیاح بوده‌است


سیاحان در بند امیر ولایت بامیان

ولایت بامیان یکی از ولایت‌های توریستی کشور است که همه ساله پذیرای هزاران بازدید کننده از تمام ولایات کشور می‌باشد.

امسال با وجود افزایش نا‌امنی در راه‌های مواصلاتی ولایت بامیان پیش‌بینی می‌شد که تعداد بازدید کننده‌ها از این ولایت کاهش داشته باشد اما در یک هفته گذشته سیل عظیمی از بازدید کننده‌ها به ولایت بامیان سرازیر شده‌اند.

طاهر زهیر والی بامیان به رادیو آزادی گفت که بر اساس آمارهای این اداره تنها در یک هفته گذشته در حدود یکصد هزار نفر از بامیان و بند امیر دیدن کرده‌اند.

وی افزود: " طبق آمارهایی که از مسئولین بند امیر و مسئولین امنیتی دروازه ورودی ولایت بامیان دریافت کردیم در طول یک هفته از پنج‌شنبه هفته قبل تا این پنج‌شنبه در حدود یکصد هزار نفر از ولایت بامیان و بند امیر دیدن کردند که ما یک هفته پُر مشغله و پُر تراکم را داشتیم. خوشبختانه ما توانستیم این مهمانان را بدون هیچ مشکل امنیتی و با خاطره خوش بدرقه کنیم."

سیاحین در ولایت بامیان
سیاحین در ولایت بامیان

افزایش بی‌سابقه بازدید کننده ها از ولایت بامیان و بند امیر باعث شده تا تمام هوتل‌ها و مهمان خانه‌های این ولایت پُر از مهمان شود و توریست‌ها مجبور شوند شب را در زیر خیمه ها بسر ببرند.

عباس عارفی یکی از توریست هایی‌که از ولایت کابل به بامیان آمده می‌گوید: "ما خواستیم تا روزهای رخصتی خود را در آرامش بسر ببریم و لحظه‌ای را دور از وحشت و انتحار و انفجار سپری کنیم و به همین دلیل مکانی را بهتر و آرامتر از بامیان یافت توانستیم. ما هم در بند امیر به دلیل نبود جای کافی خیمه زده بودیم و تعداد زیادی از هم وطنان ما نیز خیمه زده بودند خوشبختانه در بامیان هیچ‌گونه نگرانی از نظر امنیتی نداشتیم و بدون مشکل شب را در خیمه‌ها می‌گذراندیم."

با وجود تعداد بالای بازدید کننده‌ها از ولایت بامیان، اما به گفته مقامات محلی، این ولایت هنوز ظرفیت پذیرش مهمانان را ندارد و بسیاری از توریست‌ها مجبور می‌شدند تا شب را در زیر خیمه‌ها و یا داخل موتر های شان سپری کنند.

به همین دلیل والی ولایت بامیان سرمایه گذاران ملی و بین‌المللی را برای سرمایه گذاری در این ولایت و بند امیر تشویق می‌کند و وعده می‌دهد تا هر گونه همکاری را برای بهتر شدن وضعیت هوتل‌داری و بالا رفتن ظرفیت پذیرش مهمانان انجام دهد.

وی افزود: "در بامیان زمینه‌های بسیار خوب است و ما از متشبثین، سرمایه گذاران و تاجران ملی و بین‌المللی می‎خواهیم تا بیایند و در بامیان و بند امیر برای جذب توریست سرمایه گذاری کنند."

این در حالیست که ولایت بامیان یکی از ولایت‌های فقیر نشین کشور است و بعد از زراعت، صنعت توریزم دومین راه درآمد مردم این ولایت می‌باشد ولی ناامنی راه‌های مواصلاتی بامیان هر ساله سبب شده تا علاقه مندان مناظر طبیعی و آثار باستانی نتوانند به این ولایت سفر کنند.

XS
SM
MD
LG