لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۳۱

شماری از پناهجویان افغان در حال ترک کردن ترکیه اند


نمای استانبول ترکیه

سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید شمار پناهجویان افغان که از ترکیه باز می‌گردند، امسال در مقایسه با پارسال تا سه برابر افزایش یافته است.

شماری از این پناهجویان می‌گویند که دلیل این افزایش وضعیت بد پناهجویان، برخورد نادرست پولیس ترکیه و اخراج اجباری آن‌ها است.

اما وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان افغانستان می‌گوید مقام‌های ترکیه در گفتگو با آنان اخراج اجباری پناهجویان افغان را تکذیب کرده است.

مبشر جوان بیست سالۀ افغان هست که می‌گوید از چهار سال به این سو بدون مدرک قانونی در ترکیه زنده‌گی می‌کند، اما در این اواخر برخورد حکومت به‌خصوص نظامیان ترکی آن‌ها را به ستوه آورده است.

او روز پنجشنبه ۳۱ اسد در تماس تلفنی از ترکیه به رادیو آزادی گفت: "این‌ها مدرک اقامت در ترکیه می‌خواهند، که ما نداریم. به همین دلیل، برای کسی خانه نمی‌دهند. وضعیت مهاجرین این‌جا بسیار خراب است. وقتی مریض می‌شویم، شفاخانه ما را نمی‌پذیرد و به صورت اجباری به افغانستان می‌فرستد."

اما این تنها افغانی نیست که از مشکلات خود در ترکیه سخن می‌زند، شماری از افغان‌های دیگر که از ترکیه به کابل برگشته‌اند این مشکلات را تأیید می‌کنند.

هامون خموش افغانی است که تازه به کشور برگشته است. او می‌گوید، "قوانین سخت‌گیرانه را روی دست گرفته‌اند تا خود پناهجو مجبور به ترک خاک ترکیه شود. من از هر افغان که صدای مرا می‌شنود، تقاضا دارم که به ترکیه نرود."

سازمان بین‌المللی مهاجرت (آی‌اوام) می‌گوید که بازگشت پناهجویان افغان از ترکیه در نیمۀ اول سال جاری میلادی، در مقایسه با نیمۀ اول پارسال میلادی تا سه برابر افزایش یافته است.

محمد حدیث پردیس معاون اطلاعات و ارتباطات این سازمان به رادیو آزادی گفت: "در سال ۲۰۱۹، که در ماه هشتم آن قرارداریم، در جریان شش ماه این سال با اضافه‌تر از‌ پنج‌هزار افغان‌هایی که از ترکیه به افغانستان بازگشته‌اند، کمک کردیم، اما در کل تلاش ما این است که [مهاجران افغان] به رضایت خود به افغانستان برگردند و خود شان بخواهند به افغانستان برگردند، نه این که به صورت اجباری اخراج شوند."

بر اساس آمار وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان افغانستان، در حال حاضر شش میلیون‌ و پنجصد هزار افغان در کشورهای مختلف جهان زندگی می‌کنند که از آن جمله ۱۲۰ هزار افغان در ترکیه به‌سرمی‌برند.

اما پرسش این است که آیا حکومت افغانستان برای رفع مشکلات و نگرانی‌های اخیر افغان‌های مقیم ترکیه اقدامی کرده است یا خیر؟

رضا با هر، معاون سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان می‌گوید:

"در هفتۀ قبل معین پناهندگان وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان با معاون سفیر ترکیه در افغانستان روی مدیریت مهاجرین افغان در ترکیه ملاقات داشت. جانب ترکیه کاملاً این موضوع را رد کرده است که افغان‌ها از خانه‌ها و یا دکان‌های‌شان بازداشت شده و جبراً اخراج گردیده‌اند."

این در حالی است که شماری از مهاجران افغان در ترکیه سرمایه‌گذاری کرده و ملک و خانه خریده‌اند و تاهنوزهم تصویر روشنی از آیندۀشان در ترکیه ندارند.

جنگ، ناامنی، فقر و بیکاری عامل اصلی مهاجرت هزارها افغان به کشورهای مختلف از جمله ترکیه دانسته می‌شود.

XS
SM
MD
LG