لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۷ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۱۷

جواد ظریف: امریکا باید از تروریزم اقتصادی علیه مردم ایران دست بکشد


دور دوم سفرهای منطقه‌ای محمد جواد ظریف با سفر وی به هند پایان یافت

وزیر خارجۀ ایران می‌گوید اگر امریکا می‌خواهد با ایران داخل مذاکره شود، اول باید توافق اتومی قدرت‌های بزرگ با ایران را که در سال ۲۰۱۵ امضاء شده بود، رعایت نماید.

محمد جواد ظریف این مطلب را امروز پنج‌شنبه در کولالمپور پایتخت اندونیزیا ابراز کرد.

رئیس جمور امریکا دونالد ترمپ روز دوشنبه اعلان کرده بود که حاضر است با رئیس جمهور ایران حسن روحانی ملاقات کند.

وزیر خارجۀ ایران محمد جواد ظریف که در جریان یک کنفرانس امنیتی کشورهای اسلامی در پایتخت اندونیزیا با خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت: "اگر امریکا می‌خواهد با ایران مذاکره کند پیش از آن باید موافقۀ اتومی سال ۲۰۱۵با ایران را رعایت کند و از تروریزم اقتصادی علیه مردم ایران دست بکشد."

به گفتۀ جواد ظریف امریکا یک جنگ اقتصادی را علیه مردم ایران شروع کرده و از این سبب برای ایران ممکن نیست که با امریکا داخل مذاکره شود. او افزود اگر آن‌ها می‌خواهند دوباره به میدان داخل شوند باید تکت دخول بخرند و این تکت به گفتۀ او رعایت موافقت‌نامۀ اتومی است. جواد ظریف تأکید کرد ایران نمی‌خواهد خاص به‌خاطر نام مذاکره با امریکا بنشیند بل‌که ایران در صورتی می‌خواهد روی میز مذاکره بنشیند که این مذاکرات نتیجه داشته باشد.

وزیر خارجۀ ایران با این سخنان خود ظاهراً می‌خواهد پیشهاد مذاکره با امریکا را رد نماید زیرا امریکا در سال ۲۰۱۵ در موافقت‌نامۀ صلح داخل شد و این موافقت در تحریم‌های امریکا علیه ایران سهولت‌های اقتصادی را ایجاد کرد، اما رئیس جمهور امریکا دونالد ترمپ کشورش را از این موافقت‌نامه خارج کرده و گفت که این موافقت خالیگاه‌های بزرگ دارد. علاوه بر آن امریکا تحریم‌های جدید اقتصادی را علیه ایران جاری نمود که این تحریم‌ها، اقتصاد ایران را شدیداً ضربه زده و نرخ پول ایران را به شکل بی‌سابقه‌‌ای کاهش داده و امروز ایران برای خارج شدن از این بحران هرنوع تلاش می‌کند و می‌گوید تا زمانی که در این طرزالعمل امریکا تغییر نیاید، حاضر به مذاکره با امریکا نخواهد شد.

روز دوشنبه رئیس جمهور امریکا دونالد ترمپ اعلان نمود که حاضر است با رئیس جمهور ایران حسن روحانی صحبت کند. اما مشاور امنیت ملی امریکا جان بالتن اظهار داشت که مذاکره با ایران چنین معنی ندارد که امریکا موضع خود را در رابطه با ایران تغییر داده است. رئیس جمهور امریکا می‌گوید اگر یک موافقت اتومی دیگر با ایران امضاء شود که تمام تهدیدهایی را که برنامه‌های اتومی ایران ایجاد می‌کنند؛ رفع نماید، در آن‌صورت امریکا حاضر خواهد شد در بارۀ این موضع خود تجدید نظر نماید.

روز گذشته وزیر دفاع امریکا مارک ایسپر گفت امریکا خواهان تشنج با ایران نیست بلکه می‌خواهد برای کاهش تشنج در منطقه با ایران صحبت کند.

رئیس جمهور امریکا دونالد ترمپ موافقت اتومی با ایران را بدترین موافقت در تاریخ دیپلوماسی امریکا خوانده و گفته بود ایران با حمایت از گروه‌های تروریستی در منطقه به روحیۀ این موافقت‌نامه ضربه زده است. ایران این ادعا‌ها را رد می‌کند و در وقت‌های اخیر، تخطی‌های کوچک را از موافقت‌نامۀ اتومی سال ۲۰۱۵ آغاز کرده و تهدید می‌کند که اگر اشتراک کننده‌گان دیگر این موافقت‌نامه، برای حفظ این پیمان تلاش نکنند، ایران برنامه‌های اتومی خود را دوباره گسترش خواهد داد.

XS
SM
MD
LG