لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۷ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۰۱

انعکاس موضوعات افغانستان در برخی از روزنامه های جهان


چندین روزنامه و نشریه غربی به اظهارات رئیس جمهور امریکا در مورد حفظ هزاران نظامی این کشور در افغانستان و گفتگوهای صلح تمرکز کرده اند.

دونالد ترمپ روز پنجشنبه بیست و نهم اگست به رادیوی فاکس نیوز گفت که شمار نیروهای کشورش را در افغانستان از چهارده هزار به هشت هزار و شش صد تن کاهش می‌دهد، اما به گفته ترمپ، آنها در صورت توافق با طالبان هم در افغانستان خواهند ماند.

  • یو اس ای تودی

روزنامه یو اس ای تودی می‌نویسد، تمایل دونالد ترمپ برای کاهش حضور نظامی در افغانستان، تا حالا با خطرهای سیاسی و نظامی همراه بوده است.

به گونه مثال، منتقدین به شمول برخی از حامیان ترمپ نگرانی دارند که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، راه‌ها را برای شکل‌گیری دوباره شبکه القاعده و سایر گروه‌های تروریستی هم مانند گروه خود خوانده دولت اسلامی یا داعش باز می‌کند.

یو اس ای تودی هم‌چنان می‌نویسد، رئیس جمهور ترمپ برای ماه ها مشغول ارزیابی کاهش نیروها از افغانستان بوده است و حالا به نظر می‌رسد که به نتیجه رسیده تا حدود پنج هزار نیروی امریکایی، افغانستان را ترک کنند.

  • واشنگتن ایگزماینر

روزنامه واشنگتن ایگزماینر هم در این مورد می‌نویسد، این تصمیم دونالد ترمپ قابل ستایش است زیرا او برنامه برای خروج تمامی نیروها از افغانستان را رد کرده‌است.

به نوشته روزنامه، مشکل همین است که کاهش نظامیان در افغانستان با امنیت امریکایی‌ها ارتباط مستقیم ندارد اما چالش این است که بر طالبان تا هنگامی اعتماد کرده نمی‌توانند که آن‌ها با وجود توافق احتمالی صلح، اسلحه در دست داشته باشند.

واشنگتن ایگزماینر در مورد تصمیم و تعهد دونالد ترمپ که گفته هشت هزار و شش صد نظامی کشورش را در افغانستان حفظ می‌کند، نوشته است، حضور این نیروها، برای برخورد و جلوگیری از خشونت‌های طالبان و سایر گروه‌های شورشی و همچنان افزایش توانایی نیروهای امنیتی افغان مهم است.

در ادامه روزنامه می‌افزاید، در حالی‌که توانایی نیروهای افغان افزایش یافته، آن‌ها باز هم در بخش‌های فرماندهی، استخبارات و حمایت هوایی به همکاری نیاز دارند.

  • دیلی بیست

روزنامه دیلی بیست هم به تصمیم اخیر رئیس جمهور امریکا پرداخته و نوشته است، با آنکه دونالد ترمپ از حضور دایمی کشورش در افغانستان سخن گفت، نماینده او یعنی زلمی خلیلزاد خواهان رسیدن به توافق خاموشانه با طالبان است که در نتیجه، تقریباً تمامی نیروهای امریکایی افغانستان را ترک کنند.

سه منبع نزدیک به گفتگوهای قطر به روزنامه گفته اند، تصمیم همین است تا بخش بزرگی از نیروها تا انتخابات سال آینده ایالات متحده، افغانستان را ترک کنند.

دیلی بیست به نقل از اندریو سوراب یان، یک مقام پیشین قصر سفید و مشاور پسر دونالد ترمپ نوشته که می‌گوید، به هدف پایان دادن به جنگ دو دهه، خروج نیروها از افغانستان در حال حاضر پالیسی مناسب نخواهد بود. به گفته آقای سوراب یان، پیروزی در این جنگ تنها و تنها از طریق سیاسی و دپلوماسی امکان پذیر است.

XS
SM
MD
LG