لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۱ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۱۶

افغانستان

در ولایت‌های زابل و ارزگان، ۱۴شورشی کشته شده اند

نیروهای افغان

بر اساس گزارش‌ها، این شورشیان در ولسوالی شاجوی زابل و چارچینوی ارزگان، در نتیجۀ حملات هوایی و زمینی نیروهای افغان هدف قرار گرفتند.

تورن احمد صادق عیسٰی معاون سخنگوی قول اردوی ۲۰۵ اتل در قندهار به رادیو آزادی گفت، هفت تن از شورشیان در منطقۀ موسٰی‌زی ولسوالی شاه جوی زابل، در نتیجۀ عملیات نیروهای افغان کشته شدند. دو تن دیگر از جنگجویان مسلح هم بازداشت شده اند.

آقای عیسٰی همچنان افزود، در دو روستا در ولسوالی چارچینوی ولایت ارزگان نیز هفت شورشی در عملیات نیروهای افغان کشته شدند.

به گفتۀ معاون سخنگوی قول اردوی ۲۰۵ اتل، در جریان عملیات در ارزگان، ده پناهگاه شورشیان با مقداری مواد منفجره و چند واسطۀ نقلیه آن‌ها از بین رفته است.

طالبان تا هنوز در این مورد به رسانه‌ها چیزی نگفته اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

دو فضانورد امریکایی امروز به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌رسند

قرار است دو فضانورد امریکایی پس از سفر ۱۹ ساعته، امروز به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسند.

قرار است دو فضانورد امریکایی پس از سفر ۱۹ ساعته، امروز به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسند.

«دوگ هرلی» ۵۳ ساله و «رابرت بِنکن» ۴۹ ساله برای چهار ماه آنجا خواهند بود.

امریکا برای نخستین بار پس از نزیک به ۱۰ سال، دیروز دو فضانوردش را از مرکز فضایی کنیدی در فلوریدا به فضا اعزام کرد.

آنها در کپسول دراگون با راکت فالکون ۹، مربوط شرکت خصوصی اسپیس اکس به فضا فرستاده شدند.

رئیس جمهور دونالد ترمپ پس از تماشای پرتاب این راکت گفت که این اقدام به مردم امریکا افتخار بخشیده است.

در یک حادثۀ ترافیکی در هرات نزدیک به ۱۰ تن جان باخته اند

موقعیت ولایت هرات در نقشه افغانستان

مقام‌های محلی ولایت هرات می‌گویند که درحادثۀ ترافیکی نزدیک به ۱۰ تن به‌شمول ۳ کودک در این ولایت جان باخته اند و یک کودک زخمی شده.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات امروز به رادیو آزادی گفت که رویداد دیشب در منطقۀ صحرا سُرخکِ ولسوالی اندرسکن این ولایت در مسیر شاهراه هرات – قندهار اتفاق افتاده است.

آقای فرهاد افزود: "از اثر تصادم یک عراده موتر سرف فولدر با یک موتر تیلری، ۹ تن از اعضای یک خانواده شامل ۳ زن، ۴ کودک و ۲ مرد جان باختند."

آقای فرهاد افزود که قربانیان باشنده‌های ولایت کاپیسا بودند.

وی علت رویداد را بی‌احتیاطی و عدم رعایت مقررات ترافیکی راننده‌ها خواند.

مسئولان صحی فراه: همه‌گیری ویروس کرونا در این ولایت درحال گسترش است

آرشیف

مسولان صحی فراه می‌گویند، مردم رهنمودهای صحی و قرنطین را در نظر نمی‌گیرند و همه‌گیری ویروس کرونا در این ولایت درحال گسترش است.

عبدالجبار شایق رئیس صحت عامه فراه به رادیو آزادی گفت: "در حال حاضر در ولایت فراه آمار بیماری ویروس کوید- ۱۹ در حال گسترش است و بیش از ۱۳۰ مورد مثبت به ثبت رسیده، ۱۸ تن شفایاب شده اند و یک نفر نیز به تازگی فوت کرده است."

به گفتۀ آقای شایق، ویروس کرونا در بین مردم فراه گردش سریع دارد و اگر مردم شرایط قرنطین، حفظ الصحه، فاصله اجتماعی و پوشیدن ماسک را مراعات نکنند، واقعات فوق‌العاده زیاد خواهد شد.

این در حالیست که مقام‌های وزرات صحت عامۀ افغانستان نیز می‌گویند، موارد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور، در مقایسه با یک ماه گذشته چندین برابر افزایش یافته است.

مقام‌ها: ده‌ها پروژه انکشافی در فراه تطبیق خواهد شد

موقعیت ولایت فراه نقشه افغانستان

مقامات ولایت فراه می‌گویند ده‌ها پروژه انکشافی در سال جاری در این ولایت تطبیق خواهد شد.

سالم نورزی رئیس ادارۀ اقتصاد فراه در صحبت با رادیوآزادی گفت، در سال جاری بیش از ۹۰ پروژه حیاتی توسط حکومت در بخش های مختلف این ولایت تطبیق خواهد شد.

او افزود: "پروژه های انکشافی که توسط دولت تطبیق میشود، ۴۷ پروژه به ارزش ۸۸۷ میلیون افغانی از بودجه ملی است، ۵ پروژه اداره عملیاتی به هزینه ۱ اعشاریه ۲ میلیارد افغانی و ۳۹ پروژه دیگر توسط ادارات تطبیق می‌شود و به ارزش یک میلیارد افغانی هر وزارت به آن بودجه داده است. مجموعا ۹۱ پروژه است و هزینه مجموعی آن ۳ میلیار افغانی می‌باشد."

به گفتۀ آقای نورزی۲۰ در صد کار این پروژه‌ها پیش رفته است، کار متباقی یا در جریان بوده و یا تا هنوز آغاز نشده است.

وزارت صحت: آمارها نشان می‌دهد که واقعات ویروس کرونا سیر صعودی دارد

آرشیف

مقام‌های صحی افغانستان می‌گویند، ارقام اخیر نشان می‌دهد که موارد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور در مقایسه با یک ماه گذشته چندین برابر افزایش یافته است.

وحید مجروح معین وزارت صحت عامۀ افغانستان دیروز در یک پیام ارسالی به رسانه‌ها گفت: "اگر قرنطین مراعات نشود، همه‌گیری ویروس کرونا فاجعه‌آمیز خواهد بود."

آقای مجروح افزود: "آمار و ارقام موجود نزد وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که واقعات هنوز هم سیر صعودی را دارد، افراد بیشتر مبتلا خواهند شد، سیستم صحی افغانستان بیشتر زیر فشار واقع می‌شود. این مصیبت و این فاجعه دامن‌گیر همۀ اعضای جامعه خواهد شد."

به گفتۀ آقای مجروح تعداد مجموعی واقعات مثبت ویروس کرونا تا دیروز در افغانستان به ۱۴،۵۲۵ تن رسیده، بیش از ۱،۳۰۰ بیمار کووید – ۱۹ بهبود یافته اند و تلفات ناشی از آن ۲۴۹ تن بوده است.

این در حالیست که با وجود هشدارهای مکرر مقام‌های حکومت و وزارت صحت عامه، هنوز هم مردم قرنطین و توصیه‌های صحی را مردم افغانستان به‌طور لازم مراعات نمی‌کنند.

 شورای امنیت ملی:۷۱۰ زندانی طالبان در دو روز اخیر آزاد شده اند

 شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید، ۷۱۰ زندانی طالبان در دو روز اخیر آزاد شده اند.

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید، ۷۱۰ زندانی طالبان در دو روز اخیر آزاد شده اند.

جاوید فیصل سخنگوی این شورا شام گذشته به رادیو آزادی گفت: "حکومت افغانستان در دو روز اخیر از زندان پلچرخی، محبس مرکزی پروان و سایر زندان‌های ولایتی ۷۱۰ زندانی طالبان را آزاد کرده، این روند ادامه دارد، تا فرمان رئیس جمهور در زمینۀ رهایی تا ۲۰۰۰ زندانی طالبان تطبیق شود."

اما آقای فیصل نگفته که امروز چه تعداد زندانیان طالبان آزاد خواهند شد.

دولت افغانستان در هفته گذشته اعلام كرد كه ۲۰۰۰ زندانی طالبان را آزاد می‌کند.

براساس توافقنامۀ که بین هیئت امریکایی و نمایندگان سیاسی طالبان، ۲۹ فبروری در شهر دوحه پایتخت قطر امضا شد، طالبان خواستار رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه برای آغاز مذاکرات با حکومت افغانستان شده اند.

در تیراندازی طالبان بر یک پوستۀ امنیتی در پروان، ۳تن کشته شده اند

شهر چاریکار ولایت پروان

مسئولین محلی پروان می‌گویند، در نتیجه تیراندازی طالبان بر یک پوستۀ امنیتی در آن ولایت، سه فرد ملکی کشته شده اند.

وحیده شهکار سخنگوی والی پروان در صحبت با رادیو آزادی گفت: "این رویداد حوالی ساعت ۲:۳۰ دقیقه بعد از ظهر دیروز(شنبه ۱۰ جوزا) رخداده استږ

بانو شهکار افزود: "طالبان در منطقۀ جوی دختر ولسوالی سیاه گرد این ولایت هاون فیر کردند، هدف آنها پوسته نیروهای امنیتی بوده، اما هاوان به یک منزل مسکونی اصابت کرده، سه جوان و نوجوان که اعضای یک خانواده اند، شهید شده اند".

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در پیام ارسالی از طریق واتس‌اپ به رادیو آزادی، مسئولیت دست داشتن این گروه را این حمله رد کرده گفته است، بعد از ظهر دیروز، عساکر دشمن در منطقۀ جوی دختر ولسوالی سیاه گرد بر خانه‌های مردم ملکی مرمی هاوان پرتاب کرده اند که در نتیجۀ آن ۳ طفل شهید و ۳ تن دیگر زخمی شده اند.

اطراف درگیر جنگ در افغانستان اکثراً وارد کردن تلفات به افراد ملکی را رد کرده، همدیگر را به آن متهم می‌کنند.

مقام‌های پروان: ۳ ملکی در اثر اصابت مرمی هاوان طالبان کشته شدند

نقشه ولایت پروان

مقام‌های محلی ولایت پروان می‌گویند در نتیجه حمله طالبان سه عضو یک خانواده کشته شدند.

وحیده شهکار سخنگوی والی ولایت پروان در صحبت با رادیو آزادی گفت: "حوالی ساعت ۲:۳۰ دقیقه بعد از ظهر امروز شنبه (۱۰ جوزا) در منطقه جوی دختر ولسوالی سیاگرد این ولایت گروه طالبان بالای یک پوسته امنیتی هاوان فیر کرد اما به یک منزل مسکونی اصابت نمود که در نتیجه آن سه پسر خانواده که کودکان و نوجوان بودند کشته شده اند."

طالبا تا هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

گروه طالبان در این اواخر در ولسوالی‌های شامل دره غوربند ولایت پروان حملات شان را گسترش داده است.

طالبان: ۷۳ زندانی حکومت افغانستان در ۶ ولایت رها شدند

آرشیف، بیرق طالبان و شماری از افراد مسلح این گروه

طالبان می‌گویند امروز شنبه در ولایت‌های بلخ، کندز، لوگر، پکتیا، خوست و پکتیکا ۷۳ زندانی حکومت افغانستان را آزاد کردند.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در تویتر خود نوشته است که به هر یک از افراد آزاد شده لباس و ۵ هزار افغانی نقد داده شده و آن‌ها را به خانه ‌های شان فرستاده اند.

طالبان می‌گویند تا حال ۴۲۰ سرباز افغان را از زندان‌های مختلف خود رها کرده اند.

از سوی دیگر شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که امروز یکتعداد دیگری از زندانیان طالبان را آزاد می‌کنند. حکومت تا حال دو هزار زندانی طالبان را رها کرده است.

محمد نبی امسال در لیگ کریکت کنت انگلستان بازی نمی‌کند

محمد نبی بازیکن تیم ملی کریکت افغانستان

محمد نبی عضو آل‌روندر تیم ملی کریکت افغانستان امسال در لیگ کنت انگلستان بازی نمی‌کند.

نامبرده بخاطر شیوع ویروس کورونا قرار داد امسال بازی را با این لیگ لغو کرده است.

محمد نبی سال گذشته در این لیگ ۹ بازی داشت که با ۱۴۷ رنز و هشت ویکت به بسیار خوبی درخشید.

رئیس لیگ کنت پاول داون تون گفته است به داخل شدن نبی در این لیگ بسیار تمایل داشت، اما تأیید کرد که بخاطر ویروس کرونا تقسیم اوقات بازی‌ها دگرگون شده و نبی در سال‌جاری بازی کرده نمی‌تواند.

گروه طالبان ۶ تن از منسوبین اردوی ملی را آزاد کرد

آرشیف، شماری از جنگجویان گروه طالبان

مسئولین نظامی در لوگر می‌گویند که شب گذشته طالبان چند سرباز اردوی ملی را از بند آزاد کردند.

احمد شکیل تسل سخنگوی لوای چهارم قول اردوی ۲۰۳ تندر به خبرنگاران گفت این سربازان برای پرسش و تحقیق به مسئولین امنیت ملی سپرده شده اند.

او افزود: "شش تن از منسوبین اردوی ملی که در قید طالبان بسر می‌بردند شب گذشته توسط طالبان از بند رها گردیده، سربازان آزاد شده فعلاً در ریاست امنیت ملی بسر می‌برند."

آقای تسل نگفت که این سربازان چند وقت در قید طالبان بودند و چگونه و در کجا آزاد شدند.

در روزهای عید حکومت افغانستان در حدود هزار محبوس طالبان را آزاد کرد و در جواب آن طالبان هم تعهد کردند که تعدادی از اسیران را آزاد خواهند کرد.

استقبال و ملاحظات گروه طالبان از اعلامیه اخیر شورای اروپایی

بیرق گروه طالبان

گروه طالبان از اعلامیه اخیر شورای اروپایی استقبال کرده ولی گفته است در این اعلامیه بعضی نکاتی هستند که به نظر آن‌ها با حق استقلال افغان‌ها در برخورد می‌باشد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در یک اعلامیه به رسانه‌ها نوشته است، طوری که افغان‌ها در امور دیگران دست درازی نمی‌کنند باید دیگران هم در افغانستان این اصل را مد نظر بگیرند.

در اعلامیه طالبان آمده است طبق موافقتنامه این گروه با امریکا در مورد نظام آینده افغانستان در مذاکرات بین‌الافغانی تصمیم گرفته می‌شود.

دیروز جمعه شورای اروپایی در مورد افغانستان یک اعلامیه را تصویب کرد که به اساس آن ادامه کمک‌های این اتحادیه به افغانستان مشروط می‌باشد.

در اعلامیه آمده است اتحادیه اروپا به شرطی کمک‌های خود را دوام می‌دهد که دست آوردهای ۱۸ ساله در بخش‌های دموکراسی، حقوق بشری و کم شدن خشونت در افغانستان رعایت شوند.

امسال حاصلات شفتالو در کنر نزدیک به ۴۰۰ تُن رسیده است

آرشیف

ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت کنر می‌گوید که امسال نزدیک به ۴۰۰ تُن شفتالو در این ولایت حاصل گرفته شده است و از این رهگذر باغداران میلیون‌ها افغانی در آمد داشته اند.

ریاست زراعت کنر می‌گوید که در این ولایت علاقمندی به سرمایه‌گذاری در بخش باغداری از سوی سرمایه‌گذارن خصوصی افزایش یافته‌است.

نجیب‌الله عادل رئیس زراعت کنر امروز به رادیو آزادی گفت در کنار مالته؛ لیمو و نارنج در همکاری تخنیکی ریاست زراعت از سوی سرمایه‌گذاران، ۹۵۰ جریب زمین به باغ‌های شفتالو اختصاص یافته‌است که امسال فرآورده ۲۷۰ جریب زمین برداشته شده‌است.

او می‌گوید ایجاد باغ‌های شفتالو در این ولایت افزون بر شغل‌زایی به مردم، ۸ اعشاریه ۲ میلیون افغانی به باغداران عاید کرده است.

باشندگان محل اما می‌گویند علاوه بر بالا بودن کیفیت این فرآورده‌ها؛ ایجاد باغ‌ها به اقتصاد ملی و تولیدات داخلی نیز تاثیر می‌گذارد.

مسئولان ریاست زراعت کنر می‌گوید آنان سعی می‌کنند زمینه باغداری را در این ولایت گسترش دهند و باغ‌های میوه‌های دیگر را نیز ایجاد کنند.

بازار صرافی در ولایت هرات بسته شد

آرشیف

بازار صرافی در ولایت هرات در حالی بسته شد که در ۴۸ ساعت گذشته دو صراف از سوی آدم‌ربایان ربوده شدند.

اتحادیه صرافان ولایت هرات می‌گوید در واکنش به این رویداد آنان دست به این اعتراض زدند.

بها‌الدین رحیمی رئیس این اتحادیه می‌گوید که در نزدیک به ۷ ماه گذشته پنج صراف و شماری از بازرگانان در این ولایت اختطاف شده‌اند.

آقای رحیمی می‌گوید که حضور اختطاف‌چیان و افراد مسلح ناشناس فضای کار و بار را برای آنان تنگ کرده‌است.

او تاکید می‌کنند تا زمانی که این صرافان رها نشوند آنان به اعتصاب شان ادامه خواهند داد.

فرمانده امنیت ولایت هرات هرچند وجود این مشکل را رد نمی‌کند با آن هم تاکید می‌کند که برای بازداشت اختطاف‌چیان اقدام کرده‌اند.

پولیس تخار: یک گروه مسلح غیر مسئول بازداشت شد

موقعیت ولایت تخار در نقشه عمومی افغانستان

پولیس تخار از بازداشت یک گروه مسلح غیر مسئول در این ولایت خبر می‌دهد.

محمد جواد هجری سخنگوی والی تخار به رادیو آزادی گفت که عملیات به منظور بازداشت این افراد، در ولسوالی فرخار راه اندازی شد.

او گفت: "شش تن از تفنگداران غیر مسئول بازداشت شدند. یک تن هم کشته شده است. یک مقدار سلاح و مهمات از نزد این گروه که همیشه باعث آزار و اذیت مردم می‌شد، به دست آمده است."

تخار از ولایت‌های نسبتاً امن در افغانستان به شمار می‌رود اما حضور گروه‌های مسلح غیر مسئول به نگرانی مردم در این ولایت افزوده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG