لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۳ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۰۰

برای بازگشایی شاهراه بلخ‌کابل 'عملیات نظامی اجرا می‌شود'


مقام‌های بغلان: طالبان در مسیر شاهراه بلخ‌کابل، در مربوطات ولایت بغلان موترها را متوقف می‌کنند و از مسافران "باج" می‌گیرند.

مقامهای امنیتی ولایت بغلان می‌گویند برای گشودن شاهراه‌کابل‌بلخ به زودی عملیات نظامی اجرا می‌شود.

جاوید بشارت، سخنگوی پولیس بغلان، به رادیو آزادی گفت که نیروهای تازه‌نفس به این ولایت رسیده‌اند و قرار است تا ۲۴ ساعت دیگر عملیات نظامی برای پاکسازی شاهراه بلخ – کابل راه‌اندازی شود.

آقای بشارت افزود که عملیات نظامی به این منظور از قبل برنامه‌ریزی شده است.

مقامهای امنیتی بغلان می‌گویند که طالبان در مسیر شاهراه بلخ‌کابل، در مناطق مربوط به ولایت بغلان موترها را متوقف می‌کنند و از مسافران "باج" می‌گیرند.

در همین حال، مسافرانی که در این مسیر سفر می کنند نیز خواستار بازگشایی این شاهراه شده اند.

به گفته منابع امنیتی، جنگجویان گروه طالبان در مناطق "چشمه شیر" و "کیله‌گی" ولایت بغلان شاهراه کابل‌بلخ را به روی ترافیک مسدود کرده و به مسافران اجازه عبور و مرور نمی‌دهند.

مسیر شاهراه بلخ- کابل به دنبال جنگ میان طالبان و نیروهای امنیتی افغان در بغلان، از سه روز به این سو به روی مسافران مسدود شده است.

مسافرانی که از بلخ عازم کابل هستند، می‌گویند به دلیل مسدود بودن راه با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند.

حبیب یکی از همین مسافرین است. او به رادیو آزادی گفت: "طالبان در نزدیکی چشمه شیر ولایت بغلان موترها را توقف می‌دهند و مسافران را پیاده می‌کنند بعد از بازرسی پول آن‌ها را می‌گیرند و دوباره از مسیری که آمده بودند، به همان طرف برگشت می‌دهند."

صادق عزیزی، که می‌خواهد از بلخ به کابل برود، نیز شکایت مشابهی دارد: "طالبان شاهراه را مسدود کرده‌اند. درگیری شدیدی شام گذشته جریان داشت. ما از ساحه فرار کردیم. تعداد زیادی از مسافران را از موتر پایین کرده و پول آنها را گرفتند."

شماری از باشنده‌های بلخ به رادیو آزادی گفته‌اند که برعلاوه شاهراه بلخ‌کابل، مخالفان مسلح مسیر شاهراه مزار‌جوزجان را تخریب کرده‌اند تا از مسافران و موترهای باربری باج بگیرند.

XS
SM
MD
LG