لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۸ اسد ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۵۰

اشرف غنی استعفای رئیس عمومی امنیت ملی را منظور کرد


رئیس عمومی پیشین امنیت ملی افغانستان

رئیس جمهور افغانستان استعفای رئیس عمومی امنیت ملی را منظور کرد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در جلسه‌ای فوق‎العاده امنیتی در مورد عملیات نیروهای امنیتی در ننگرهار گفت که استعفای محمد معصوم ستانکزی، رئیس عمومی پیشین امنیت ملی را پذیرفته است.

آقای غنی در این جلسه گفت که در این عملیات که به نام حمله به اعضای گروه‌های طالبان و دولت اسلامی معروف به داعش راه اندازی شده، چهار عضو یک خانواده کشته شدند.

او در این جلسه که تصاویر ویدیویی آن در صفحه فیس‌بوک ریاست جمهوری پخش شده، از "کارکردهای مثبت" آقای ستانکزی تقدیر کرد، اما افزود که در این مورد "مسئولیت‌پذیری" ضروری بود.

آقای غنی افزوده که این رویداد را تا آخر پیگیری خواهد کرد و به لوی سارنوالی وظیفه سپرده تا این رویداد را بررسی کنند.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که تنها این مورد نیست که در آن غیر نظامیان کشته می‌شوند، بلکه رویدادهای دیگر هم صورت گرفته که مسئولان نتوانستند جلو آن را بگیرند.

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند چهار عضو یک خانواده در عملیات دیشب نیروهای دولتی در شهر جلال‌آباد کشته شدند.

این رویداد اعتراض مردم را برانگیخت و معترضان اجساد کشته‌شدگان را صبح روز پنجشنبه در برابر دفتر والی ننگرهار آوردند.

  • محمد معصوم ستانکزی

آقای ستانکزی از سال ۱۳۹۵ به این‌سو رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان بود.

محمد معصوم ستانکزی در سال ۱۳۷۷ در قریۀ مغل‌خیل ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر تولد شده و تعلیمات ابتدایی خود را در کابل تکمیل کرده‌است.

آقای ستانکزی به درجه لیسانس از پوهنزی مخابرۀ پوهنتون حربی فارغ شده و پس از آن از پوهنتون کیمبرج لندن در رشته انجنیری سند ماستری بدست آورده است و به زبان‌های پشتو، دری، انگلیسی و روسی صحبت کرده می‌تواند.

او از سال ۲۰۰۲ الی ۲۰۰۴ به‌حیث وزیر مخابرات، سپس مشاور امنیت ملی حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان، و رئیس دارالانشای شورای عالی صلح وظیفه کرده‌است.

آقای ستانکزی، از سال ۲۰۰۶ الی ۲۰۱۰ به‌حیث رئیس پروسۀ ملکی سازی و بازسای (دایاک) هم بوده‌است.

او در سال ۲۰۱۵ میلادی از سوی رئیس جمهور غنی برای کرسی وزارت دفاع به ولسی جرگه معرفی شد، اما نتوانست رأی تأیید بدست آورد.

XS
SM
MD
LG