لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۰۸

۲۲ درصد کودکان زیر سن ۵ سال در بدخشان مبتلا به سوءتغذی هستند


هنوز هم ۲۲ درصد کودکان زیر سن پنج سال در ولایت بدخشان به سوء تغذی حاد مبتلا هستند.

مقامات در ریاست صحت عامه بدخشان می‌گویند هر چند میزان کودکان مبتلا به سوء تغذی در بدخشان کاهش یافته، اما هنوز هم ۲۲ درصد کودکان زیر سن پنج سال دراین ولایت به سوء تغذی حاد مبتلا هستند.

ارمغان یک ساله است و به سوء تغذی حاد مبتلا میباشد. نسرین مادر ارمغان امروز شنبه (۱۶سنبله) به رادیو آزادی گفت که فقر اقتصادی و نبود غذای کافی سبب شده‌است تا ارمغان وزنش را روز به روز از دست بدهد.

وی افزود:‌ در پهلوی اینکه شیر مادر را می‌خورد، دیگرغذای درست نیست که به طفلم بدهم، اقتصاد ما خیلی خراب است، وزن ارمغان پنج کیلوم است."

داکتر احمد جاوید محبی، مسئول تغذیه در ریاست صحت عامه بدخشان به رادیوآزادی می‌گوید که بر اساس سروی که در سال ۲۰۱۳ صورت گرفته بود، شمار کودکان مبتلا به سوء تغذی در بدخشان ۵۰ درصد بود، اما حالا به ۲۲ درصد کاهش یافته است.

وی می‌گوید: "نظر به سروی که سال گذشته وزارت صحت عامه به همکاری یک نهاد فرانسوی انجام داد، ۲۲.۷ درصد کودکان زیر سن پنج سال به سوء تغذی حاد مبتلا هستند."

مسئول تغذی ریاست صحت عامه بدخشان می‌گوید که برنامه‌های مؤثر برای از بین بردن سوء تغذی در میان کودکان زیر سن پنج سال در جریان است و با تطبیق این برنامه‌ها میزان سوء تغذی در میان کودکان در بدخشان به حداقل خواهد رسید.

موقعیت ولایت بدخشان در نقشه عمومی افغانستان
موقعیت ولایت بدخشان در نقشه عمومی افغانستان


آقای محبی گفت، یکی از مراحل مبارزه با سوء تغذی تداوی است، که ما در تمام مراکز صحی برنامه‌های تداوی سوء تغذیه را داریم، اطفالی که سوء تغذی حاد یا متوسط داشته باشند در این مراکز تحت تداوی قرار می‌گیرند.

در همین حال داکتر نور خاوری، رئیس صحت عامه بدخشان می‌گوید که میزان فقر اقتصادی در بدخشان بالاست و به همین خاطر محو بیماری سوء تغذی در میان کودکان زیر سن پنج سال هم دشوار است.

وی گفت:"در بعضی از مناطق فقر شدید وجود دارد و غذایی که مصونیت و امنیت داشته باشد مردم و کودکان به آن دسترسی ندارند و این همه باعث سوء تغذی می‌شود."

گفته می‌شود در بدخشان نزدیک به هفتاد درصد جمعیت ساکن این ولایت زیر خط فقر زندگی می‌کنند و مادران هم در زمان باداری به غذای مناسب دسترسی ندارند و این مسایل سبب بروز سوء تغذی در میان کودکان شده است.

XS
SM
MD
LG