لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۶ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۰۳

هشت صبح: نگرانی‌های حکومت افغانستان در مورد توافقنامه بجا است


روزنامه‌های چاپ امروز کابل در بیشتری مطالب و تبصره‌های خود به سفر زلمی خلیل‌زاد به قطر و تلاش‌های جاری صلح پرداخته اند.

  • دنیا

روزنامه دنیا در مطلبی نوشته است که با وجود مخالفت‌های حکومت و برخی از مقام‌های امریکایی، گفتگوها میان نمایندگان امریکا و هیئت طالبان در قطر ادامه دارد.

در مطلب نوشته شده است که زلمی خلیل‌زاد پس از انجام دور نهم مذاکرات با طالبان به کابل آمد و بعد از دیدارهای متعدد با رهبران حکومت و سیاسیون افغان روز پنجشنبه دوباره به دوحه پایتخت قطر برگشت.

در مطلب به نقل از منابع طالبان گفته شده که در این دور گفتگوها میان خلیلزاد و هیئت طالبان در مورد مسایل اختلافی توافق صورت خواهد گرفت.

در مطلب این سخنان خلیلزاد به نشر رسیده که گفته است، توافقنامه صلح با طالبان در پرنسیب نهایی شده اما رئیس جمهور غنی در باره آن خواستار وضاحت شده است.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله‌اش نوشته است که نگرانی‌های حکومت افغانستان در مورد این توافقنامه بجا است.

سرمقاله نویس نوشته که در این توافقنامه این تضمین وجود ندارد که پس از امضای توافقنامه میان مقام‌های امریکایی و طالبان، این گروه از جنگ دست خواهد کشید.

سرمقاله نویس امضای توافقنامه را از سوی طالبان منحیث امارت اسلامی یک مشکل خوانده است و این به نوشته سرمقاله نویس به معنی به "هدر رفتن دست‌آوردهای چند ساله" در افغانستان است.

به نوشته سرمقاله نویس با توجه به این مسایل نگرانی حکومت بجا است و امریکا باید آنرا در نظر بگیرد.

  • سرخط

روزنامه سرخط نوشته است که ابهامات در توافقنامه صلح برای افغانستان بحران دیگری خواهد بود.

در مطلبی در این باره آمده است که هنوز جزئیات ۹ دور گفتگو میان مقام‌های امریکایی و هیئت طالبان در قطر همه گانی نشده و حتی افغان‌ها به حیث یک طرف قضیه از آن آگاهی ندارند.

نویسنده مطلب نوشته که مخالفت حکومت افغانستان و برخی از مقام‌های امریکایی با متن این توافقنامه بیانگر آن است که این کشور را بجای رسانیدن به صلح بار دیگر با جنگ داخلی رو به رو خواهد کرد.

در مطلب به حملات اخیر طالبان بر بخش های مختلف افغانستان نیز اشاره شده و آمده است که این گروه به صلح باور ندارد.

نویسنده مطلب نوشته است که طالبان در جریان گفتگوهای میان افغان‌ها نیز به هدف امتیازگیری به حملات شان ادامه خواهند داد و تعداد زیادی از افغان‌های بی‌گناه در جنگ کشته خواهند شد.

XS
SM
MD
LG