لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۷ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۰۰

سرخط:‌ امریکا در پی فریب خود و افغان‌ها است


شماری از روزنامه های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل به بررسی و تحلیل موضوعات مختلفی پرداخته‌اند.

  • ویسا

روزنامه ویسا کشته شدن چهار برادر در ننگرهار در پی عملیات نیروهای امنیت ملی را "جنایت جنگی" خوانده‌است.

روزنامه ویسا به نقل از اعضای شورای ولایتی ننگرهار نوشته که این بار نخست نیست نیروهای امنیت ملی افراد غیرنظامی را هدف قرار می‌دهد، بلکه پیش از این نیز در این ولایت افراد غیرنظامی را کشته است.

نویسنده در ادامه مقاله نوشته که اعضای شورای ولایتی این ولایت خواهان جلوگیری "عملیات خودسرانه" و بازداشت افراد غیرنظامی هستند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح با اشاره به استعفای معصوم ستانکزی، رئیس پیشین امنیت ملی، موضوع اصلاحات در نهادهای امنیتی را مطرح کرده است.

هشت صبح استعفای آقای ستانکزی را مهم دانسته و نوشته است که برای جلوگیری از حملات مخالفان مسلح، ایجاب می‌کند تا در نهادهای امنیتی اصلاحات به میان بیاید.

روزنامه هشت صبح حملات انتحاری و انتقال مواد انفجاری به کابل و شهرهای بزرگ را ناشی از "ضعف‌های استخباراتی" دانسته است.

  • سرخط

روزنامه سرخط در مطلبی نوشته که امریکا در پی فریب خود و افغان‌ها است.

سرخط در ادامه مطلب خود نوشته از زمانی که گفت‌وگوهای مستقیم امریکا با طالبان آغاز شده، این کشور تلاش می‌کند که نیروهایش را از افغانستان بیرون کند و با طالبان به نام صلح توافق کند که به‌جای ثبات باعث بی‌ثباتی و رفتن به جنگ خواهد شد.

سرخط نوشته که تا حال امریکا موضع روشنی در قبال اوضاع افغانستان روی دست نگرفته است.

در ادامه مطب آمده‌است که امریکا از یک سو تأکید بر ختم جنگ افغانستان می‌کند و می‌خواهد هرچه زودتر جنگ از راه گفت‌وگو حل شود، از سوی دیگر از ادامه کمک به نیرو‌های افغان در درازمدت اطمینان می‌دهد.

سرخط از قول تحلیلگران نوشته که امریکا در جریان ده ماه مذاکره صلح با طالبان، نه تنها افغان‌ها را فریب داده، بلکه خود را هم فریب داده است.

  • دنیا

روزنامه دنیا از عملکرد رهبران حکومت وحدت ملی در مورد برخی مسائل انتقاد کرده و نوشته که رهبران حکومت با موضوع صلح برخورد مسئولانه نمی‌کنند.

دنیا می‌نویسد که رهبران حکومت وحدت ملی به قضایای کشور از دیدگاه ادامه قدرت خود می‌بینند.

نویسده مقاله نوشته که برخورد "غیر مسئولانه" حکومت وحدت ملی سبب شده تا تلفات غیرنظامیان در اثر حملات هوایی و حملات گروه طالبان افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG