لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۹ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۰۸

پولیس بلخ قلیانسراها را مسدود می‌کند


Afghanistan -- Qillon in Ghazni, 05 Feb 2019

فرماندهی پولیس بلخ اعلام کرده که اقداماتی را روی دست گرفته تا قلیانسرا‌ها را مسدود کند.

مسئولان بخش مبارزه با مواد مخدر پولیس بلخ گفته‌اند که از یک هفته پیش این اقدام روی دست گرفته شده است.

زلمی حضرت، مدیر مبارزه با مواد مخدر پولیس بلخ به رادیو آزادی گفت: "هرچند قلیان بخشی از مخدرات شمرده نمی‌شود، اما به دلیل این که باعث منحرف‌سازی جوانان و تشویق آنان به اعتیاد به سایر مواد مخدر می‌شود، آنان این اقدام را روی دست گرفتند."

او در این رابطه به رادیو آزدی گفت: "[در مورد] قلیانسراهایی که در بلخ موجود است، ما تصمیم داریم که این مراکز را مسدود بسازیم. از چنین مکان‌ها است که انواع فساد ظهور می‌‎کند و دامنۀ جامعه را می‌گیرد. باید جلو آن گرفته شود."

روضه شریف، شهر مزار
روضه شریف، شهر مزار

مسئولان قلیانسراها از صحبت در این مورد خودداری کردند.

شمار زیادی از شهروندان مزارشریف از این اقدام پولیس بلخ استقبال کرده‌اند. به نظر آنها، بستن قلیانسراها از یک سو زمینه اعتیاد جوانان به مواد مخدر را کاهش می‌دهد، از سوی دیگر میزان جرایم جنایی را پایین می‌آورد.

شماری از این شهروندان که با رادیو آزادی صحبت کرده‌اند، می‌گویند اماکن دیگری هم هستند که پولیس باید آنها را هم مسدود کنند. به گفته آنها، اماکنی برای "قماربازی" و "خرید و فروش مواد مخدر" نیز در این شهر وجود دارد که باید بسته شوند.

احمد خالد به رادیو آزادی گفت: "از مسئولان امنیتی تقاضا می‌کنیم که نه تنها قلیانسراها، بلکه سایر مکان‌هایی که در آن جوانان به نوعی به مواد مخدر معتاد می‌شوند را نیز مسدود کنند. این هم به نفع جوانان است و هم به نفع جامعه است."

در ولایت بلخ ده‌ها قلیانسرا وجود دارد که به گفته مسئولان اداره مبارزه با مواد مخدر پولیس این ولایت، روزانه صدها جوان از آنها بازدید می‌کنند و قلیان می‌کشند.

XS
SM
MD
LG